back to top

ISSN 1337-8481

Archívy SeredOnLine

Nevädze, margaréty, či facélie. Ktoré ďalšie byliny práve spestrujú mesto?

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -

Ing. Zuzana Slahučková, referent komunikácie MsÚ Sereď /  V Seredi sú k obdivu už druhým rokom dve lokality, kde mesto založilo kvetnaté lúky. Tieto plochy vedia byť počas horúceho leta až o 20 stupňov chladnejšie ako bežne kosený trávnik. Zadržiavajú vlahu, obsahujú menej alergénnych druhov a sú domovom pre opeľovače.

Na Cukrovarskej ulici bola vysiata lúčna zmes „Krasohled“, ktorú tvoria 70 % trávy, 20 % byliny, 8 % letničky a 2 % ďateloviny. „V minulom roku tu prevažovali pestrofarebné letničky, tento rok bylinné druhy nevädze, margaréty, facélie, šalvie. Lúčny porast na Vinárskej ulici neobsahuje letničky, ale osivo do suchých stanovíšť a menej kvalitných pôdnych podmienok. Farebnosť lúke dodávajú hlavne nátržníky, nevädze, rebríčky,  veroniky, yzop, klinčeky, margaréty,“ objasnila Katarína Navrátilová z oddelenia životného prostredia mesta.

Z hľadiska údržby sú už založené a ujaté lúčne plochy menej náročné. Tento rok mesto zrealizovalo v predjarnom období len kosenie a na Cukrovarskej ulici čiastočný dosev.

foto: autor

zdroj: Mesto Sereď
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Ďalšie články

  1. Výborný nápad, najmä plocha na rohu ulíc pri Pepco až pre VÚB, je to pekné, pestré a poučné pre ľudí a najmä deti.
    V Seredi sa málokedy zadarí, ale toto naozaj vyšlo…, odporúčam pokračovať aj na iných miestach.

  2. Na sídliskách nám to spestruje polmetrová tráva so šípkami. Psíkom sa zapichujú do očí a do srsti. Začína to vyzerať, že vegetácia si naspäť vezme naše mesto ako džungľa v Kambodži.