back to top

ISSN 1337-8481

Archívy SeredOnLine

Karpatská populácia vlkov na Slovensku a Slovenská národná strana.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Juraj Lukáč je s používateľom Janka Zajaková a 12 ďalšími na mieste Bieszczady.
Karpatská populácia vlkov na Slovensku a Slovenská národná strana.
O vlkovi už na Slovensku povedal každý všetko.
Je to logické. Vlk je od čias našich predkov apotropaické zviera, organizmus, ktorý nás chránil pred zlými silami a nešťastným osudom. Starí Slovania robili na oslavu vlka Vlčie dni a ešte nedávno sa na Slovensku alebo aj v Rusku vybralo v prípade maskota majstrovstiev sveta v hokeji, medzi vlkom a medveďom.
Vlka máme hlboko v svojej duši a nedá sa s tým nič robiť.
Po apotropaickom zvierati ale prišla Červená Čiapočka. Nevinný príbeh o dospievajúcom dievčati z trinásteho storočia, kde sa Čiapočka vyspí s vlkom a žili šťastne až nepomreli, zmenil Charles Perrault a potom bratia Grimmovci. Pridali tam postupne krvilačnosť a ešte postavu statočného poľovníka, zamestnanie, ktoré sa objavilo s rozvojom nemeckého lesníctva.
Stalo sa to v časoch, keď sa vlk už v oblastiach vzniku príbehu Červenej Čiapočky nevyskytoval a rozprávkari mohli slobodne šíriť svoje hoaxy.
Od tých čias málo zvierat tak polarizuje spoločnosť ako vlk. Nesie so sebou emócie, ktoré sú vždy prvé, ak sa človek snaží zaujať akýkoľvek životný postoj. A hráči s emóciami to vedia efektívne využívať.
Vzniklo celoeurópske hnutie za prenasledovania vlka, ktoré ho priviedlo na pokraj vyhynutia. Vďaka ochrane sa vlky vracajú do európskych hôr, ale nemajú to ľahké.
Začalo to byť smiešne. Vlci sa stali predmetom politického boja. Plamenné výzvy žiadajúce odstrel satana striedajú ohnivozelené frázy o milovanom vĺčkovi. Blesky emócií zapĺňajú životný priestor a na zdravý rozum nezostáva miesto.
Dajme teda trochu rozumu.
Každý zložitý živý systém potrebuje z rôznych dôvodov komunikovať. Komunikácia umožňuje zvyšovať stabilitu systému, odstraňovať poruchy a prispôsobovať sa meniacemu okoliu. V zložitom systéme zberu, spracovania a ukladania informácii v živých systémoch má dôležitú úlohu ukladanie genetickej informácie do DNA, napríklad vlkov. Vlci v Európe tvoria desať rôznych populácií. Desať skupín s rôznou DNA informáciou.
A teraz to dôležité. Prežitie každej populácie závisí od kontaktu s inými populáciami a so vzájomnou výmenou týchto informácii v DNA.
Príkladov je v Európe ale aj vo svete veľmi veľa. Posledný vlk vo Švédsku zmizol v 60. rokoch 20. storočia. Po niekoľkých desaťročiach prišli do Švédska dvaja vlci z Fínska a stali sa zakladateľmi novej populácie. Pri živote túto populáciu udržiava neustále dopovanie DNA vlkmi z Fínska.
Horšie je na tom populácia vlkov, ktorá žije na ostrove Isle Royal v USA. Vlci sa na ostrov dostali v zime v roku 1949. Za 55 rokov monitoringu žilo na ostrove priemerne 25 vlkov v troch či štyroch svorkách. Posledná správa, ktorú som čítal o tomto ostrove, hovorila, že tam žijú už len dvaja vlci. Otec a dcéra. Bez novej DNA informácie, ktorá ale nemá odkiaľ prísť, táto populácia vlkov vyhynie.
Informačná výmena v podobe toku génov je pre prežitie organizmov, aj vlkov, zásadná. Slovenskú populáciu tvorí karpatská a nížinná populácia. Podľa DNA analýz je efektívna veľkosť karpatskej populácie slovenských vlkov mimoriadne nízka a stačí malý zásah do populácie a Slovensko príde veľmi rýchle o karpatského vlka. Dopadneme ako vlci na ostrove Isle Royal. Výsledkom bude, že na Slovensko príde nížinná populácia vlka z Poľska, Českej republiky a z Maďarska.
Skupina hrdých Slovákov na čele s pánom Tarabom, Kuffom aj kapitánom Dankom dosiahne zničenie slovenského vlka a zaplavenie Slovenska maďarskými, poľskými a českými vlkmi. Tak to dopadne vždy keď emócie a politika rozkazuje rozumu.
Pre tých čo vedia čítať prikladám súvisiace vedecké správy.
Genetic rescue in Isle Royale wolves: genetic analysis and the collapse of the population | SpringerLink
Rescue of a severely bottlenecked wolf (Canis lupus) population by a single immigrant | Proceedings of the Royal Society of London. Series B: Biological Sciences (royalsocietypublishing.org)
Wolf population genetics in Europe: a systematic review, meta‐analysis and suggestions for conservation and management – Hindrikson – 2017 – Biological Reviews – Wiley Online Library
Zdroj: FB
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Ďalšie články