back to top

ISSN 1337-8481

Archívy SeredOnLine

Oznámenie Borisa Zalu a Petra Weissa o ukončení spolupráce s denníkom Pravda

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -

Peter Weiss a Boris Zala v podstate začínali tam, kde dnes miesto nenachádzajú. Odpísali ich vlastní? Pretože tieto dve známe tváre v politike skutočne len ťažko obviňovať z prílišnej náklonnosti pravici…

Protestujeme proti cenzúre
Oznámenie Borisa Zalu a Petra Weissa o ukončení spolupráce s denníkom Pravda.
Tento týždeň nás oboch postihla “nemilá udalosť”. Riaditeľ obsahu denníka Pravda pán Ľuboš Kamenistý najprv odmietol publikovať pravidelný utorňajší komentár Petra Weissa a následne piatkový komentár Borisa Zalu žiadal upraviť v podstatných pasážach. Preto, lebo sme si dovolili kriticky sa vyjadriť k politike alebo vyhláseniam premiéra Róberta Fica. (V prípade Petra Weissa išlo o opakované zabránenie zverejnenia článku. Prvýkrát sa tak stalo tesne pred voľbami taktiež z dôvodu kritiky predsedu strany Smer za jeho proti ukrajinskú politiku.)
To pokladáme za prejav cenzúry, ktorý nemôžeme akceptovať a preto sme sa rozhodli našu spoluprácu s denníkom Pravda ukončiť.
V denníku Pravda sme publikovali nepretržite niekoľko rokov v pravidelnej rubrike „Názor“ raz za dva týždne. V tom čase sa vystriedalo viacero vlád. Za celé toto obdobie sme si vyberali témy, štýl a obsah článkov samostatne, podľa vlastného uváženia. Nikto nám ani do témy, ani do obsahu nikdy nezasahoval. Mnohé naše články mali analytickú povahu, niektoré boli kritické, iné vyzdvihovali pozitíva či poskytovali čitateľom argumenty za a proti.
Obaja sme sa usilovali o objektivitu, ale ani sme sa nikde a nikdy netajili tým, že veci vidíme optikou sociálnych demokratov „na voľnej nohe“. To nám umožňovalo na jednej strane nezávislosť od akéhokoľvek straníckeho videnia, ale na druhej strane sme dávali transparentne najavo, cez aké hodnoty sa pozeráme na svet. Neboli sme a nie sme v konflikte so žiadnym politikom. Nikdy sme ani v náznaku na nikoho osobne neútočili. Vždy sme rešpektovali ľudskú dôstojnosť tých politikov, ktorých sme vecne kritizovali. Či vládla taká alebo onaká garnitúra. A trpezlivo a s nadhľadom sme znášali osobné útoky niektorých čitateľov na nás v diskusiách pod našimi komentármi.
Áno, sporili sme sa. Niekedy aj tvrdo. Ale vždy len o názor alebo postoj či konkrétnu politiku. Kritizovali sme vždy vecne, či už išlo o prezidentku, predchádzajúcich premiérov, predsedu parlamentu a ďalších politikov. Vtedy bol pán riaditeľ s našimi komentármi spokojný a bez akýchkoľvek pripomienok ich uverejňoval. Problém vznikol až kvôli kritike Roberta Fica a niektorých krokov jeho vlády.
Pokladáme za potrebné upozorniť na novo sa vzmáhajúci jav cenzúry po nástupe 4. vlády Róberta Fica aj našu verejnosť aj čitateľov Pravdy.
Ani jednému z nás sa za viac ako 34 rokov verejnej činnosti a publikovania od Novembra ´89 nič podobné nestalo. Ukazuje sa, že trend cenzúry sa stáva širokým a nebezpečným politickým javom v našej krajine. Aj týmto spoločným postojom chceme dať jasne najavo, že sloboda vyjadrovania, médií a novinárskej práce je pre nás základnou hodnotou. Je dušou demokracie. Jej porušovanie je priamym útokom na jeden z pilierov slobodnej spoločnosti. Bez ohľadu na to, či sa deje vo verejnoprávnych alebo súkromných médiách.
Samozrejme, týmto postupom vedenia Pravdy sa nenecháme umlčať. Svoje názory a postoje vo vyššie uvedenom duchu budeme vyjadrovať aj naďalej v iných periodikách, ktorým je cenzúra cudzia. S čitateľmi Pravdy, ktorí budú mať o naše názory, postrehy a úvahy záujem, sa budeme o ne deliť aj na sociálnych sieťach.
Peter Weiss, bývalý predseda Strany demokratickej ľavice a podpredseda NR SR, predseda Zahraničného výboru NR SR, veľvyslanec v Maďarsku a Českej republike.
Boris Zala, bývalý predseda Sociálnodemokratickej strany Slovenska, predseda Zahraničného výboru NR SR a poslanec Európskeho parlamentu.
Zdroj: FB
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Ďalšie články

 1. Nič nového pod slovenským novinárskym slnkom. Ide o peniaze a nie o profesionalitu novinárov. Novinárska obec je odraz slovenskej pospolitosti. Ale , má byť vodcom myslenia a nazerania k objektivite. Osobne mňa Sme za 48 hodín vyhodili z platenej diskusie, lebo som zapredancom nešiel po ruke . Smradi. Že, čo to je? Nuž, názorová inotaj. Tiež toto preriodikum/Sme/ odmieta uverejňovať články, ak sú ,,naladené,, proti ich ľuďom /Progresívci a spol/ . A stále sa čudujete, že sa verejne hovorí – ani slovko bez €? Môžu sa hanbiť, mnohí pisálkovia. Česť výnimkám , teda i v mnohom tu tejto našej redakcii.

  2
 2. Weis, presne chameleón bývalí komunista. Ako je možné že ho Slovenský štát ešte používa.

  1
 3. A diskutujúci, miesto toho aby vyvodili závery voči denníku ktorý články cenzuruje na pokyn vládnej moci, hľadajú zámienky ako spochybniť tých, ktorí ten názor chceli vyjadriť. Zbohom demokracia

  1
 4. Na Slovensku nie sú novinári, len platení prepisovači. Novinár má dodržiavať novinársku etiku, byť nestranný a objektívny. A taký tu nie je.

  1
 5. Áno ďakujeme ti anonym 11:53 že si odhalil obrovské sprisahanie úplne všetkých novinárov. Ozaj a keď komentujú situáciu vo vláde, prepisujú vtedy články BBC, FoxNews alebo noty od Fica? Prosim ťa vlej nám do toho svetla nech vieme.

  1
 6. novinar 18. marca 2024, 13:12
  Nič neodhaľujem, len konštatujem svoj názor na základe toho, čo sa v médiách na Slovensku posledných 10 rokov deje. Že za všetkým vidíš Fica je tvoj problém. I keď je to progres. Bežne za všetkým každý vidí Putina a Rusko 😀

 7. A čo sa v médiách na Slovensku deje? Vadí ti že novinári majú slobodu v písaní? Že vláda nemôže cenzúrovať články v médiách? Nemýliš si náhodou články novinárov ktoré sú podľa mňa stále objektívne s článkami kadejakých blogerov ktoré sú naozaj tendenčné?

  1
 8. Samozrejme sa bavíme o mainstreame a nie o dezinfo scéne na webe, facebooku a bulvári.

PRIDAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!

Potvrdzujem, že som sa oboznámil a pochopil pravidlám diskusie.

Zadajte svoje meno tu

spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Najčítanejšie

spot_img
- Inzercia -spot_img

Aktuality