back to top

ISSN 1337-8481

Archívy SeredOnLine

Pravda o Seredi – časť 2. – jediné, pred čím majú rešpekt, je verejná mienka

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -

Sereď / Niečo viac ako deväť rokov stačilo na to, aby o samosprávu priemerne sa zaujímajúci človek  pochopil, ako veľmi sa zmenil prístup vedenia mesta nielen k informovaniu občanov prostredníctvom SOL, ale všeobecne – k informovaniu občanov akýmkoľvek spôsobom, ktorý nemá primátor Tomčányi priamo či nepriamo pod kontrolou.

A pritom dostatok, včasnosť a kvalita informácií je dôležitá nielen pre občanov, ale aj poslancov  MsZ a vlastne každého z nás. O to, či a kto sa k akým informáciám kedy dostane, veľakrát závisí to, ako sa bude mať, ako sa bude dariť jeho firme, či dokonca bude mať šancu v niektorom obore v budúcnosti podnikať. Svoje o tom by vedeli povedať tí poslanci, ktorí sa k informáciám z pozície zastávaných funkcií dostali včas, zariadili sa a následne zbohatli  napríklad na predaji dovtedy viac menej bezcenných pozemkov.

– – –

Súčasné vedenie mesta „zdedilo“ tlačené periodikum  „Seredské novinky“.

Nie sú novinky ako novinky…

Na začiatku prvého volebného obdobia primátora Tomčányiho v podtitule tohto média stálo „Noviny obyvateľov mesta Sereď“. Jedna vetička oznamujúca, aké preiodikum sa čitateľovi dostalo do rúk.

- Článok pokračuje pod reklamou -

 

 

Onedlho po nástupe primátora mesta Ing. Martina Tomčányiho, priamo v novinách bol oznam o „novom šate novín“. V tomto čísle ešte stále s podtitulom  „Noviny obyvateľov mesta Sereď“

Aj výber nového „prevádzkovateľa“ Seredských noviniek priniesol do média ďalšie pre občanov mimoriadne závažné zmeny.

Jedným vážnych zásahov do Seredských noviniek pod vedením Tomčányiho,  bola zmena takpovediac už od základu – noviny dostali podtitul „Noviny pre obyvateľov mesta Sereď“. Zmena v jedinom slovku, no významovo mimoriadna vrátane následkov, ktoré občan cíti dodnes. Pýtate sa, ako sa mení význam obsahu novín? Nuž, predstavte si váš byt – je váš, alebo je byt pre vás. Teda už vám nepatrí, je niekoho iného. A logicky, keď nepatrí vám, nemôžete s ním ani nakladať. (V prípade novín je to hlavne o obsahu.) Akurát tak ho môžete platiť a keď chcete, môžete v ňom bývať. Rovnako je to s tými novinami – platíme ich, no o ich obsahu rozhoduje vedenie mesta a redakčná rada, zložená z členov de facto závislých na meste. Ono (vedenie mesta) predsa „najlepšie vie, čo občan vedieť musí a čo by ho zbytočne znepokojovalo…“  Alebo ste snáď niekedy v SN čítali o desiatkach porušeniach platných zákonov v mestskej eseročke, o „výhodách“ zmluvy na prenájom tepelného hospodárstva podpísanej bez súhlasu zastupiteľstva? Čítali ste o stovkách tisíc Eur poskytnutých formou pôžičiek MsBP firme Energetika Sereď, ktorá naše tepelné hospodárstvo podľa vyjadrení primátora a prednostu prišla zachrániť pred krachom? Čítali ste v SN o trestných oznámeniach podaných na vedenie mesta, o vyšetrovaniach  NAKA vyšetrujúcich podozrenia z korupcného sprvanania niektorých volených funkcionárov, bolo snáď v mestskom médiu publikované čokoľvek faktami spochybňujúce prácu súčasných predstaviteľov mesta?

Podľa našich informácií, vedenie Seredských noviniek v mestskom médiu platenom z daní nás občanov neuverejňuje články ani len regulérne zvoleným poslancom MsZ. Čím to asi bude?

Jeden by povedal, že sa tomu hovorí cenzúra. Alebo iné záujmy?

- Článok pokračuje pod reklamou -

 

 

V súvislosti so Seredskými novinkami a uverejňovaním článkov v nich, sa ale nejedná o jediné obmedzenia, ktoré je možné bez najmenších problémov nazvať cenzúrou.

Vo vzťahu k môjmu úplne bežnému článku  o dianí v meste za účelom uverejnenia v SN  zaslanom na MsÚ, úradník Branislav Koričanský bez najmenších problémov  VEREJNE v e-maili napísal, že vykonal cenzúru a nič v SN neuverejní.  Opakujem a zdôrazňujem – úradník Koričanský občanovi ktorý ho platí, štvrť storočie po Nežnej revolúcii úmyselne vykonal CENZÚRU !!

Problém je, že cenzúru zakazuje Ústava Slovenskej republiky. Možno by bolo dobre, keby na úrad nejaký výtlačok tohto závažného dokumentu konečne zakúpili, keďže naštudovať si ju potrebuje aj prednosta Krajčovič, ktorý na jednom z verejných stretnutí vyhlásil, že poškodený občan sa má obrátiť na súd, či verejne priznaná cenzúra samotným úradníkom, skutočne bola cenzúrou. Písomné priznanie zamestnanca teda Krajčovičovi nestačilo. A prečo odporúčanie obrátiť sa na súd?

