ISSN 1337-8481

Archívy SeredOnLine

Aj počas BLACK FRIDAY výpredajov buďte obozretní, pozor na online podvody!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -

Prezídium PZ SR |MM|  Ak podľahnete predvianočnej nákupnej horúčke a chystáte sa zažiť nákupný ošiaľ, nezabúdajte na zdravý rozum a rozvahu. Dodržiavaním jednoduchých rád a odporúčaní z pohodlia domova si posvieťte na online podvodníkov. Aj pri honbe za výhodnými zľavami uvažujte triezvo a spozornite:

  • AK IDE O PODOZRIVO NÍZKE CENY A VYSOKÉ ZĽAVY – tie sú lákadlom. Oficiálni predajcovia dodržiavajú podobnú cenovú politiku. Najmä reklamy na sociálnych sieťach môžu záujemcu nasmerovať na falošnú stránku. Adresa sa môže líšiť od pravého obchodu jedným či dvoma písmenkami.
  • E-SHOP NEPÔSOBÍ PROFESIONÁLNE – ak ide o neznámy e-shop spozornite. Navštevujte dôveryhodné stránky, s ktorými máte vy, alebo vaše okolie skúsenosť.
  • OBMEDZENÉ MOŽNOSTI PLATBY – pozor pri nákupoch, ktoré vám ponúkajú len platbu prevodom vopred. V žiadnom prípade neposielajte platbu cez odkaz zaslaný do sms, alebo vo phishing podobe emailovej prílohy, ktorá sa zobrazí ako kód alebo webstránka v prehliadači.

 

Za 10 mesiacov 2023 polícia eviduje 1 816 podvodných konaní, pričom 465 prípadov súviselo s online podvodmi. Následkom nepozornosti a dôvery voči falošnému online-predajcovi je vybielený účet, následne zdĺhavý proces a sťažené možnosti získať financie späť.
Častým dôvodom je bezprostredný opakovaný prevod neoprávnene získaných financií poškodeného mimo EÚ. Páchateľ sa stôp zbavuje prevodom na iný účet, väčšinou do zahraničia, alebo okamžitým výberom hotovosti. Šanca na vrátenie sa tak minimalizuje.

 

Viac ľudí v obchodoch, na uliciach, v prostriedkoch mestskej hromadnej dopravy, v nákupných centrách počas výpredajov sa vyznačuje zvýšeným počtom osôb na jednom mieste. Prináša viac nepozornosti, sústredenia sa na samotné nakupovanie. Zhon a množstvo osôb na jednom mieste sú vhodnou príležitosťou pre vreckových zlodejov. Len za posledných 10 mesiacov roku 2023 eviduje polícia 428 prípadov vreckových krádeží a 442 krádeží na osobe.

 

- Článok pokračuje pod reklamou -

Predíďte nepríjemnostiach obozretnosťou:

  • pri nákupnom ošiali si strážte v každom prípade kabelku, nedávajte si ju do nákupného vozíka, držte si ju blízko pri tele;
  • peňaženku alebo doklady si nenechávajte na ľahko dostupných miestach (v zadnom vrecku nohavíc, vo vrecku kabáta, na vrchu kabelky alebo nákupnej tašky). Tašky a ruksaky, v ktorých máte peniaze alebo doklady nenoste na chrbte, či voľne prevesené cez rameno, ale majte ich pred sebou, držte ich blízko pri sebe a majte ich stále pod kontrolou;
  • peňaženku, mobil, doklady si nenechávajte v odevoch, ktoré si prevesíte cez nákupný vozík alebo stoličku v reštauračnom zariadení, kde sa počas nákupov zastavíte občerstviť;
  • pokiaľ je to možné, nenoste so sebou veľkú finančnú hotovosť a využívajte možnosť bezpečnejšieho platobného styku;
  • peniaze a doklady noste oddelene;
  • platobnú kartu odporúčame nosiť oddelene od dokladov a peňazí, v žiadnom prípade si nezapisujte PIN v blízkosti karty.

Ak zistite, že ste sa stali obeťou podvodného konania alebo krádeže, prípadne ak spozorujete podozrivú osobu, okamžite kontaktujte políciu na bezplatnom telefónnom čísle 158.

- Inzercia -spot_img

Ďalšie články

PRIDAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!

Potvrdzujem, že som sa oboznámil a pochopil pravidlám diskusie.

Zadajte svoje meno tu

spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img