back to top

ISSN 1337-8481

Archívy SeredOnLine

Veľký kovový odznak so štátnym znakom ZSSR a odznak Černobylu

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -

Ďalšie kúsky prinesené z Prahy skončili vystavené vo vitrínach MÚZEA TOTALITY. Ide o originálny veľký kovový odznak so štátnym znakom ZSSR a odznak účastníka likvidácie následkov atómovej havárie v Černobyle. Oba sú originálmi a vhodne dopĺňajú výstavné priestory múzea.

 

Už onedlho by mali do múzea pribudnúť ďalšie artefakty viažúce sa k jadrovej havárii v Černobyle a to hlavne originálne fragmenty výstroja používané až šesťsto tisíc likvidátormi v Černobyle. Figurína postroj je pripravená.

V MÚZEU TOTALITY sa k téme Černobylskej havárie nachádza samostatná vitrína s množstvom exponátov z čias bývalého ZSSR, originálnej literatúry a artefaktov z Černobylu, ako aj tlač v danej dobe vychádzajúca v ČSSR s textami o havárii.

 

- Článok pokračuje pod reklamou -

Lákadlom pre ľudí je figurína oblečená v originálnej zásahovej výstroji hasičov z roku  1986 privezenom priamo z Ukrajiny, teda rovnakom, v akom zasahovali prví hasiči, ktorí boli vyslaní hasiť požiar po výbuchu reaktora. Áno tí, ktorí zásah v mimoriadne kontaminovanom priestore zásah neprežili.

Súčasťou expozície je aj originálny dozimeter používaný v uvedenej dobe v ZSSR.

– – –

Exponáty Múzea totality sú postupne  dokumentované fotograficky a spolu s popiskami publikované na online platforme, ktorú môžete navštíviť tu:

https://www.muzeumtotality.online/

Ďalšie informácie o totalitnej dobe a socialistickom Československu nájdete tu:

https://socializmus.sk/

Ak máte staré predmety z čias socializmu a máte záujem umiestniť ich v múzeu pre ich zachovanie pre ďalšie generácie, uvítame to a bez váhania sa ozvite e-mailom, alebo telefonicky na číslo: 0907 277 777.

- Článok pokračuje pod reklamou -

Zachovajme kus histórie aj pre tých, ktorí tu budú pre nás. A ukážme im, aký bol reálny život v totalitnej dobe, kedy si jedna strana prisvojila moc a vládu nad ľuďmi aj za cenu ich streľby na hraniciach, ak sa systém rozhodli opustiť.

Ukazujme a o dobe minulej hovorme našim deťom pravdu, aby im dobré veci slúžili ako príklad a zo zlých sa poučili a chyby minulosti neopakovali.

Nezabúdajme, sloboda stojí za to a za jej získanie veľa ľudí trpelo a mnohí dokonca položili život.

Video z Múzea totality: