back to top

ISSN 1337-8481

Archívy SeredOnLine

spot_img

Bez propagandy: Ako to je s bombardovaním štátov bývalej Juhoslávie a vznikom Kosova?

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -

Nebudem sa zdĺhavo rozpisovať o názoroch na bombardovanie štátov bývalej Juhoslávie, v Juhoslávii som bol osobne za socializmu, po jeho páde v jednotlivých už samostatných štátoch a to hneď, ako to vojnové konflikty dovolili. Doslovne ešte horeli niektoré z bombardovaných domov, keď som krajiny navštívil. A osobne hovoril s domácimi a to ako Srbmi, tak Chorvátmi.

Následne som ročne minimálne raz, skôr dva razy prakticky všetky štáty Balkánu navštívil a to už s manželkou a malým synom.

Prakticky vždy som volil trasu, ktorá mi rozširovala prehľad o dianí a vnímaní situácie domácimi ľuďmi. Vypočul som si skutočne mimoriadne rozdielne názory z viacerých strán, skôr by som mohol povedať, že z princípu protistrán. Balkán máme prechodený a prebádaný lepšie, ako Srbi, Macedónci, Čiernohorci a Bosniaci, s ktorými som opätovne aspoň stovky krát hovoril osobne – u nás bolo totiž ubytovaných dosť ľudí, aby názory boli fakt rôznorodé.

V Samotnom Kosove sme boli asi 8 krát. Spali sme na hoteloch a rovnako podrobne sme prešli napr. v Mitrovici časť Albánsku, ako Srbskú. Celosvetovo známy Mitrovica Bridge poznáme rovnako dobre, ako už dva roky uzatvorený most v Seredi. A obe známe stavby máme asi aj rovnako zdokumentované.

- Článok pokračuje pod reklamou -

Prešli sme vnútrozemím Bosny a Hercegoviny a veľa nechýbalo, aby sme skončili v mínových poliach, ktoré sú tam žiaľ dodnes.

Pozrel som si hodne podcastov a prečítal neskutočné množstvo materiálov o vojnových konfliktoch na Balkáne a to vrátane dokumentu „Uloupené Kosovo“.

Napriek k uvedenému, nie som odborníkom, no poznám neporovnateľnými násobkami viac faktov, ako drvivá väčšina tých, ktorí sú schopní jedine ak kopírovať názorové prúdy a propagandu šírenú jednotlivými stranami nazvime to konfliktov.

Áno, k bombardovaniu došlo a to bez toľko spomínaného mandátu OSN. Len pri vysvetľovaní aj tejto náročnej problematiky  netreba sa uspokojiť s jednoduchými vysvetleniami zložitých problémov.

Rád sa aj na tému Kosova budem baviť. No civilizovane, podľa možnosti maximálne vecne a nie s magormi, ktorí mentálne nie sú na úrovni, ktorá im diskutovať k veci vecne umožňuje.

Odporúčam tento podcast. Je krátky, no za mňa dostatočne vysvetľujúci, o čo vlastne išlo…

O našich cestách po Balkáne a expedícii absolvovanej v roku 2014 (s trasou po najviac bombardovaných mestách počas posledných vojnových konfliktov) pri príležitosti začiatka 1. svetovej vojny, sa viac dozviete napr. tu:

- Článok pokračuje pod reklamou -

http://archiv.naexpediciu.sk/expedicia-balkan-2014/index.html

a tiež tu:

http://archiv.naexpediciu.sk/balkan-2016/index.html

http://archiv.naexpediciu.sk/balkan-2017/index.html

Cestopisy a reportáže o cestovaní nájdete tu:

Úvod

https://www.naexpediciu.sk/

- Inzercia -spot_img
spot_imgspot_img
- Inzercia -spot_img
-spot_img

Ďalšie články

PRIDAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!

Potvrdzujem, že som sa oboznámil a pochopil pravidlám diskusie.

Zadajte svoje meno tu

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Najčítanejšie

- Inzercia -spot_img

Aktuality

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_imgspot_img

Aktuality

Sponzorované