back to top

ISSN 1337-8481

Archívy SeredOnLine

S mafiou napojenou na štátne zákazky a politiku sa museli vysporiadať aj v Taliansku

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -

Písal sa rok 1984, u nás sme budovali socializmus a Cernobylská elektráreň bola vo fáze skúšobnej prevádzky. O demokracii sme len snívali a slobodu slova sme si podaktorí z nás užívali maximálne pri malých tranzistoroch (ja som si ten svoj kúpil v Maďarsku) o 21. hodine večer pritlačených na uchu počúvajúc správy komunistami rušeného vysielania Hlasu Ameriky.

Michail Gorbatschov píšúc svoju knihu (originál v Ruskom jazyku mám v archíve) pravdepodobne už rozmýšľal nad Glasnosťou a Gustáv Husák zatváral oči pri správach, koľko ľudí pohraničiari zastrelili pri pokuse o útek na Západ…

Vlastne to bol on,kto povedal, že  „hranice nie sú korzo“.

Práve v ´84 roku v Taliansku výborný režisér  Damiano Damiani  natočil prvú sériu neskôr aj vo Východnom bloku tak veľmi obľúbeného seriálu  Chobotnica (La Pivora) v ktorom do hlavnej úlohy  policajného komisára Corrada Cattaniho obsadil herca  Michelle Placida. A my sme so zatajeným dychom sledujúc každú časť televízneho seriálu ani len netušili, čo to mafia skutočne je a čo ľudia bez morálky a cti k zákonom dokážu. Čoho sú schopní pre peniaze a uchovanie si moci nad nimi. Samozrejme za prižmúrených očí policajtov, prokurátorov a sudcov. A tiež s požehnaním skorumpovaných politikov…

Na taliansky ostrov Sicilia som sa po prvý raz dostal pred štvrť storočím, teda v roku 1995. Boli to iba necelé tri roky po vražde sudcov Giovaniho Falconeho a Paula Borselliniho v čase, kedy  na Sicilii  prebiehali mimoriadne bezpečnostné opatrenia spojené s bojom talianskej vlády proti mafii Cosa Nostra.

Práve odvážni policajti, prokurátori a sudcovia svojim zápasom proti mafii porazili aj strach bežných ľudí, ktorí si dovtedy nevedeli predstaviť ani len nahlas vyslovené slovo mafia.

- Článok pokračuje pod reklamou -

Stovky mŕtvych v zápase práva a spravodlivosti so zlom a svojvôľou vtedy mocných ľudí odmietajúcich rešpektovať zákony a pravidlá spoločnosti.

Ale nakoniec to ľudia dali a mafiáni skončili mŕtvi, alebo za mrežami. Niektorých spravodlivosť dostihla po rokoch, až desaťročiach dokonca na Slovensku. A čo nečakal asi nik, dokonca prepojených aj na nedávnu vládnu moc. Na politikov, ktorí znovu kričia, že len oni to dokážu ignorujúc fakt, že sú to práve oni, kto Slovensko dostal do stavu veľmi podobného vtedajšej Sicílii.

Nedovoľme už návrat zla a mafie do politiky, nedovoľme opakovať históriu!!

 

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Ďalšie články

  1. Navodiť dojem, že sa mafiu v Taliansku podarilo poraziť, je odvážne. Podaril sa im síce veľký posun, ale chobotnica má svoje chápadlá stále.

  2. Komuš bandu vystriedala demokratická banda. Vražda Kuciaka a jeho priateľky je dôkaz v akom zhovadilom svete to žijeme.

  3. Hlavne je treba odtiaľto poslať naspäť domov Ukrajincov,Zelenskyj vyhlásil ďalšiu mobilizáciu,tak nech si ich berie.

  4. Taliansko ma vacsie problemy ako mafiu. Napr. Meloniovu, ktora nahradza povodne obavatelstvo migrantmi.

PRIDAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!

Potvrdzujem, že som sa oboznámil a pochopil pravidlám diskusie.

Zadajte svoje meno tu

spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Najčítanejšie

- Inzercia -spot_img

Aktuality