 

Nezávislosť súdov a ovplyvňovanie konkrétnych sudcov mafiánmi, politikmi a volenými zástupcami je samostatnou témou. Tých trinásť sudcov ktorí vymenili sudcovský talár a pojednávaciu sieň na súde kde mali za peniaze občanov čestne a spravodlivo súdiť za dočasný priestor väznice, určite hovorí za všetko.

A to ešte z ďaleka nie je koniec…

- Článok pokračuje pod reklamou -

Dôvodné podozrenia vychádzajúce ako z vyjadrení svedkov, tak výsledkov konkrétnych pojednávaní  o ovplyvňovaní napríklad galantského Okresného súdu – „nezávislej“ inštitúcie konkrétnym významným predstaviteľom samosprávy mesta, nepochybne spustia ďalšie vyšetrovanie. Rovnako tomu dúfajme že už onedlho bude aj na prokuratúre.

Podrobnosti o  tomto  konkrétne sa dozvedia čitatelia určite až neskôr, kedy nebude hroziť zmarenie vyšetrovania.

O cenzúre vykonanej mestským úradníkom Koričanským sme písali tu:

http://archiv.seredonline.sk/clanky/na-dnesnom-stretnuti-bolo-vedenie-mesta-oproti-obcanom-vo-vyraznej-prevahe/index.html

Zaujímavá je diskusia pod článkom a pripomíname, že článok je ešte z roku 2012 !!

Seredské novinky definitívne zaklincovali poslanci MsZ hlasovaním, v ktorom potvrdili vydávanie novín spoločnosťou  majúcou dosah aj na regionálny týždenník a biznis pre túto spoločnosť vo forme inzercie. Povedané inak, naši poslanci majú talent z mestských, teda našich spoločných peňazí vytvárať pre súkromné spoločnosti výrobné prostriedky, platiť im náklady z mestských peňazí a následne mať možno „len“ dobré vzťahy, ktoré v krízových situáciách môžu zabezpečiť nezáujem média o nepríjemné témy. Jednou z nich bola téma odmien primátorom vyplatených prednostovi Krajčovičovi v závratnej výške  65 000 Eur. Spýtajte sa redaktorky ktorá napísala o prednostových odmenách článok, ako dopadla. My to vieme presne a aj toto máme zadokumentované.

Pred hlasovaním na MsZ sme na nezmyselnosť a riziká takéhoto vzťahu a biznisu upozornili  aj niektorých poslancov. Nepomohlo. Jediný Pavol Kurbel s odstupom času uznal, že pri hlasovaní netušil čo je hlavným dôvodom takéhoto prepojenia a aj príjem profitu z inzercie nie pre mesto označil za nesprávny. Prečo poslanci nerozmýšľali racionálne pred samotným hlasovaním? Možno by sa zbadali, keby z mestských peňazí mali odsúhlasiť otvorenie a prevádzkovanie mestskej  predajne na bicykle, pizzerie, predajne na vodoinštalačný materiál, mestského projekčného  ateliéru, mestskej realitnej kancelárie, alebo mestskej stavebnej firmy…

Samozrejme ani dotácia súkromnej televízie už tretie volebné obdobie obnovovaná bez akéhokoľvek výberového konania nie je v poriadku, no to je už len doplnkom, ktorý vzhľadom na preukázateľnú sledovateľnosť nestojí za bližšiu pozornosť.

Prečo sa v tejto časti venujeme novinám a médiám? Možno by bežnému občanovi na túto otázku najlepšie odpovedal napr. Marián Kočner, či iní ľudia pri moci, ktorí pochopili, že ak nemôžu médium rovno vlastniť, musia ho mať aspoň pod kontrolou finančne. Ak sa im toto nepodarí, tak im síce plánované „veci“ možno nepadnú úplne, no majú ich značne komplikované a predražené. A tak je ich cieľom každé nezávislé médium aspoň sa pokúsiť skompromitovať a ak sa to nepodarí, tak ho likvidovať ekonomicky.

Najskôr, teda po nástupe do funkcie  zámer Tomčányiho v informovanosti občanov nebol zlý. Boli zriadené tlačovky a verejné stretnutia vedenia mesta s občanmi na mesačnej báze. Skončili ale veľmi rýchlo, lebo práve vedenie mesta rovnako rýchlo pochopilo, že dostať sa pred kameru a čeliť pripomienkam a otázkam občanov pred kamerou dáva nielen nám, ale aj samotným občanom do rúk materiály neoceniteľné hlavne v budúcnosti. Práve na základe otázok a odpovedí primátora na týchto stretnutiach vznikla rubrika v novinách pod názvom  „Klamstvá primátora Tomčányiho“. Už po jej založení som po prvý raz začal od viacerých ľudí počúvať postrehy, že to som zaťal vysoko a na takúto otvorenosť doplatím. A že mám jediné šťastie a to rešpektovanosť a všeobecnú popularitu novín nielen v meste ale aj v regióne, inak by som bol už dávno zabetónovaný do niektorého z diaľničných pilierov.

V druhom volebnom období sa teda primátor a vedenie mesta vo vzťahu k občanom komunikačne výrazne obmedzilo. K médiu však úplne a primátorov zástupca a hovorca  Bc. Ľubomír Veselický začal s úplnou ignoráciou média a to napriek tomu, že komunikáciu s médiami má priamo v popise práce za ktorú ho mesto na základe (nezákonného) rozhodnutia  primátora Tomčányiho platilo.

Práve ten istý  Ľubomír Veselický ako poslanec  a zodpovedná osoba za Seredské novinky, sa ešte za čias primátora Vladimíra Vranoviča ostro ohradil proti SN, demonštratívne sa od SN svojim spôsobom dištancoval  a participoval na vzniku SOL.

Veselický aktívne napomáhal pri vytvorení konceptu slobodn