back to top

ISSN 1337-8481

Archívy SeredOnLine

Preverenie kvality zraku v Múzeu totality?

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -

Skutočne zaujímavé zariadenia z čias socializmu sa podarilo do Múzea totality získať tento týždeň. Pozná ich väčšina z nás, pretože skôr či neskôr očného lekára bol nútený navštíviť každý človek.

Ide o dve svetelné skrinky – jedna troj stĺpcová a druhá dvoj s klasickým „mliečnym“ bielym sklom, na ktorom sú dobovou technológiou aplikované číslice / písmená / znaky E v rôznych veľkostiach. Väčšia skrinka je osvetlený tzv. „neónovými trubicami“ so štartérmi a menšia skrinka klasickými žiarovkami v klasických obímkach. Zariadenia sú funkčné, aj keď prepínač na menšiu žiaľ chýba.

Nie, v múzeu neplánujeme zriadiť pobočku očnému lekárovi, no záujemcovia si svoj zrak preveriť môžu.

– – –

Exponáty Múzea totality sú postupne  dokumentované fotograficky a spolu s popiskami publikované na online platforme, ktorú môžete navštíviť tu:

- Článok pokračuje pod reklamou -

https://www.muzeumtotality.online/

Ďalšie informácie o totalitnej dobe a socialistickom Československu nájdete tu:

https://socializmus.sk/

Ak máte staré predmety z čias socializmu a máte záujem umiestniť ich v múzeu pre ich zachovanie pre ďalšie generácie, uvítame to a bez váhania sa ozvite e-mailom, alebo telefonicky na číslo: 0907 277 777.

Zachovajme kus histórie aj pre tých, ktorí tu budú pre nás. A ukážme im, aký bol reálny život v totalitnej dobe, kedy si jedna strana prisvojila moc a vládu nad ľuďmi aj za cenu ich streľby na hraniciach, ak sa systém rozhodli opustiť.

Ukazujme a o dobe minulej hovorme našim deťom pravdu, aby im dobré veci slúžili ako príklad a zo zlých sa poučili a chyby minulosti neopakovali.

Nezabúdajme, sloboda stojí za to a za jej získanie veľa ľudí trpelo a mnohí dokonca položili život.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Ďalšie články

PRIDAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!

Potvrdzujem, že som sa oboznámil a pochopil pravidlám diskusie.

Zadajte svoje meno tu

spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Najčítanejšie

- Inzercia -spot_img

Aktuality