back to top

ISSN 1337-8481

Archívy SeredOnLine

S názorom poslanca Kurbela nesúhlasím !

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -

Sereď / V článku publikovanom pod titulom Okresná prokuratúra dala za pravdu rebelujúcim poslancom“ poslanec MsZ Pavol Kurbel informoval občanov mesta o proteste prokurátora Okresnej prokuratúry proti poslancami prijatému Uzneseniu MsZ. