back to top

ISSN 1337-8481

Archívy SeredOnLine

Tak tento cyklostyl má aspoň šesťdesiat rokov. Zakúpili sme ho z jednej fary v Českej republike

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -

A je na škodu veci, že nepoznáme príbeh tohto skutočne historického tlačiarenského zariadenia. Nepoznal ho ani farár, ktorý nám starý cyklostyl predal. Stroj našiel na povale fary a uznal, že takto stará, aj keď zachovalá mašina je pre faru zbytočnosťou. A zahodiť mu ho bolo ľúto. Ohlásili sme sa a snáď financie utŕžené za nájdený cyklostyl farnosti poslúžia na niečo zmysluplné.

Cyklostyl je skutočne na svoj vek mimoriadne zachovalý a pravdepodobne aj kompletný. Základné funkcie sa zdajú byť zachované a hneď po jeho prinesení prešiel pomerne podrobným čistením a určitou konzerváciou, aby vyzeral ešte lepšie.

Aj tento artefakt bude vystavený v priestoroch múzea, aj keď pravdepodobne v jeho barovej časti a to v blízkosti starého písacieho stroja, aké boli v časoch jeho vzniku pravdepodobne používané na písanie predlôh k tlači na cyklostylové blany.

Vedieť samozrejme príbeh cyklostylu by bolo fajn, no nie je isté, či si niekto z domácich v mestečku niekedy nespomenie…

– – –

Takto nás čakal cyklostyl  pripravený na transport z fary.

- Článok pokračuje pod reklamou -

A historický cyklostyl u nás po vyčistení:

– – –

Exponáty Múzea totality sú postupne  dokumentované fotograficky a spolu s popiskami publikované na online platforme, ktorú môžete navštíviť tu:

https://www.muzeumtotality.online/

Ďalšie informácie o totalitnej dobe a socialistickom Československu nájdete tu:

https://socializmus.sk/

Ak máte staré predmety z čias socializmu a máte záujem umiestniť ich v múzeu pre ich zachovanie pre ďalšie generácie, uvítame to a bez váhania sa ozvite e-mailom, alebo telefonicky na číslo: 0907 277 777.

- Článok pokračuje pod reklamou -

Zachovajme kus histórie aj pre tých, ktorí tu budú pre nás. A ukážme im, aký bol reálny život v totalitnej dobe, kedy si jedna strana prisvojila moc a vládu nad ľuďmi aj za cenu ich streľby na hraniciach, ak sa systém rozhodli opustiť.

Ukazujme a o dobe minulej hovorme našim deťom pravdu, aby im dobré veci slúžili ako príklad a zo zlých sa poučili a chyby minulosti neopakovali.

Nezabúdajme, sloboda stojí za to a za jej získanie veľa ľudí trpelo a mnohí dokonca položili život.

Video z Múzea totality:

 

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Ďalšie články