back to top

ISSN 1337-8481

Archívy SeredOnLine

S Európskou komisiou sme vyrokovali výhodné úvery za viac ako 60 miliónov eur – peniaze sú určené pre kraje na obnovu ciest a podporu odborných škôl

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -

Na kvalitnejšie, rýchlejšie a bezpečnejšie cesty sme v dobiehajúcom období dali z regionálneho programu IROP vyše 491 miliónov eur

MIRRI |MM| Pomáhame regiónom. Pre samosprávne kraje sme s Európskou komisiou vyrokovali výhodné úvery na obnovu ciest aj mostov a tiež na kvalitnejšie odborné školstvo v regiónoch. Župy získajú vďaka Ministerstvu investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) na svoje prioritné projekty výhodné úvery zo Slovak Investment Holding (SIH). Úvery zo SIH sú jedným zo záchranných opatrení na efektívne dočerpanie starých eurofondov.

MIRRI tak nadväzuje na podporu obnovy ciest II. a III. triedy z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP), ktorý riadi. V dobiehajúcom programovom období sme z IROP vyše 491 miliónmi eur podporili rekonštrukciu a modernizáciu 814 kilometrov ciest II. a III. triedy. Vďaka úspešným rokovaniam s Európskou komisiou presunieme na kvalitnejšie cesty aj mosty takmer 57 miliónov z regionálneho programu IROP a na modernejšie stredné odborné školy 3,5 milióna eur. Umožní to zmluva medzi MIRRI SR a SIH.

„Stav ciest II. a III. triedy je jedným z dlhodobo zanedbávaných problémov, ktorý priamo ovplyvňuje životy ľudí na celom Slovensku. Z nášho regionálneho programu IROP sme na riešenie tohto investičného dlhu nasmerovali už takmer pol miliardy eur a teraz prichádzame pre regióny s ďalšou účinnou formou pomoci v podobe zvýhodnených úverov. Úvery zo SIH sú jedným z účinných opatrení na efektívne dočerpanie eurofondov z nášho regionálneho programu,“ uviedol minister investícií Peter Balík.

Vyššie územné celky majú vďaka dohode medzi MIRRI SR a SIH možnosť získať výhodné úvery na projekty rozvoja dopravy a modernizáciu stredných odborných škôl. Na dopravné projekty je vyčlenených spolu 56,95 milióna eur. Krajské samosprávy môžu získať úvery na veľké, už pripravené projekty rekonštrukcie a modernizácie ciest II. a III. triedy či mostov, na ktoré zatiaľ nezískali prostriedky z eurofondov, či iných externých zdrojov. Popri projektoch rekonštrukcie a modernizácie ciest a mostov môžu kraje získať úvery aj na skvalitnenie stredného odborného školstva. Na tento účel je cez úvery spolu určených 3,53 milióna eur.

IROP prostredníctvom SIH a National Development Fund II. (NDF II.) poskytne návratné finančné prostriedky na úvery, ktorých výhodou je, že v porovnaní s bežne dostupnými bankovými produktmi sú výhodnejšie. Sú dlhodobé, s flexibilnou splatnosťou a s nízkym úročením len vo výške 1 %. Úvery získajú samosprávne kraje už tento rok a finančné prostriedky na projekty musia využiť do konca roka 2025. Úver musia kraje čerpať najneskôr do 30. septembra 2023, pričom musia predložiť záväzný zoznam projektov, ktoré chcú z úveru uskutočniť. Následne musia najneskôr do 31. decembra tohto roka vyhlásiť verejné obstarávania na tieto projekty. Podrobnosti o výhodných úveroch pre kraje možno nájsť na webstránke SIH a v zmluve medzi MIRRI SR a SIH zverejnenej v Centrálnom registri zmlúv.

- Článok pokračuje pod reklamou -

„V regionálnom programe IROP, za ktorý zodpovedá naše ministerstvo, sme prijali viaceré zásadné opatrenia, ktoré zrýchlia čerpanie starých eurofondov. Okrem úverov zo SIH je to napríklad pomoc regiónom s migračnou krízou, na čo sme presunuli 244 miliónov eur a na pomoc domácnostiam v energokríze ide 76 miliónov. Vďaka našim účinným opatreniam máme spomedzi všetkých operačných programov najlepšiu prognózu dočerpať prostriedky a zazmluvnenosť projektov máme vysoko nad 100 %. Na to, aby sme eurofondy v našom programe zachránili, sme nasadili všetky odborné kapacity,“ uviedol minister Balík.

Slovak Investment Holding, a. s. (SIH) je akciová spoločnosť v 100-percentnom vlastníctve Slovenskej záručnej a rozvojovej banky. Hlavným cieľom spoločnosti SIH je podpora verejných a súkromných investícií v strategických sektoroch na Slovensku. National Development Fund II., a. s. (NDF II.) je investičný fond v správe SIH, cez ktorý sa implementujú finančné nástroje z Európskych štrukturálnych a investičných fondov v programovom období 2014-2020.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Ďalšie články

PRIDAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!

Potvrdzujem, že som sa oboznámil a pochopil pravidlám diskusie.

Zadajte svoje meno tu

spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Najčítanejšie