Pamiatka novinára, publicistu a právnika Miroslava Košťanyho je zachovaná v Múzeu totality

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Sereď / Volali ho „advokát chudobných“ a s úplne bežnými ľuďmi sa spravidla stretával pri dobrom pivečku v bývalom „kačabare“, alebo v iných seredských krčmách. Rád im poradil v rozvodových konaniach, v majetkových sporoch ale aj v trestných konaniach a následne vydal aj niekoľko kníh, v ktorých popísal nielen staré príbehy zo života, ale aj osud svojej dcéry, ktorú mu nezodpovedná matka ukradla.

Už počas života sme spolu robili desiatky rozhovorov a novinár, publicista a právnik Miroslav Košťany množstvo článkov publikoval aj na SeredOnLine. Zďaleka ale nie toľko, koľko v Hlase ľudu, kde pracoval dlhé desaťročia.

Množstvo článkov, výstrižkov z novín ale aj rukopisov kníh a samozrejme osobné veci o tomto v Seredi a regióne znalom novinárovi sú dnes uložené v Múzeu totality, v ktorom sa v nedeľu pri príležitosti šiesteho výročia Mirkovho úmrtia stretla jeho najbližšia rodina, známi a „ukradnutá dcéra“ Mirka.

Spoločne sme zaspomínali na Mira Košťanyho a na stretnutí sme si pozreli aj dodnes neuverejnené rozhovory s ním z doby spred 6 až 10 rokov. Pamätníci na Mirka Košťanyho sa ale dočkajú, postupne poodhalíme jeho činnosť uverejnením dokonca aj článkov publikovaných v dobe pred 40 či 50 rokmi. Z textov písaných M. Košťanym spozná svojich príbuzných nejeden Sereďan, minimálne bude jeho neopakovateľný štýl novinárskej tvorby tohto novinára pripomínať aj v časoch, kedy už žurnalistika vyzerá úplne inak ako vyzerala v dobe totality.

Články budeme radiť tematicky priebežne a zároveň vyzývame čitateľov, aby prezreli svoje súkromné archívy a poskytli nám fotografie z uvedenej doby a prípadne aj zachované staré noviny, napr. Hlas ľudu alebo Víťaznú cestu, teda tie v ktorých bolo o našom regióne písané najčastejšie.

Ďakujeme.

       

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na socálnych sieťach!

- Inzercia -
 1. ešte šťastie, že nebol opilec, kujevník a štébák …… inak som ho mal rád …..

 2. Anonym 27. mája 2022, 10:13 – NIE, nebol opilec, pil tolko, aby mohol tvorit a tvoril. Vysledky vidime v archive Miuea totality – stovky publikovanych clankov a niekolko vydanych knih.

  Nuz, asi Vam nie je dopriate byt zenami ziadany, ako bol Miro. Mozno ste spatny, mozno sprosty, mozno ich neviete uzivit. Netusim, inych VEREJNE dehonestujete ANONYMNE. Takze okrem uz uvedeneho, sa este aj hanbite za svoje meno.

  Takze ked nad tym tak rozmyslam, Vy ste vlastne ludska troska. V kutiku utiahnuty chudacik, ktory nema na viac, ako inych anonymne osocovat.

  Smutny to osud, ze? 😉

  A o tom STB sme pisali uz davno a tu:
  http://archiv.seredonline.sk/clanky/miro-kostany-nam-ukazal-spis-ktory-na-jeho-osobu-viedla-stb/index.html

  Pre ostatnych diskutujucich: su veci, ktore je potrebne poznat a mat nastudovane, ak sa chce clovek vyjadrit k veci.
  Lebo inak bude LEN ako tento chudacik zavidiaci inemu uspech…

 3. Čo sa rozčulejete, veď som napísal :):):):):): – ešte šťastie, že nebol opilec, kujevník a štébák …… inak som ho mal rád

 4. Ak by som toto nenapísal,Anonym 27. mája 2022, 10:13 tak sa žiadna debata ani nerozbehne …… :):):):):):):):)

 5. Bol to dobrý človek vedel pomôcť v každom smere napísal co človek potreboval vybavil všetko čo sa dalo česť jeho pamiatke

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -

Ďalšie články