back to top

ISSN 1337-8481

Archívy SeredOnLine

Kniha „Kolymské poviedky“ je už v knižnici Múzea totality

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -

V knižnici Múzea totality máme niekoľko neodmysliteľných titulov zaoberajúcich s témami totalitného Sovietskeho zväzu, ako napr. vo svete neslávne známe Gulagy. O knihách sme písali napr. aj tu:

Súostrovie GULAG Архипелаг ГУЛАГ – Archipelag GULAG – základy súčasnej Ruskej federácie sú založené na utrpení miliónov ľudí

A aj tu:

Alexander Solženicin: Súostrovie Gulag – Архипелаг ГУЛАГ

A tiež tu:
https://www.seredonline.sk/2024/04/30/kniznica-muzea-totality-bola-rozsirena-o-5-metrov-polic/
Práve pod týmto článkom pozorný čitateľ a diskutujúci napísal:

Pán Majko, v tom „oddelení“ gulagu vidím dobré diela od Juščáka, Anne Applebaum, samozrejme klasiku od Solženicyna. No nevidím tam absolútne najzásadnejšie dielo o gulagoch. Súostrovie Gulag je samozrejme nespochybniteľná klasika, ale existuje ešte jedno slávne dielo o gulagoch, ktoré je porovnateľné so Súostrovím, ak nie ešte o niečo lepšie. Dovolil by som si, dať vám ho do pozornosti – Kolymské poviedky od Varlama Šalamova. Šalamov prežil v kolymskom gulagu 15 rokov, kým Solženicyn bol v gulagu „iba“ dva roky. Mimochodom zrovna Šalamov upozorňuje na to, že niekedy sa opisujú trestanci gulagov nesprávne ako otroci. Tí, čo sa dostali do gulagu, však boli menej ako otroci, pretože otrok mal svoju cenu a jeho vlastník sa o neho musel postarať. V gulagu o nič také nešlo. Dobre to vystihuje téza veliteľa tábora na Solovkách: „Z trestanca musíme dostať všetko v prvých troch mesiacoch. Potom ho už nepotrebujeme. Môže skapať.“ Výchova „nového človeka“ bola najsurovejším vynálezom komunistov. Aj takto sa budoval onen krásny nový svet s názvom komunizmus. Mŕtvi umierajú, až keď živí zabúdajú.

Následne sme knihu Kolymské poviedky objednali a dnes už doplnila poličku s touto stále žiadanejšou témou mimoriadne temnej histórie bývalého  totalitného Sovietskeho zväzu.

- Článok pokračuje pod reklamou -

 

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Ďalšie články

PRIDAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!

Potvrdzujem, že som sa oboznámil a pochopil pravidlám diskusie.

Zadajte svoje meno tu

- Inzercia -spot_imgspot_img
spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Najčítanejšie