back to top

ISSN 1337-8481

Archívy SeredOnLine

„Keď ma majú na mestskom cintoríne zahrabať bagrom, radšej sa nechám pochovať na záhrade“ – odkazuje pani Václavíková – VIDEO

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -

Sereď / Dnes v popoludňajších hodinách nás kontaktovala rozhorčená obyvateľka mesta pani Václavíková, ktorá sa práve vrátila z pohrebu blízkej osoby. Pohreb sa konal na Mestskom cintoríne v Seredi a pani Václavíkovú rozhorčil spôsob pochovávania zosnulého, resp. zakrytie rakvy hlinou v hrobe spôsobom odporujúcim základnej úcte k zosnulému, ako aj rodine, ktorá sa nachádzala ešte v blízkosti hrobu.

Pani Václavíková na krátkom videozázname zadokumentovala ťažkú stavebnú techniku – bager, ktorý bol už pripravený hrob zasypať lyžicou.

Na základe podnetu pani Václavíkovej sme kontaktovali dlhoročnú pohrebnú službu s otázkou, či je štandardné vykopanú jamu s uloženou rakvou zahrabávať takýmto spôsobom. Odpoveď je nasledovná:

„Najmä v zimných mesiacoch môže byť na výkop jamy potrebnej k uloženiu rakvy je možné použiť bager. Toto sa však vykonáva ešte pred príchodom rodiny a ostatných poslednej rozlúčky so zosnulým. Samotná rozlúčka ako aj celý proces okolo pohrebu musí byť maximálne dôstojný, musí byť braný ohľad na pozostalých a za žiadnych okolností by sme my nepristúpili k použitiu takejto techniky pri zahrabávaní hrobu hlinou, ani po odchode príbuzných z cintorína a už vôbec za ich prítomnosti. Takéto konanie s hrobovým miestom je vysoko necitlivé voči pozostalým a vidieť tu, že správca cintorína akosi pozabudol aj na úctu voči zosnulému. Stále zostáva štandardom použitie lopát a zahrabanie hrobu ručne„.

Vo veci sme sa snažili získať stanovisko správcu cintorína pani Edity Kašíkovej, ktorá však na niekoľko telefonických pokusov vykonaných na mobilné tel. číslo uvedené ako kontaktné pre pohrebnú službu a správu cintorína nereagovala. Nezavolala ani späť.

Nakoľko sa jedná o cintorín mestský, snažili sme sa získať aj stanoviska vedenia mesta a preto sme opätovne niekoľkokrát telefonicky v pracovnej dobe kontaktovali na služobnom telefónnom čísle hovorcu primátora Bc. Ľubomíra Veselického. Ako obyčajne zástupca primátora, jeho hovorca a poslanec MsZ Veselický v pracovnej dobe služobný telefón nedvíhal.

- Článok pokračuje pod reklamou -

Následne nás opätovne telefonicky kontaktovala autorka podnetu pani Václavíková s tým, že ona osobne volala primátorovi mesta Ing. Martinovi Tomčányimu, ktorý jej do telefónu povedal, že „na mieste nebol a nebude sa k tomu vyjadrovať“.

S najväčšou pravdepodobnosťou na drvivej väčšine pohrebov sa primátor mesta skutočne nenachádza. Vlastne, žiaden primátor mesta či dokonca starosta obce. Nemôže to ale byť argumentom, prečo sa k takto vážnej veci nevyjadrí. Primátor a štatutár Mesta Sereď  Tomčányi  ako zodpovedná osoba za chod mesta, mestský majetok a teda v konečnom dôsledku aj fungovanie mestského cintorína nesie za mesto zodpovednosť.  Tomčányi  teda nemôže takto vážne sťažnosti obyvateľov mesta, a ešte k tomu v takto citlivých veciach ignorovať.

Vo veci sme kontaktovali aj novú hovorkyňu Mestského úradu pani Zuzanu Slahučkovú, ktorá prisľúbila, že sa k tejto poľutovania hodnej udalosti pokúsi stanovisko mesta Sereď zabezpečiť.

Opätovne je na mieste otázka. To skutočne až takto hlboko sme v Seredi schopní klesnúť? A dokedy sa bude pred problémami vedenie mesta, teda primátor Tomčányi skrývať?

 

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_imgspot_img

Ďalšie články

  1. Skúste sa spýtať majiteľa stroja firmy STEHEL Construction či mu takáto “zákazka” nie je proti srsti… je to poľutovania hodné, že sa nájde taký neandrtálec ktorý bagrom zasype nebožtíka… je to smutné nech mu je zem ľahká

  2. Skúste sa spýtať majiteľa stroja firmy STEHEL Construction či mu takáto “zákazka” nie je proti srsti… je to poľutovania hodné, že sa nájde taký neandrtálec ktorý bagrom zasype nebožtíka… je to smutné nech mu je zem ľahká

  3. Na pani Kašíkovú počúvam iba samé sťažnosti a moja skúsenosť s ňou je tiež na bode mrazu.

  4. Na pani Kašíkovú počúvam iba samé sťažnosti a moja skúsenosť s ňou je tiež na bode mrazu.

  5. pán majko vždycky ráno pred robotou čítam noviny a vy vždy vyriešite nejaký problém nás obyčajných ľudí.ďakujeme, lebo tomčáni s krajčovičom a veselickým starým senilom idú len za kšeftami.že sa poslanci nehanbia takto sa nechať zneužívať

  6. pán majko vždycky ráno pred robotou čítam noviny a vy vždy vyriešite nejaký problém nás obyčajných ľudí.ďakujeme, lebo tomčáni s krajčovičom a veselickým starým senilom idú len za kšeftami.že sa poslanci nehanbia takto sa nechať zneužívať

  7. Otrasné a neskutočné. Kde je úcta a pieta? Namiesto toho rachot bagra. Zahrabávanie hrobov bagrom som videl asi len vo vojnovom dokumente…a aj to vojaci zahrabávali masové hroby s nepriateľskými zabitými vojakmi. Pani Editka Kašíková by to mala vysvetliť. A prosiť pozostalých o prepáčenie.