Mesto Sereď | Kontajnery na zber textilu slúžia na odovzdávanie oblečenia a textilu, ktorý môže byť ďalej zhodnotený alebo využitý. V poslednom období sa však v Seredi opakovane objavuje pri nich neporiadok v podobe vriec a rozhádzaného oblečenia okolo nádob. Mesto preto žiada obyvateľov o väčšiu ohľaduplnosť a zodpovedný prístup pri odovzdávaní textilu.
Zber textilu v Seredi zabezpečuje spoločnosť HUMANA, ktorá podľa nastavených podmienok vyprázdňuje výlučne obsah samotných kontajnerov. „Odpad a textil ponechaný mimo nádob nie je povinná zbierať ani odvážať. Ak sa teda pri kontajneroch objaví neporiadok, jeho odstránenie následne zabezpečujú pracovníci mesta v rámci údržby verejných priestranstiev,“ vysvetľuje Miriam Klottonová z oddelenia životného prostredia mesta. Dodáva, že zamestnanci, ktorí by sa mali venovať plánovanej údržbe verejného priestoru, musia opakovane riešiť odpad rozhádzaný okolo kontajnerov.
Nejde pritom o problém preplnených nádob. Podľa informácií zberovej spoločnosti bývajú kontajnery často len poloprázdne.
Ak sa vrece s textilom do nádoby nezmestí, nie je vhodné nechávať ho vedľa kontajnera. „Takto uložený textil býva často roztrhaný a rozhádzaný po okolí. Rovnako nie je správnym riešením nechávať oblečenie pri kontajneroch zámerne s tým, že si ho niekto vyberie,“ opisuje nevhodnú prax Klottonová. Vhodnejšie je textil ponechať doma a skúsiť ho odniesť pri ďalšom vývoze, prípadne ho v nevyhnutných prípadoch uložiť do komunálneho odpadu. Je dôležité si uvedomiť aj fakt, že ukladať akýkoľvek odpad mimo zberných nádob je zakázané.
Verejný priestor je spoločným priestorom nás všetkých a aj malé rozhodnutia každého obyvateľa vplývajú na to, ako bude naše mesto vyzerať a fungovať.







Okrem tohto neporiadku, ďalších 90% vytvárajú tzv bezdomovci. Pozorovali sme tieto asociálne , živé bytosti a mnohé sú úplne mimo reality. Chodia,,nakupovať,, do smetných košov a potom cupkajú po meste. Sú spokojní, že niečo nakúpili. Takže, podporou takýchto nakupovačov určite podobné skládky nezmiznú. Čaute. Idem nakupovať!
Čierne papule tam chodia nakupovať, majú auto z okresu NZ.