Igelitka TUZEX, plechové olejničky, ďalšie knihy a predmety zo socializmu

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Takmer denne pribúdajú do MÚZEA TOTALITY predmety, na ktoré si my starší spomíname automaticky pri ich zhliadnutí.

Z východu Slovenska dorazili dve originálne igelitky TUZEX, z dedinky od Trenčína sme priviezli dve staručké plechové olejničky, z bazáru niekoľko starých kníh a originálny pohárik socialistického podniku verejného stravovania „Reštaurácie“.

Tak trochu perličkou sú už porevolučné volebné reklamné predmety SDĽ. Keďže ide o stranu osadenstvom vlastne pokračujúcu v činnosti a ideológii socialistickej KSS, tieto predmety budú umiestnené vo vitríne novodobej totality.

- Inzercia -

Darca zo Serede do múzea daroval vinylové platne, plynovú masku, elektrickú pre socializmust typickú žehličku (doplnok ako dekorácia).

A ďalší darca z východu Slovenska múzeu venoval plastové a kovové krabičky od liekov DINYL a Algena.  Určite sa ne pamätáte…

Návštevníkov múzea určite poteší aj malý cestovný šach, staručká spoločenská hra „Ukaž co umíš“ a originálna papierová krabička z hokejového puku vyrobeného Gumárňami n.p. Púchov. Svoje miesto v poličke našli aj ďalšie návody na obsluhu za socializmu predávaných výrobkov dennej potreby.

Staré socialistické prevažne v plnej farbe tlačené časopisy „Amatérske RÁDIO“ boli obľúbené hlavne u zručnejšej časti mužskej populácie, ktorá sa na základe publikovaných schém odhodlala zostrojiť hodne žiadaných a v socialistickom Československu nedostupných elektronických zariadení.

Niektoré predmety boli do MÚZEA TOTALITY  zakúpené, iné darované. Ďakujeme darcom za príspevky do MÚZEA TOTALITY a veríme, že postupne získame ďalšie veci týkajúce sa Serede a známych podnikov v Seredi a okolí za socializmu pôsobiacich.

– – –

Exponáty Múzea totality sú postupne  dokumentované fotograficky a spolu s popiskami publikované na online platforme, ktorú môžete navštíviť tu:

https://www.muzeumtotality.online/

Ďalšie informácie o totalitnej dobe a socialistickom Československu nájdete tu:

https://socializmus.sk/

Ak máte staré predmety z čias socializmu a máte záujem umiestniť ich v múzeu pre ich zachovanie pre ďalšie generácie, uvítame to a bez váhania sa ozvite e-mailom, alebo telefonicky na číslo: 0907 277 777.

Zachovajme kus histórie aj pre tých, ktorí tu budú pre nás. A ukážme im, aký bol reálny život v totalitnej dobe, kedy si jedna strana prisvojila moc a vládu nad ľuďmi aj za cenu ich streľby na hraniciach, ak sa systém rozhodli opustiť.

Ukazujme a o dobe minulej hovorme našim deťom pravdu, aby im dobré veci slúžili ako príklad a zo zlých sa poučili a chyby minulosti neopakovali.

Nezabúdajme, sloboda stojí za to a za jej získanie veľa ľudí trpelo a mnohí dokonca položili život.

Video z Muzea totality:

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -
Obnoviť ⭯

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články