back to top

ISSN 1337-8481

Archívy SeredOnLine

Župa otvorila priestory novej Záhradnej čitárne v areáli Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -

TT SK |MM|  Trnavský samosprávny kraj v pondelok 29. mája 2023 slávnostne otvoril novopostavenú Záhradnú čitáreň v areáli Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave, ktorej je zriaďovateľom. Súčasťou nového priestoru, ktorý bude slúžiť verejnosti aj na vzdelávacie a spoločenské aktivity je revitalizovaná záhrada, prepojená formou mostíka cez Trnávku s Ružovým parkom. Trnavská župa do výstavby budovy a stavebných prác zo svojho rozpočtu vyčlenila 448-tisíc eur.

 „Staré betónové garáže v areáli našej najväčšej knižnice sme nahradili novou modernou budovou Záhradnej čitárne. Okrem toho, sme investovali aj do revitalizácie celého areálu knižnice, ktorý je zároveň prepojený s Ružovým parkom formou mostíka cez Trnávku, o čo sa postaralo mesto Trnava. Návštevníci knižnice tu nájdu moderný priestor, ktorý bude slúžiť na kultúrne a spoločenské podujatia, rovnako na koncerty a diskusie s autormi. Verím, že celý areál sa bude ľuďom páčiť a knižnici pribudnú noví čitatelia,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič s tým, že do konca roka v areáli záhrady pribudne ešte fontána od známeho slovenského sochára Jána Koniarka.

Interiér novej budovy v areáli Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave pozostáva z multifunkčnej miestnosti, ktorá slúži primárne čitateľom. Tá bude zároveň efektívne využívaná na prednášky, prezentácie či diskusie. Výnimočnou je zelená strecha, medzi ktorej výhody patrí znižovanie produkovania CO2,  náklady na vykurovanie a predĺženie samotnej životnosti strechy. Súčasťou objektu je aj terasa so sedením a výhľadom do obnoveného areálu záhrady.

V rámci rekonštrukcie záhrady boli urobené sadové úpravy, ktoré zahŕňajú novú trávnatú plochu aj osadenie listnatých stromov a kríkov. Súčasťou prác je aj vybudovanie závlahového systému s prívodom vody pre plánovanú fontánu s názvom „Dievčatko pod sprchou“ od zakladateľa moderného slovenského sochárstva Jána Koniarka. V revitalizovanom areáli môžu návštevníci využiť aj nové drevené pódium so spevneným prístupovým chodníkom.

Ako hudobný hosť vystúpila speváčka Katarína Feldeková.Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave je najväčšou verejnou knižnicou v Trnavskom kraji. Sídli v historickej budove z roku 1915, ktorú projektoval významný architekt Milan Michal Harminc. Knižnica registruje každý rok takmer 11-tisíc nových čitateľov rôznych vekových skupín a viac ako 130-tisíc návštevníkov. V roku 2022 knižnica oslávila 70 rokov od svojho vzniku.

 

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Ďalšie články