back to top

ISSN 1337-8481

Archívy SeredOnLine

Ohrozoval seba, dieťa a aj iných účastníkov cestnej premávky – VIDEO

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -

Polícia SR |MM|  Aj napriek množstvu príspevkov, prostredníctvom ktorých apelujeme nie len na nemotorových účastníkov cestnej premávky – cyklistov, a cieľom ktorých je preventívne pôsobenie a apelovanie k dodržiavaniu ustanovení zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke, sa z času na čas stretneme s exemplárnymi prípadmi, ako to rozhodne v cestnej premávke vyzerať nemá. Práve s jedným takýmto nezodpovedným správaním cyklistu sa s nami podelil jeden z fanúšikov našej FB stránky.

Video, ktoré nám poslal do súkromnej pošty zachytáva jazdu muža na bicykli, ktorý mal na svojich ramenách dieťa a v jednej ruke držal jeho odrážadlo. Týmto konaním sa dopustil porušenia viacerých ustanovení zákona o cestnej premávke, v ktorých je okrem iného taxatívne vymedzené aj nasledovné: „ Cyklista nesmie jazdiť bez držania riadidiel, držať sa iného vozidla, viesť počas jazdy druhý bicykel, ručný vozík, psa ani iné zviera a voziť predmety, ktoré by sťažovali vedenie bicykla alebo ohrozovali iných účastníkov cestnej premávky“.

Na jednomiestnom bicykli nie je dovolená jazda viacerým osobám. Osoba staršia ako 15 rokov môže viezť osobu mladšiu ako 10 rokov:

✅na pomocnom sedadle na prepravu dieťaťa s pevnými opierkami na nohy,
✅v prívesnom vozíku určenom na prepravu detí,
✅na detskom bicykli pevne spojeným tyčou s vodiacim bicyklom.

Uvedené konanie cyklistu evidujú a v súčasnosti sa ním už zaoberajú policajti Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Malackách.
☝Je potrebné si uvedomiť, že cyklisti patria spolu s chodcami medzi zraniteľnejších účastníkov cestnej premávky a preto:

🔘jazdite predovšetkým po cestičke pre cyklistov vpravo
🔘kde cestička pre cyklistov nie je alebo nie je zjazdná, jazdí sa pri pravom okraji vozovky
🔘ak sa tým neohrozujú ani neobmedzujú chodci, smie sa jazdiť po pravej krajnici vozovky
🔘povinnosť chrániť si hlavu ochrannou prilbou je stanovená pre cyklistov mladších ako 15 rokov a to aj v obci
🔘v záujme zvýšenia vlastnej bezpečnosti odporúčame nosenie ochrannej prilby aj osobám starším ako 15 rokov nielen mimo obce, ale aj v meste,
🔘pri jazde vo večerných a nočných hodinách používať osvetlenie a reflexné prvky‼

zdroj:FB/ Polícia SR Bratislavský kraj
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Ďalšie články