back to top

ISSN 1337-8481

Archívy SeredOnLine

Prezident v Bruseli rokoval o najvyšších postoch v EÚ

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -

Prezident Peter Pellegrini v piatok 28. júna 2024 v Bruseli spolu s lídrami členských krajín EÚ na samite Európskej rady rokoval o najvyšších pozíciách v EÚ na nasledujúce 5-ročné obdobie.

Samit však podľa prezidenta nebol len o týchto rokovaniach. Predstavitelia členských krajín spolu hovorili aj o situácii na Ukrajine spolu s prezidentom Volodymyrom Zelenským. „Prezidentovi Zelenskému som na spoločnom stretnutí potvrdil, že Slovensko bude naďalej Ukrajine poskytovať dodávky elektrickej energie a pokračovať v humanitárnych aktivitách,“ povedal prezident.

Témou rozhovorov v Bruseli bola aj situácia na Blízkom východe a lídri si spoločne prešli aj plánovaný program Európskej komisie na ďalších päť rokov. „Slovenská republika je pripravená poskytnúť vládny špeciál na prepravu zranených z Pásma Gazy do akéhokoľvek štátu EÚ.“ uviedol prezident Peter Pellegrini. Jednou z kľúčových tém pre nasledujúce roky je pre Slovensko podľa slov prezidenta konkurencieschopnosť, vrátane zamedzenia dvojakej kvality potravín naprieč Európskou úniou. Dôležitou je aj oblasť obrany a bezpečnosti, čo v prípade Slovenskej republiky naberá mimoriadny význam hlavne pri ochrane nášho vzdušného priestoru a hľadania spoločného európskeho riešenia tejto otázky. Slovensko môže podľa prezidenta profitovať aj s posilnenia vojenského a zbrojárskeho priemyslu „V niektorých oblastiach sú kapacity Slovenskej republiky kľúčové pre splnenie sľubov iných členských krajín vo vzťahu k pomoci Ukrajine.

Najviac očakávaná bola podľa prezidenta diskusia o najvyšších pozíciách v EÚ na nasledujúcich päť rokov. Slovensko rešpektovalo názor svojich partnerov a prípadné výhrady k nominantom na najvyššie pozície komunikovalo priamo. Prezident informoval o nominácii Ursuly von der Leyen za predsedníčku Európskej komisie, Antónia Costu za predsedu Európskej rady a Kaji Kallasovej za vysokú predstaviteľku Únie pre zahraničnú veci a bezpečnostnú politiku. Prezident Peter Pellegrini aj počas tlačovej konferencie vyjadril podporu pre nomináciu Maroša Šefčoviča na post eurokomisára s očakávaním o čo najlepšie obsahové portfólio vzhľadom k jeho dlhoročným skúsenostiam v Európskej komisii.

 

zdroj: prezident.sk
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Ďalšie články

 1. Homoklador tam zase lizal prdel lajnovej aj costovi co hlasoval za vylucenie slovenskych socialistov,je to honibuk.

  2
 2. Doma povie voličom jedno, v Bruseli povie iné a voliči tlieskajú aj tak. Teľce.

  2
 3. Nehnevajte sa toho koho tam dosadili ale na tích čo ho tam dosadili. Ľudia v tejto krajine opäť dokázali že im patrí do ruky akurát lopata a rýľ.

  3
 4. Ale v jednom komikse sa pise- blahoslaveni chudobni duchom.
  Ich bude kralovstvo…to nebeske uz necitali. Hlavne ze bude kralovstvo.

PRIDAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!

Potvrdzujem, že som sa oboznámil a pochopil pravidlám diskusie.

Zadajte svoje meno tu

spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Najčítanejšie

- Inzercia -spot_img

Aktuality