Povinnosť podľa zákona splnená s pol ročným predstihom – POZOR ! Nezabudnite na nové povinnosti ak vlastníte určité druhy zbraní !!

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Novela Zákona o zbraniach a strelive priniesla nové povinnosti pre držiteľov zbraní, ale aj povinnosť prihlásiť do evidencie polície zbrane, na ktoré sa doteraz povolenie k ich držaniu nevzťahovalo.

Znehodnotené zbrane slúžiace ako muzeálne exponáty k expozícii „Železná opona“ získané do Múzea totality, sme dnes v súlade s novelou zákona zaevidovali na príslušnom odbore OR PZ v Galante. Zákonom stanovená lehota je do konca roka.

Naďalej teda budú návštevníci Múzea totality mať možnosť legálne vidieť, akými zbraňami pohraničná  stráž do novembra ´89  na západných hraniciach  strieľala po utekajúcich občanoch.

Na tzv. Železnej opone bolo zastrelených, resp. pri pokuse o opustenie vtedajšieho socialistického Československa prišlo o život  viac ako sto ľudí.

V Múzeu totality sa od jeho otvorenia nachádza časť originálnej Železnej opony zo štátnej hranice medzi ČSSR a Rakúskom pri Znojme.

Múzeu totality sa dražbou podarilo získať dva originálne stĺpy, originálny ostnatý drôt a originálnu tabuľu označujúcu zákaz vstupu do hraničného pásma. Osadenie tých komponentov Železnej opony je možné datovať pomerne presne, keďže ostnatý drôt bol v minulosti napojený na vysoké napätie a tento prívod je odcviknutý.

Elektrina bola z oplotenia odstránená na nátlak ľudskoprávnych organizácií v začiatkoch šesťdesiatych rokov.

 

POZOR !! Skontrolujte si zbrane (ak nejaké vlastníte), či v súlade s novelou zákona nepodliehajú evidencii, preregistrovaniu do inej kategórie, alebo podobne. V niektorých prípadoch na určité úkony končí lehota na konci tohto mesiaca.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na socálnych sieťach!

- Inzercia -
 1. Závidím takúto veľkú zbierku.Čítam všetko čo píšete o múzeu aj vašich cestách.Je to pekná záľuba.Toľko vecí nemajú ani iné múzeá.

 2. múzeum 15. júna 2022, 20:52 – dakujem, bavi ma jedno aj druhe. Mozno prave preto su dostatocne zrozumitelne a viditelne vysledky, ktore je mozne bez problemov odprezentovat.

  Aj jedno aj druhe prezentujem pre uplne beznych ludi, ktori maju zaujem, no nemaju moznost, alebo nemaju / nedokazu si vytvorit tolko prilezitosti ako na cestovanie, tak na vlastne zaluby.

  Muzeum vzniklo pocas korona opatreni ako napad, ako urobit nieco, co po cloveku zostane trvale a co prinesie radost mne a dufam ze aj nasej rodine a uzitok mnozstvu ludi.

  Verte, ze kazde muzeum ma vo svojich zbierkach urcite unikaty a veci, za ktorych zachovanie sa buduce generacie podakuju.
  Snazim sa, aby aj u nas tomu bolo rovnako.

 3. Jozef 16. júna 2022, 9:46 – ani na funkcnu padesatosmicku ani na odfotene exponaty nic nebolo hned.

  Maju vela stranok, my sme tam boli viac ako tri hodky.

  Co sa tyka muzealnych exponatov, je uz samotny nazov „zbran“ prinajmenskom zvlastny. S tym samopalom, alebo gulometom mozes akurat tak niekomu vyrazit zuby. 😉 Ale to aj s kladivom…

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -

Ďalšie články