Víkend priniesol doplnenie MÚZEA TOTALITY o zaujímavé exponáty

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Aj keď sa to nezdá, stále sú veci, ktoré sa do expozície mapujúcej socialistickú dobu hodia a ešte ich v zbierkach nemáme. Po víkende sme opäť spokojnejši.

V expozícii zameranej na socialistické zdravotníctvo už máme sklenené injekčné striekačky s ihlami, no toto je kúsok ešte starší. A kompletný vrátane mimoriadne zachovalej krabičky.

Za darovanie tohto kúsku ďakujeme Kamilovi Korczovi.

Do vitríny zameranej na bývalú Nemeckú demokratickú republiky (NDR / DDR) v ktorej sa nachádza mimo množstva originálnych dobových exponátov aj kúsok Berlínskeho múru, pribudla knižka Sprievodca po NDR.

Kozmetická taška plná rôznych druhov natáčok z čias socializmu. Konečne máme vystavené asi všetky typy bežne používaných natáčok v socialistickom Československu.

Holiaca ručná mašinka kovová v originálnom balení. Ešte nám chýba mašinka úplne bežná bakelitová – snáď sa niekde ešte nájde odložená a nepotrebná a skončí v múzeu.

Plastové misky pravdepodobne zo závodnej jedálne niektorého z bývalých štátnych podnikov, alebo školskej jedálne bývalého ČSSR. Smaltované hrnčeky a plastové lyžičky.

Školský zošit formátu  A4 s originálnym „pijakom“ pijavým papierom. Aspoň 40 rokov staré šatky a spodné prádlo. Blúzka a ďalšie drobnosti. Staré klasické pančuchy. Šampóny, hotelové mydielko s logom  Čedok a olej na opaľovanie. A niekoľko druhov plastových kvetov, ktoré nechýbali snáď v žiadnej domácnosti. Nevyžadovali zalievanie, nevyhynuli, akurát sem tam bolo potrebné z nich poutierať prach.

Všetky tieto predmety od darkyne Jarmily Zahornadskej z Prahy vyzdvihol a do MÚZEA TOTALITY priviezol Marek Guspan.

Ďakujeme.

Za nižšie uverejnené fotografie kníh z čias socializmu a školské zošity, srdečne ďakujeme Magde Vrábelovej.

– – –

Exponáty Múzea totality sú postupne  dokumentované fotograficky a spolu s popiskami publikované na online platforme, ktorú môžete navštíviť tu:

https://www.muzeumtotality.online/

Ďalšie informácie o totalitnej dobe a socialistickom Československu nájdete tu:

https://socializmus.sk/

Ak máte staré predmety z čias socializmu a máte záujem umiestniť ich v múzeu pre ich zachovanie pre ďalšie generácie, uvítame to a bez váhania sa ozvite e-mailom, alebo telefonicky na číslo: 0907 277 777.

Zachovajme kus histórie aj pre tých, ktorí tu budú pre nás. A ukážme im, aký bol reálny život v totalitnej dobe, kedy si jedna strana prisvojila moc a vládu nad ľuďmi aj za cenu ich streľby na hraniciach, ak sa systém rozhodli opustiť.

Ukazujme a o dobe minulej hovorme našim deťom pravdu, aby im dobré veci slúžili ako príklad a zo zlých sa poučili a chyby minulosti neopakovali.

Nezabúdajme, sloboda stojí za to a za jej získanie veľa ľudí trpelo a mnohí dokonca položili život.

Video z Múzea totality:

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -
Obnoviť ⭯

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články