back to top

ISSN 1337-8481

Archívy SeredOnLine

O znovuobjavení „pánskej ľadovne“ už vedia aj mimo Serede

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -

Minulotýždňové piatkové vydanie denníka Plus jeden deň prinieslo materiál o objave Riša a Paťa v Seredi. Ide o bývalú panskú ľadovňu a výkopové práce, ktoré počas niekoľkých týždňov v priestoroch mestského parku zadarmo vykonali.

Desiatky kubíkov zeminy zmiešanej s odpadkami najskôr ručne a následne bagrom odstránili z priestorov, ktoré dnes čakajú na výskum a následné využitie.

Momentálne priestor zarastá burinou, čo je škoda, no jeho využitie môže byť rôzne. Od historickej expozície, až po prípadné komerčné využitie priestoru, ktorý by mohol ožiť a históriu nenásilnou formou priblížiť nielen obyvateľom mesta, ale aj širokej verejnosti a prípadným turistom, ktorí by do mesta „zablúdili“.

Zaujímavosťou je aj dôvod, prečo bola ľadovňa zasypaná zeminou a zahádzaná odpadkami až doteraz. Podľa vyjadrenia Patrika Eckerta, snahy  o znovuobjavenie ľadovne boli už skôr.

„Občianske združenie bolo založené ešte v roku 2019 a malo záujem zrevitalizovať v meste Sereď nábrežie Váhu či obnoviť historické mlyny, neprešlo to však hlasovaním mestského zastupiteľstva. Eckert vraví, že bolo komplikované získať povolenia kopať. „Až keď sa zmenilo v meste vedenie, konečne sme získali aj chýbajúci podpis,““ – povedal  Patrik pre Plus jeden deň.

Mesto Sereď má vynikajúcu polohu v blízkosti rýchlostnej komunikácie  R1, teda hlavného ťahu  zo západu Slovenska na východ, prakticky centrom mesta preteká slovenský veľtok Váh a mesto je takpovediac na skok od Bratislavy, Nitry, Trnavy, ale aj metropol Viedne a Budapešti.

- Článok pokračuje pod reklamou -

Minimálne viac ako tridsať rokov od revolúcie by sa dalo čakať, že mesto bude známe nielen kriminalitou, drogami, skládkou lúženca pri R1 a prostitútkami pri bývalom Milexe, ale aj pamiatkami, ktoré tu máme, len o nich možno nevieme.

Alebo vedieť cielene nechceme?

Negatívny vzťah k nim v predchádzajúcom období, kedy mesto viedol primátor Tomčányi, mohol jeho rozvoj zabrzdiť minimálne v tejto oblasti. Ďalším problémom je  stále nevyužité nábrežie Váhu – ani tu v nedávnej minulosti záujem nábrežie zveľadiť nebol vďaka vedeniu mesta úspešný. Zmena nastala až po voľbách a bádanie povolil  primátor Ondrej Kurbel.

Zmení súčasné vedenie mesta pohľad na Sereď mimo hranice jeho katastra?

Možno práve projekty, akým je aj spomenutá ľadovňa sú tou správnou cestou.

 

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Ďalšie články