V Československu slobodné cestovanie mimo tzv.“socialistické krajiny“ možné nebolo, resp. bolo mimoriadne problematické. Cesty do kapitalistických krajín boli významne obmedzené a to nielen z dôvodu obáv o emigráciu ľudí, ktorým by totalitný režim umožnil vycestovať za hranice, ale aj z dôvodu nedostatku valút a devíz.
Cestovanie do socialistického Bulharska, Rumunska či Maďarska, Poľska, ale aj do NDR možné bolo a ten, kto cestovať chcel, využíval aspoň dostupné možnosti.
V dobe pred Novembrom ´89 bolo cestovanie aj na hromadné dovolenky niekedy dotované dokonca zamestnávateľom (štátnym podnikom alebo organizáciou), sa uskutočňovalo hlavne vlakom a autobusom.
V Múzeu totality máme aj niekoľko cestovných lístkov vystavených za socializmu. Tzv. „knižôčkové“ vydávané hlavne cestovnými kanceláriami ako ČEDOK, CKM a Tatratour boli vystavené tak, aby kópie boli z knižôčky vytrhnuteľné sprievodcom.
V cestovnom lístku bola popísaná presná trasa cesty a zoznam krajín, ktoré sú tranzitované.
Originálne cestovné lístky do zahraničia popísané vyššie vyzerali takto:
Zlaty komunisti ,teraz môžeme cestovat ale nemame začo, smutnééé
pobavila ma tá cena cena lístku Varna-Bratislava 182 Kčs,v prepočte 6EUR,dnes 1 gastrolístok 😀
Veru tá cena je neuveriteľná. Hrubá mesačná mzda bola nejakých 50e a trmácať sa dva dni vlakom. Dnes letecky nejakých 100e a mimo sezonu aj za 30e.