back to top

ISSN 1337-8481

Archívy SeredOnLine

Nové chodníky, stromy, ihrisko, či lúčne plochy. Sereď obnovila ďalší sídliskový vnútroblok, z externých zdrojov

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -

Mestský úrad |  Sídlisko zo 70-tych rokov minulého storočia v Seredi sa nadýchlo novým životom. Za takmer 800-tisíc eur dostalo nové chodníky, osvetlenie, ihrisko, závlahy, nové stromy, kvety a zelené plochy. Primátor mesta Ondrej Kurbel ho symbolicky otvoril a odovzdal do užívania spolu so skautmi počas Športového štvrtka.

Na ulici D. Štúra II sa ešte koncom roka 2023 nachádzala stará cyklotrialová dráha dotvorená starými pneumatikami, rástla tu bujná zeleň s málo funkčnými trávnikmi a veľkým objemami invazívnych drevín, zastaralé prvky detských ihrísk, smetné koše a lavičky, ktoré boli morálne zastaralé. Nachádzali sa tu aj dve asfaltové ihriská, chodníky a verejné osvetlenie v dosluhujúcom stave. Dnes je stav úplne iný.

„Teším sa, že významná plocha mesta – čo do rozmerov a aj do počtu možných užívateľov, sa nadýchla novým životom. Považujem za dôležité, aby obyvatelia sídlisk mali možnosť tráviť voľný čas v kultúrnom a podnetnom prostredí. Vplyv estetiky prostredia, vplyv kvalitnej zelene, moderné a vkusné doplnky vnútrobloku podvedome formujú aj prejavy správania sa,“ vysvetlil primátor Ondrej Kurbel. Uviedol, že projekt priniesol do vnútrobloku nové chodníky, verejné osvetlenie, detské ihrisko, fit prvky a lavičky, odpadkové koše, boli tu vybudované nové závlahy a zrealizovaný nový povrch na basketbalovom ihrisku. Vysadilo sa 90 listnatých stromov, 11 ihličnatých, 2365 kríkov, 1184 trvaliek a okrasných tráv, 1480 cibuľovín, vysialo sa viac ako 7300 metrov štvorcových nového trávnika, 1300 metrov štvorcových kvetinovej lúky, vysadili sa kvety a záhony. „Sereď sa aj v súčasnej dobe zaujíma o významné externé zdroje, z ktorých by sa mohli modernizovať aj ďalšie verejné priestranstvá,“ doplnil primátor.

Úspešný projekt pripravil projektový manažér mesta Branislav Bíro. Nadväzuje pritom na už zrealizovaný projekt regenerácie vnútrobloku Dionýza Štúra I., ktorí Seredčania poznajú aj ako Kubačov park. „Celkové náklady na hotové dielo, sú presne 777 067, 85 eur. Z tejto sumy až je až 506.120,87 eur financovaných z dotácie, ktorú sme získali z Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR,“ uviedol projektový manažér mesta. Podľa Bíra je pre Sereď významným úspechom, že je aktuálne úspešné až s tromi projektami komplexných obnov svojich vnútroblokov, čo je pre mierku nášho mesta na Slovensku rarita. „Na konte projektového oddelenia mesta je za ostatné obdobie okrem iných menších projektov úspešná regenerácia vnútrobloku D. Štúra I, aktuálny vnútroblok D. Štúra II a tiež vnútroblok na Garbiarskej ulici.  Jedná sa tak už o takmer dva milióny eur dotiahnutých z externých zdrojov pre rozvoj mesta,“ uzavrel Bíro.

Symbolické otvorenia zrevitalizovaného vnútrobloku bolo súčasťou tradičného Športového štvrtka. Ten tentokrát podporili seredskí skauti a pripravili pre deti a mládež súťažné i zábavné aktivity. Predstavili svoje aktivity, svojich vodcov, medzi ktorých patrí aj primátor mesta Ondrej Kurbel, zorganizovali súťaž v hre šatkovaná, naučili tance, pripravili súťažné disciplíny a najmä svojou dobrou energiou vytiahli z panelákov von veľké množstvo detí, mládeže i dospelých. K pohodovej atmosfére prispela chutná káva zadarmo od Zereth cofee. Športové štvrtky sú iniciatívou mesta od leta 2023 a počas nich vytvára bezpečný a podnetný priestor najmä pre mladých ľudí, kedy sa môžu spolu stretávať a komunikovať. Zastrešuje ich koordinátor pre prácu s mládežou mesta Sereď.  

- Článok pokračuje pod reklamou -

zdroj: Mesto Sereď
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_imgspot_img

Ďalšie články