Od včera Múzeum totality disponuje pravdepodobne najväčším konštruktérmi používaným logaritmickým pravítkom

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Samozrejme že sa nejedná o jediné logaritmické pravítko vystavené v našom múzeu.

V zbierke návštevník môže vidieť pravítok hneď niekoľko a to od už spomenutého najdlhšieho 58 centimetrového, cez najznámejšie asi 30 cm dlhé, až po najmenšie dlhé asi 15 cm.

Všetky pravítka sú v mimoriadne zachovalom stave, bez poškodení a – kompletné. Niektoré dokonca vrátane originálnych kožených, alebo kartónových obalov.

Pre záujemcov, ktorých by logaritmické pravítko upútalo natoľko, že by sa s ním mali záujem naučiť pracovať, máme v múzeu aj odbornú literatúru. Bežne však hlavne mladí ľudia nechápu čo držia v rukách a už vôbec ako sa s pravítkom počítalo.

Logaritmickým pravítkam (tvrdím, že to bol génius, kto ho vymyslel, aj keď aj to malo svoj vývoj) skutočne vďačíme za veľa. Vlastne aj BOEING 747, nadzvukový Concord a rakety lietajúce do kozmu, boli v minulosti navrhnuté vďaka tomuto „zázraku“, ako predchodcovi elektronickej vedeckej kalkulačky. Vlastne, aj výpočty potrebné k letu ľudí na Mesiac v 1969 roku a ich návrat späť na Zem boli vypočítané pomocou logaritmických pravítok. Dokonca v rakete mali astronauti k dispozícii ako náhradu za počítač v prípade jeho poruchy práve logaritmické pravítko.

Niekoľko článkov k tejto téme nájdete tu:

Logaritmické pravítko jako koníček

http://spaceflownartifacts.com/flown_sliderules.html

https://www.nzeldes.com/HOC/Cursors.htm

https://specialcollections-blog.lib.cam.ac.uk/?p=11890

https://www.nzeldes.com/HOC/Gunter.htm

https://www.nicolamarras.it/calcolatoria/storia_regoli_en.html

Za podklady ďakujeme  Ing. Ladislavovi Štibranemu, fanúšikovi logaritmických pravítok.

– – –

Exponáty Múzea totality sú postupne  dokumentované fotograficky a spolu s popiskami publikované na online platforme, ktorú môžete navštíviť tu:

https://www.muzeumtotality.online/

Ďalšie informácie o totalitnej dobe a socialistickom Československu nájdete tu:

https://socializmus.sk/

Ak máte staré predmety z čias socializmu a máte záujem umiestniť ich v múzeu pre ich zachovanie pre ďalšie generácie, uvítame to a bez váhania sa ozvite e-mailom, alebo telefonicky na číslo: 0907 277 777.

Zachovajme kus histórie aj pre tých, ktorí tu budú pre nás. A ukážme im, aký bol reálny život v totalitnej dobe, kedy si jedna strana prisvojila moc a vládu nad ľuďmi aj za cenu ich streľby na hraniciach, ak sa systém rozhodli opustiť.

Ukazujme a o dobe minulej hovorme našim deťom pravdu, aby im dobré veci slúžili ako príklad a zo zlých sa poučili a chyby minulosti neopakovali.

Nezabúdajme, sloboda stojí za to a za jej získanie veľa ľudí trpelo a mnohí dokonca položili život.

Video z Muzea totality:

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články

x