back to top

ISSN 1337-8481

Archívy SeredOnLine

Čakajú nás vysoké teploty. Zmierňujte dopady horúčav na vaše telo

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -

ÚVZ SR |MM| Pripomíname, že vysoké teploty v lete vedú k zvýšeným stratám vody z organizmu najmä potením, čo je spojené aj so stratou minerálnych látok. Straty tekutín a minerálnych látok je potrebné nahrádzať správnym pitným režimom:

✅ Základom pitného režimu je čistá pitná voda. Sladené nápoje treba obmedzovať pre nadbytok cukru, energie a kofeínu. Ideálna je preto obyčajná voda doplnená o minerálne vody.

✅ Piť by sa malo v menších dávkach a častejšie, ešte pred pocitom smädu. Dôležité je piť počas celého dňa, aby sa tekutiny do organizmu dostávali priebežne a v dostatočnom množstve.

✅ Pite skôr vlažné nápoje, nie ľadové.

✅ Najmä u detí dbajte na to, aby pili pred, počas i po fyzickej námahe.

Okrem pitného režimu odporúčame prispôsobiť vysokým teplotám aj svoju stravu. Strava má byť v letných mesiacoch „ľahšia“, teda ľahko stráviteľná, s nižšou energetickou hodnotou, pretože organizmus v lete nepotrebuje vytvárať teplo v takej miere ako v zimných mesiacoch. Súčasne však strava musí poskytovať dostatok živín.

- Článok pokračuje pod reklamou -

✅ Jedzte častejšie a v menších dávkach. Vyhýbajte sa ľahko kaziacim sa potravinám, ktoré môžu byť zdrojom infekcie, napr. údeniny, mäkké salámy, majonézové šaláty či niektoré mliečne výrobky.

✅ Nie je vhodné jesť ani príliš veľa ani príliš málo. Niektorí seniori v extrémnych teplotách strácajú chuť do jedla, opatrní by mali byť aj diabetici, tieto skupiny populácie by mali mať pravidelnú dostatočnú stravu.

✅ Je lepšie nahradiť ťažké a výdatné jedlá väčším množstvom ovocia a zeleniny.

✅ Vyberte si najmä také, ktoré obsahujú veľké množstvo vody, do jedálnička zaraďte napr. melón, ktorý obsahuje množstvo minerálnych látok a zároveň dopĺňa telu tekutiny.

✅ Konzumujte potraviny, ktoré sú ľahko stráviteľné. Najvhodnejšie sú zeleninové šaláty, polievky, ryby alebo čerstvá zelenina. Z mäsa je najvhodnejšia hydina. Počas letných horúčav sa neodporúčajú konzumovať ťažké a mastné jedlá. Takéto pokrmy zaťažujú tráviaci systém a uberajú nám energiu. Kalorickým a ťažkým jedlám sa vyhýbajte hlavne na večeru. Plný a ťažký žalúdok v spojení s vyššími teplotami prostredia môžu spôsobiť nekvalitný spánok.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Ďalšie články

  1. Super nápad..Kefalín, čo si predstavujete, pod zvýšením prúdenia vzduchu vo vnútri bytu..

  2. Das si ventilator na 4ku a nasmerujes na vajcia,ved vajcia maju byt v chlade,alebo prievane:)

PRIDAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!

Potvrdzujem, že som sa oboznámil a pochopil pravidlám diskusie.

Zadajte svoje meno tu

spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Najčítanejšie

- Inzercia -spot_img

Aktuality