back to top

ISSN 1337-8481

Archívy SeredOnLine

Stredoeurópske fórum bolo premiérovo v Trnave, historik Garton Ash si odniesol Cenu slobody za prínos k celistvému chápaniu európskej jednoty

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -

TT SK |MM| Vďaka iniciatíve Trnavského kraja sa prestížne podujatie Stredoeurópske fórum konalo premiérovo v Trnave. Vystúpil svetoznámy britský historik pôsobiaci na Oxfordskej univerzite Timothy Garton Ash, ktorý sa zároveň stal laureátom Ceny slobody Antona Srholca. Súčasťou diskusie o historickej pamäti bola, sociologička Iveta Radičová, historička Marína Zavacká a filozof Fedor Blaščák. Podujatie bolo súčasťou Mesiaca slobody v Trnavskom kraji, série podujatí súvisiacich s oslavami 35. výročia Novembra ’89.

„V Trnavskom kraji sme prvýkrát uviedli prestížny medzinárodný diskusný formát. Naplnili sme tak našu ambíciu, a Stredoeurópske fórum si našlo priazeň divákov aj mimo Bratislavy. Vypočuli sme si, aké dôležité je uchovanie demokratických hodnôt a obnovenie historickej pamäti, ktorá sa nachádza v kríze. Som rád, že naše pozvanie prijal aj Timothy Garton Ash, ktorému som zároveň v rámci podujatia mal možnosť odovzdať Cenu slobody Antona Srholca. Tento významný britský historik svojou neúnavnou prácou a pozornosťou, akú venoval strednej Európe, prispel k celistvému chápaniu európskej jednoty. Dôraz, ktorý kladie na kľúčové postavenie strednej Európy v kontexte boja za autentickú slobodu, ho stavia na úroveň veľkých priateľov stredoeurópskeho priestoru a špeciálne Slovenska, ktorému sa venuje a kam sa rád vracia,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

Stredoeurópske fórum v Trnave odštartovalo panelovou diskusiou na tému Kríza historickej pamäti. O kríze historickej pamäti diskutovala sociologička Iveta Radičová, historička Marína Zavacká a filozof Fedor Blaščák. Diskusia bola orientovaná na snahu konsolidovať právo na myšlienku a právo na slobodné myslenie v kontexte tlakov, ktoré sa ich snažia potláčať.

„Demokracia predpokladá racionalitu a overovanie faktov. Predpokladá občiansku identitu a identitu občana so svojou štátnosťou. V neposlednom rade je postavená na tolerancii, lebo demokracia znamená aj tolerantnosť,“ povedala Iveta Radičová.

Druhou časťou podujatia bol rozhovor publicistu Michala Havrana so svetoznámym historikom Timothym Gartonom Ashom, ktorý pôsobí aj na Oxfordskej univerzite. Spoločne hovorili o odstraňovaní komunistickej propagandy a ideológie a o zmene myslenia, ktorá sprevádzala pád totalitných režimov v strednej Európe.

„Je pre mňa česť získať ocenenie Antona Srholca, disidenta, ktorého som spolu s Václavom Havlom tak obdivoval. Je pre mňa česť prevziať si cenu za slobodu, jednu z najväčších politických hodnôt, dnes tak ohrozenú. Z celého srdca vám ďakujem,“ povedal po prebratí ocenenia Timothy Garton Ash.

- Článok pokračuje pod reklamou -

Garton Ash sa preslávil svojimi štúdiami o prechode postkomunistických krajín k demokracii, pričom sa situáciou zaoberal veľakrát aj priamo na mieste. Známy je aj svojimi prejavmi občianskej statočnosti, keďže počas obdobia komunizmu udržiaval priamy kontakt s disidentmi a následne informoval o ich situácii. Za tieto činy a svoju prácu si britský historik prevzal z rúk trnavského župana Cenu slobody Antona Srholca. Stal sa tam piatym tohtoročným laureátom ceny.

 

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Ďalšie články

PRIDAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!

Potvrdzujem, že som sa oboznámil a pochopil pravidlám diskusie.

Zadajte svoje meno tu

spot_imgspot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Najčítanejšie

- Inzercia -spot_img

Aktuality