back to top

ISSN 1337-8481

Archívy SeredOnLine

Čakajú Rusko a Putina zápasy o moc či občianska vojna?

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -

Najnovšie udalosti týkajúce sa ozbrojeného konfliktu vyvolaného Vladimírom Putinom na Ukrajine, paradoxne o Ukrajine nie sú. Vyzerá to totiž tak, že Putinovi doterajší verní sa vzbúrili a zatúžili po pomste. Alebo moci?

Iba nedávno medializované informácie hovoria o nasmerovaní Wagnerovských bojovníkov donedávna verných Putinovi, do mínových polí, opätovne podľa medializovaných informácií nastražených ruskou armádou. Následné tvrdé vyjadrenia Vladimíra Putina proti Prigožinovi napovedajú, že „ľúbostné“ vzťahy začali škrípať. Vychádzajúc z udalostí posledných hodín, Wagnerova súkromná armáda nielen že mala obsadiť Rostov nad Donom, ale ozbrojené jednotky Wagnerovcov majú smerovať na Moskvu. Hlavné mesto Ruskej federácie, Moskva, malo byť vojensky uzatvorené a niektoré informácie hovoria o opustení Moskvy Vladimírom Putinom.

Čo je v súčastnosti skutočne pravdou, sa môžeme len domnievať. Faktom ale je, že pri tak spackaných vojenských operáciách ako sa to podarilo ruskej armáde na Ukrajine, sa rozkoly u vrcholových veliteľov bojových skupín a mocenské snahy o ovládnutie Ruska budú len stupňovať, čo môže spôsobiť vážny ozbrojený konflikt priamo vo vnútri Ruskej federácie.

Veľmi dôležité bude, ako sa k posledným udalostiam postavia ostatné ozbrojené skupiny, Rosgvardia a ostatné ozbrojené zložky Ruskej federácie a teda aj regulérna armáda. Ak sa postupne začnú pridávať k Prigožinovi, Putinove dni nielen v úrade prezidenta, ale možno aj na svete môžu byť spočítané. Ak ale Putin zasiahne mocensky a hrubou vojenskou silou, pravdepodobne aspoň na chvíľu budú neúspechy ruskej armády na Ukrajine pre Ruskú federáciu problémom číslo dva.

Na strane druhej, toto vie aj Prigožin a ak si 25 tisíc Wagnerovcov nateraz „trúfa“ proti oficiálnemu vedeniu krajiny, tak s najväčšou pravdepodobnosťou ruská armáda už nie je druhou najsilnejšou armádou ani na Ukrajine (druhou na svete nie je už dávno), ale s najväčšou pravdepodobnosťou sa zaradí, respektíve je považovaná za druhú najsilnejšiu už aj v samotnom Rusku.

Ťažko hovoriť , aku reálnu moc má v rukách Vladimir Putin teraz. Je treba veriť, že sa k jej upevneniu nerozhodne výraznejšie priblížiť otvorením kufríka, ktorým sa tak dlho a intenzívne civilizovanému svetu vyhráža.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Ďalšie články

 1. Co sa tyka poctu vojakov, tak pred dvomi rokmi bola ruska armada s cca 1 milionom vojakov na 5. mieste. USA boli 3. s 1,4 milionom vojakov, potom India s 1,5 milionom a na 1. mieste Cina s 2 milionmi vojakov. Pri sucasnom tempe posilnovania sa o 25,000 vojakov mesacne moze mat ruska armada v sucasnosti tiez tych 1,4 miliona vojakov. Vyroba zbrani v Rusku bezi na plne obratky. V strojarskych podnikoch sa robia dvanastky a zamestnanci dostavaju dvojnasobne mzdy.

  Velke europske krajiny ako Francuzsko, Nemecko, Taliansko, Velka Britania maju okolo 200,000 vojakov. Ukrajina mala pred vojnou 250,000 vojakov. Teraz to bude mozno raz tolko. Na bojisku ma Ukrajina dlhodobo pocetnu prevahu nad ruskymi silami.

  Prigozhin uz od 21. maja funguje bez zmluvy s ruskym ministerstvom obrany. Je to velky problem pre neho, pretoze bez zmluvy nie su peniaze. A on ma na krku 25,000 najomnych vojakov, ktorych musi zivit, platit a ubytovat. Neviem, aky problem s tou zmluvou ma. Achmat ju podpisal bez problemov. Zapadne media to prezentovali ako pokus o ziskanie moci v state, ale sam Prigozhin vyhlasil, ze o nic take nejde. Len chcel urobit ramena pri rokovani o tej zmluve. Tak sa dovalil do Rostova, co je centrum riadenia vojenskych operacii celeho frontu. Dostane poza usi za to a mozno aj prestane uverejnovat tie svoje videa, ale pokus o prevrat to nebol.

 2. Anonym pri tých počtoch ruských vojakov si akosi zabudol odrátať ich obrovské straty na Ukrajine, a to nemyslím iba mŕtvych, ale aj vojak bez nohy je strata. A o tej ich mega výrobe zbraní iba snívaj. Bez západných komponentov vyrobia akurát tak guličky do detských pištoliek. Nepoužívajú nič novo vyrobené, iba ťahajú von staré hrdzavé zásoby, preto im to lieta kade tade po sídliskách. A ešte som zabudol na iránske drony, chudáci.

 3. 25. júna 2023, 8:33
  Nuž sú odkázaní sami na seba a spojencov, ktorí sú tiež na zozname USA. Ukrajine sa skáče okolo riti, čo si Zelenský vyplače aj dostane, to sa potom ľahko bojuje, keď nemusíš riešiť straty techniky, len dodávaš kanonenfuter.

 4. Problém nie je ten, že Rusko má slabú armádu. Problém je ten, že Ukrajina s pomocou dodanej vojenskej techniky z USA a prakticky celej Európy nedokáže tú slabú ruskú armádu zatlačiť. A to je dosť veľká hanba. Takže skôr by som zosmiešňoval Ukrajinu, nie Rusko.

 5. Anonym 25. júna 2023, 8:58..ono to skoro vyzerá tak že ti vadí že sa pomáha napadnutemu štátu a chudák agresor si tie zbrane na ničenie a vraždenie musí zaobstarať sám..no to je teda „nespravodlivé“…