back to top

ISSN 1337-8481

Archívy SeredOnLine

Začína peklo: Európu postihnú extrémne horúčavy – nevyhnú sa ani Slovensku!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -

Dnešný deň sme mali možnosť zažiť začiatok extrémnych horúčav, no pripraviť sa je potrebné na výrazne vyššie teploty.

Horúci vzduch pochádzajúci z Afriky prúdi nad Európu a tentokrát výrazne horúčavy nepostihnú len južnú Európu, ale aj strednú, kde sa nachádza Slovensko.

Po horúcom víkende nás čaká výrazne horúcejší týždeň, kedy teploty majú stúpať až nad 35°C. Počas týždňa sa majú teploty šplhať až k +40°C, ba dokonca sa nedajú vylúčiť teploty atakujúce +42 stupňov.

Asi netreba dlho vysvetľovať, že sa jedná o teploty, na ktoré v našej zemepisnej šírke väčšina domácností, ale aj prevádzok či verejných budov, nie je pripravená. Klimatizačné jednotky v každej miestnosti, byte či kancelárií, u nás zďaleka nie sú štandardom tak, ako je tomu v Španielsku, Taliansku, či ďalších krajinách južnej Európy.

Vplyvom klimatických zmien sa však takéto počasie na stále viac dní a týždňov objavuje aj u nás, no oproti krajinám na juhu Európy, kde aj takéto teploty sú vďaka moru znesiteľné a možno aj príjemné, u nás môžu ohrozovať zdravie a dokonca životy mnohých ľudí. Nám tu totiž chýba jediné – more.

Minimálne takto vysoké teploty budú problematické pri výkone akýchkoľvek prác v exteriéri a v interiéri bez klimatizácie nehovoriac. Nebezpečné budú pre množstvo ľudí, ale aj zvieratá. V súvislosti s nimi nezabudnite na dostatok čerstvej vody a vytvorenie im tieňa, ktorý zabráni prehriatiu ich organizmu, rýchlej dehydratácii a mnohokrát aj uhynutiu.

- Článok pokračuje pod reklamou -

Asi bude rozumné zvážiť akýkoľvek dlhší pohyb na slnku a dopriatie si – teda v rámci možností – popoludňajšej siesty niekde v chládku alebo aspoň nie na úplne priamom slnku.

Čakajú nás vysoké teploty. Zmierňujte dopady horúčav na vaše telo

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Ďalšie články