back to top

ISSN 1337-8481

Archívy SeredOnLine

Konferencia „Sereď a Seredský región, Kapitoly z dejín“ – oslava 20 rokov Mestského múzea v Seredi

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -

Pri príležitosti 20. výročia založenia Mestského múzea v Seredi sa v dňa 21. novembra 2024 uskutočnila odborná konferencia s názvom „Sereď a Seredský región, Kapitoly z dejín“, ktorú organizovalo Mestské múzeum v spolupráci s mestom Sereď a občianskym združením Vodný Hrad. Cieľom konferencie bolo priblížiť historické a kultúrne dedičstvo mesta a jeho okolia na základe vedeckých poznatkov, ktoré priniesli odborníci z rôznych oblastí – od archeológie po dendrochronológiu.

Konferencia sa stretla s veľkým záujmom, zúčastnili sa na nej významní odborníci, medzi ktorými nechýbali zástupcovia Štátneho archívu v Trnave (s pracoviskami Ga a SA), Krajského pamiatkového úradu Trnava, zástupcovia TTSK z odboru kultúry a športu či Vlastivedného múzea v Galante a Hlohovci. Sereď reprezentovali primátor mesta Ondrej Kurbel, riaditeľka Domu kultúry Dana Krivosudská, prítomní boli aj zástupcovia poslaneckého zboru a občianskych združení. O vysokú úroveň konferencie sa zaslúžila vedúca múzea Mária Diková spolu s kolegom Robertom Daňom, ktorí významne prispeli k jej úspešnému priebehu.

Mestské múzeum: 20 rokov bádania a zachovávania histórie

Mestské múzeum v Seredi bolo slávnostne otvorené 15. decembra 2004. Založené bolo z iniciatívy občianskeho združenia Vodný Hrad (Mgr. arch. Rastislav Petrovič, Július Matis, RNDr. Pavol Ištok). Múzeum je umiestnené v budove bývalej rímskokatolíckej fary, ktorá dovtedy slúžila ako sídlo pobočky Sociálneho úradu v Seredi. Na jeho dokončenie ale chýbali potrebné financie. „Na podporu múzea vtedajší primátor Ján Lehota vyhlásil verejnú zbierku. Tak sa na jeho zriadení podieľali aj mnohí jednotlivci a firmy. Ich zoznam s menami sa nachádza v interiéri múzea,“ uviedol v príhovore Mgr. arch. Rastislav Petrovič, ktorý v tom čase poskytol múzeu historické pohľadnice starej Serede na realizáciu stálej expozície zväčšenín pohľadníc Obrázky odviate časom. Článok o histórii si môžete prečítať TU.

Prvým vedúcim bol Július Matis, ktorého v roku 2011 vystriedala Mária Diková. Svojou činnosťou múzeu doteraz významne pomáhajú odbornými radami PhDr. Eva Vrabcová, RNDr. Pavol Ištok,  Mgr. František Šmigrovský aj Mgr. arch. Rastislav Petrovič. Múzeum svojimi aktivitami nepretržite prispieva k výskumu a prezentácii histórie mesta. Od svojho vzniku usporiadalo množstvo výstav a vedeckých projektov, zameraných na históriu Serede a jej okolia. Od darcov vo svojej zbierke eviduje 1 341 prírastkov predmetov kultúrnej hodnoty, spravuje 8 657 predmetov a v múzejnej knižnici je 360 kníh.

Odborné príspevky z histórie, pamiatkového výskumu i geológie

Ako prvý sa medzi odborníkmí slova ujal Mgr. Michal Hoffman, PhD., člen Slovenskej geologickej spoločnosti, ktorý sa zameral na zosuvné svahy v okolí Serede a to nielen tie, ktoré sú viditeľné voľným okom ale aj tie skryté. Michal Hoffman bol dobrovoľníkom, ktorý sa v roku 2019 pomocou elektro seizmickej metódy a neskôr výkopovými prácami pokúšal nájsť pôvodnú sochu Legionára. Žiaľ pokusy boli neúspešné. Článok o hľadaní si môžete pripomenúť TU.

V príhovoroch pokračoval Mgr. et Mgr. Mojmír Choma, odborník na dendrochronológiu a kastelán hradu Tematín, ktorý prítomným vysvetlil, že v roku 2022 boli v seredskom kaštieli dendrochronologicky vzorkované drevené konštrukcie. Zo 40 vzoriek, kam patrili stropy, parapety, schody, časti krovovej konštrukcie a iné sa podarilo úspešne datovať 36. Analýzou údajov sa podarilo zachytiť aj niekoľko stavebných etáp a presnejšie porozumieť vývoju kaštieľa.

- Článok pokračuje pod reklamou -

Nasledoval Mgr. Robert Daňo, odborný pracovník Mestského múzea, ktorý sa rokoch 2014 až 2016 osobne zúčastnil archeologického výskumu v seredskom kaštieli. Cieľom jeho príspevku bol pokus o interpretáciu nehnuteľných a čiastočne aj hnuteľných archeologických nálezov preskúmaných práve počas tohto výskumu. Viažu sa k obdobiu 14. a 15. storočia a predstavujú zaniknutý hrad v jeho najväčšom plošnom rozšírení. Poznatky Roberta Daňa sú dôležité pre ďalšiu obnovu kaštieľa.

