back to top

ISSN 1337-8481

Archívy SeredOnLine

Župe sa darí dobre hospodáriť, využije to na modernizáciu a nové investície

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
TT SK |MM|  Krajskí poslanci absolvovali v stredu 15. mája 2024 v poradí 12. riadne zasadnutie Zastupiteľstva TTSK. Témou boli aj projekty župy a organizácií v jej zriaďovateľskej pôsobnosti, ktoré budú realizované v blízkej budúcnosti. Zastupiteľstvo schválilo aj zoznam laureátov, ktorí tento rok získajú Cenu Trnavského samosprávneho kraja. Poslanci sa zaoberali aj celkovou sumou župného dlhu, ktorý sa darí župe dlhodobo znižovať. Aktuálne sa dostal pod hranicu 30 percent.

„Vďaka rozumnému hospodáreniu, ktoré si minulý rok všimol aj Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy INEKO, kontinuálne znižujeme dlh. K 31. marcu 2024 predstavuje jeho výška 28,74 percenta, čím sme sa dostali pod hranicu 30 percent. Postupným znižovaním dlhu a dobrým hospodárením otvárame možnosti na ďalšie nové investície a modernizácie v kraji. Projekty máme pripravené, pri veľkej väčšine z nich čakáme na schválenie finančných príspevkov z európskych zdrojov,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič s tým, že v procese hodnotenia je napríklad modernizácia prieťahu Horných Orešian po začiatok Smoleníc, budovanie nabíjacej infraštruktúry pre elektromobily alebo zvýšenie energetickej náročnosti hospodárnosti budov Spojenej školy Gyulu Szabóa v Dunajskej Strede. Schválený je projekt budovania úseku Vážskej cyklomagistrály od obce Zavar po automobilku Stellantis vrátane cyklolávky ponad diaľnicu D1, s ktorého realizáciou sa začne v najbližších mesiacoch. Rovnako sú schválené viaceré projekty na debarierizáciu devätnástich župných stredných škôl, ako aj vybudovanie zariadenia podporovaného bývania s kompletne bezbariérovými bytovými jednotkami pre klientov Domova sociálnych služieb v Medveďove.

Zastupiteľstvo vzalo na vedomie informáciu o predložení dvoch projektových zámerov do Rady partnerstva, ktorá v prebiehajúcom programovom období rozhoduje využití o časti eurofondov na území kraja. Jedným z projektov je obnova a revitalizácia parku pri kaštieli v areáli Spojenej školy v Rakoviciach. Zámerom župy je asanácia poškodených drevín a spevnených plôch, pričom úplne obnovený má byť parkový trávnik s novým mobiliárom a závlahovým systémom. Na schválenie do Rady partnerstva pôjde aj projekt výstavby integrovaného parkoviska pred Letiskom Piešťany. Slúžiť má ako záchytné parkovisko pre mesto Piešťany, a tiež pre cestujúcich využívajúcich služby letiska. Budúce parkovisko je projektované na kapacitu 200 miest, pričom jeho súčasťou budú aj parkovacie miesta s možnosťou dobíjania elektromobilov a monitoring počtu voľných miest.

Poslanci schválili uzatvorenie partnerstva so Slovenskou inovačnou a energetickou agentúrou za účelom realizácie národného projektu „Kapacity pre rozvoj udržateľnej energetiky a dekarbonizáciu regiónov. Na jeho základe vzniknú v Trnavskom kraji tri Regionálne centrá udržateľnej energetiky (RCUE), a to v Dunajskej Strede, Senici a v Trnave. Cieľom je prostredníctvom RCUE zabezpečiť systematické plánovanie a koordináciu regionálnej energetiky, čím sa docieli optimalizácia energetickej potreby a spotreby kraja.

Župa začína s prípravnou časťou projektu „Potreby mladých v Trnavskej župe“, ktorý prepojí zainteresované skupiny v regióne a vytvorí príležitosti pre mladých nezamestnaných nastúpiť do zamestnania a zostať v regióne. Po prípravnej analytickej časti je naplánovaná realizačná fáza, v rámci ktorej budú vytvorené centrá pre prácu s mladou generáciou ľudí, ktorá neštuduje, nepracuje ani sa na prácu nepripravuje. Projekt bude spolufinancovaný vďaka príspevku z Európskeho fondu regionálneho rozvoja vo výške 320-tisíc eur.

Plénum schválilo aj zoznam 28 laureátov, ktorým bude tento rok udelená Cena Trnavského samosprávneho kraja v šiestich kategóriách. Galavečer pri tejto príležitosti je naplánovaný na pondelok 17. júna 2024 v Divadle Jána Palárika v Trnave.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Ďalšie články

PRIDAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!

Potvrdzujem, že som sa oboznámil a pochopil pravidlám diskusie.

Zadajte svoje meno tu

- Inzercia -spot_imgspot_img
spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Najčítanejšie

- Inzercia -spot_img

Aktuality

- Inzercia -spot_img