„Energetická budúcnosť sa tvorí v krajoch, mestách a obciach. Teší ma, že samosprávy v našom kraji sa aktívne zaujímajú o riešenia, ktoré im pomôžu znižovať náklady, zvyšovať efektivitu a prinášať lepšie služby obyvateľom. Práve preto sme po druhýkrát vytvorili župnú platformu na zdieľanie skúseností a praktických príkladov, ktoré sú kľúčom k úspešnej energetickej transformácii,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.
Konferencia s podtitulom „Od teórie k praxi“ sa zamerala na konkrétne skúsenosti, nástroje a možnosti financovania projektov, ktoré pomáhajú mestám a obciam reagovať na rastúce energetické výzvy. Pozornosť sa sústredila najmä na energetickú sebestačnosť samospráv, energetické komunity, efektívne riadenie spotreby energií, dotačné príležitosti a rozvoj elektromobility.
Program ponúkol prezentácie aj panelové diskusie za účasti zástupcov Trnavského samosprávneho kraja, Správy a údržby ciest TTSK, Združenia miest a obcí Slovenska, Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry či Klastra energetických komunít Slovenska. Odborníci diskutovali o aktuálnych legislatívnych zmenách, praktických skúsenostiach s realizáciou projektov a možnostiach ich financovania.
Osobitnú pozornosť si získala diskusia „Ako premeniť projekt na realitu v roku 2026“, ktorá priniesla konkrétne odporúčania pre samosprávy a ukázala, ako úspešne pretaviť energetické plány do praxe. Súčasťou podujatia bol aj priestor na výmenu skúseností a nadväzovanie spolupráce medzi zástupcami samospráv, odborníkmi a partnermi.