Ďalší príspevok predniesol Mgr. arch. Rastislav Petrovič, pracovník Krajského pamiatkového úradu v Trnave, spoluzakladateľ OZ Vodný Hrad, ktorý stál pri zrode Mestského múzea. Roky sa snaží o obnovu seredského kaštieľa a spopularizovanie histórie mesta. Jeho vedomosti a súkromný archív sú neoceniteľné. Je tomu vyše 40 rokov, čo sa na kaštieli realizoval výskum, ktorý zistil, že ide o pozostatok Šintavského vodného hradu. Počas nasledujúcich rokov boli výskumom zistené ďalšie poznatky. V súčasnosti sú už nové vedomosti získavané iba ojedinele a to najmä počas pamiatkového dohľadu na rekonštruovanej časti kaštieľa. Rastislav Petrovič hosťom predniesol sumarizáciu aj aktuálne poznatky.

V prejave pokračovala PhDr. Eva Vrabcová, archivárka na dôchodku, ktorá priblížila hosťom niektoré ulice Serede a ich polohu, prípadné historické názvy, známych obyvateľov i židovskú komunitu či remeselnú výrobu. Najstaršou známou ulicou v Seredí bola Uhorská ulica (r. 1423), ktorá bola v tom čase v podstate celou Sereďou. Mesto sa pomaly rozrastalo a pridávali sa ďalšie ulice. Zaujímavosťou je napríklad, že ulice ako Mlynárska, Garbiarska či Pekárska vznikli podľa ich umiestnenia, trhov alebo remeselníkov.

Príhovorom prispela aj Mgr. Judita Szekeresová Kovácsová, PhD., vedúca v Štátnom archíve Trnava s pracoviskom v Šali predniesla informácie z dejín Štátnej ľudovej školy v Strednom Čepeni zriadenej v roku 1907 s vyučovacím jazykom maďarským. Navštevovali ju deti z Horného, Dolného a Stredného Čepeňa. Budova zahŕňala dve učebne a dva učiteľské byty. Neskôr bol jeden byt prerobený na tretiu triedu. V roku 1920 školu navštevovalo 151 detí. Odzneli informácie o knižnici, mliečnom programe ale aj pomoci chudobným rodinám. Neskôr sa tu začal vyučovať slovenský jazyk. V roku 1988 bola škola pre nízky počet žiakov zrušená.

Mgr. Gábor Strešňák, vedúci Mestského múzea v Senci porozprával Smutné príbehy Sereďanov z trestných procesov stoličného súdu z 18.-19. storočia. Súdnictvo boli v tom čase v Uhorsku prepojené s verejnou správou ( župami). Prípady boli rôzne ako krádeže koní, falšovanie písomností ale aj vraždy. Mgr. Strešňák rozpovedal aj skutočné prípady, ktoré sa udiali a boli spojené so Sereďou.

Nakoniec vystúpil PhDr. Radoslav Ragač, PhD., riaditeľ Centra výskumu obdobia neslobody Ústavu pamäti národa. Príspevok venoval problematike osudov seredskej evanjelickej komunity v priebehu 20. storočia. Porozprával o takmer storočnom zápase seredských evanjelikov o postavenie vlastného kostola, ktorý sa napokon úspešne podarilo vyriešiť. Posviacka evanjelického kostola v Seredi bola v roku 2019. Článok si môžete pripomenúť TU.

Záver, poďakovanie a odovzdanie pamätných listov

Po skončení konferencie sa hostia presunuli do obradnej sály Mestského úradu, kde primátor mesta Ondrej Kurbel ocenil vedúcu mestského múzea Máriu Dikovú, za jej výnimočnú prácu, obetavosť a neúnavné nasadenie. Mária Diková pôsobí v múzeu od roku 2005 a od roku 2011 zastáva pozíciu vedúcej. Počas svojej kariéry sa venuje skúmaniu histórie regiónu v archívoch, výskumu zbierkového fondu a organizovaniu kultúrno-osvetových aktivít.

Súčasťou podujatia bolo aj odovzdanie pamätných listov ďalším jednotlivcom, kolektívom, inštitúciám a dobrovoľníkom, ktorí prispeli k vzniku, rozvoju a propagácii mestského múzea, za podporu výskumnej a zbierkovej činnosti, ako aj za aktivity v oblasti literatúry, umenia a šírenia jeho dobrého mena.

Pri tejto príležitosti si hostia uctili pamiatku Júliusa Matisa, zakladateľa a prvého vedúceho múzea, minútou ticha. Celé podujatie opäť zdôraznilo význam mestského múzea ako dôležitého centra vzdelávania, výskumu a kultúrnej prezentácie, ktoré zohráva kľúčovú úlohu pri uchovávaní a poznávaní histórie Serede a jej okolia.

- Článok pokračuje pod reklamou -

- Inzercia -