ZÁVAN SOCIALIZMU Z KRASU

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
ZÁVAN SOCIALIZMU Z KRASU
Kras Zádielskej planiny dnes vydal artefakt, ktorý sa medzi škrapmi váľal takmer 40 rokov.
Sýtený nealkoholický nápoj ‚Perla‘ v hrubostennom skle sme píjavali ako stredoškoláci od 2. polovice 80-tych rokov minulého storočia. Pripomínal chuťou Mirindu; vyrábali niekoľko chuťových variantov, myslím, že s pomarančovou príchuťou, marí sa mi, že aj s tonikovou, a priatelia mi pripomínajú aj citrónový a grepový variant. Inak, dnes to už vôbec neregistrujem, ale za našich čias bývalo ženské meno Perla aspoň zriedkavé, a minimálne jednu Perlu som poznal.
Tak rýchlo ako sa bol nápoj Perla na trhu objavil, tak rýchlo aj z neho zmizol. Bolo ho dostať naozaj len pár rokov. Povedal by som, že od r. 1984-5 do 1988-9. Neostalo po ňom ani pamiatky. V obchodoch vtedy vládli stojace vody, celé roky bolo dostať furt to isté, každá inovácia alebo nový produkt okamžite priťahovali pozornosť ľudí, a každý si chcel novinku vyskúšať.
Prisámvačku by som naň už dočista zabudol, keby nie tejto štíhlej fľaše, ktorú sme otvárali buď otváračom/’otvarákom‘ visiacim v potravinách na špagáte pri pokladni, alebo ešte lepšie – na zárubni – v otvore, kde zapadal jazýček zámku v dverách. Viečka od pív i malinoviek sa v obchode hromadili v malej kartónovej škatuli, takisto pri pokladni. Fľaša bola zálohovaná, záloha činila 1 československú korunu. Cenu si presne nepamätám, marí sa mi 1,40 Kčs+fľaša. V reštauráciách to bývalo o pár halierov viac. Experti fľašku dokázali otvoriť aj zubami, hádam im z nich dačo ešte zostalo.
Kras je skvelý konzervátor, a podľa kvalifikovaných odhadov sa takáto hrubostenná fľaša v našich podmienkach dokáže dlhodobo uchovať. Rozkladá sa až po uplynutí min. 4000 rokov. Vtedy budú tieto naše časy už dávno pravekom, asi na úrovni eneolitu, ako ho chápeme dnes.
Zdroj: FB

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -
Obnoviť ⭯
  1. čo chce Lešinský vlastne povedať ? Že teraz pijeme umelý bordel v plastových flašiach ??? Že nápoj z ameriky je vhodný na umývanie toaliet ???

  2. Nechcel to povedať, ale aj tak to povedal. Vďaka zálohovaniu sklenených fliaš sa iba náhodou stalo, že jedna ostala kdesi v Zádielskej planine.

  3. Kapitalizmus chce len bohatnút to je cele čaká nas potopa. Trepať čo bolo za komančov nemá význam. Utopíme sa v odpade.

  4. Daj nejakú alternatívu voči kapitalizmu zo sveta ktorá funguje.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články