back to top

ISSN 1337-8481

Archívy SeredOnLine

Ak dieťaťu stačí na cestovanie tzv. detský občiansky preukaz, využite to, je to aj lacnejšie

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -

MV SR |MM| MV SR z dôvodu avizovaného zvýšenia správnych poplatkov od 1. apríla čelilo už od začiatku roka 2024  mimoriadne veľkému počtu žiadostí o vydanie cestovného pasu. Žiaľ, personalizačné kapacity, napriek smenám, ktoré presahujú pracovné doby, nestačia na to, aby sa dodržala 30-dňová lehota vo všetkých prípadoch, ktorá sa takto predlžuje o niekoľko dní.

Ministerstvo vnútra robí  maximum preto, aby sa lehoty nepredlžovali, aby naši občania mohli vycestovať na dovolenky tak, ako si to naplánovali.

TIP PRE RODIČOV S MALÝMI DEŤMI

Pripomíname, že občania Slovenskej republiky pre plnohodnotné cestovanie v rámci EÚ a schengenu môžu využiť platný občiansky preukazs fotografiou, a to aj deti. Možnosť vydať OP aj dieťaťu existuje od roku 2019. Občanovi mladšiemu ako 15 rokov sa OP vydáva s platnosťou na 5 rokov, občanovi mladšiemu ako 6 rokov možno vydať OP s platnosťou na 2 roky. V oboch prípadoch je správny poplatok 7 eur, čo je výrazne lacnejšie ako pri detských pasoch, kde poplatky pri vydaní v štandardnej lehote začínajú pri 12 a 20 eurách.

Benefitom v súčasnej situácii je, že občianske preukazy MV SR vydáva do 6-7 pracovných dní.

Detský občiansky preukaz s fotografiou je možné použiť pri cestovaní v rámci Európskej únie a tiež do ďalších štátov, ktoré ho ako cestovný doklad uznávajú, čiže rovnocenne ako v prípade občanov starších ako 15 rokov.

- Článok pokračuje pod reklamou -

Ak rodičia s deťmi plánujú dovolenku v krajinách schengenu, nie je teda  potrebné vybavovať dieťaťu cestovný pas, stačí detský OP.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Ďalšie články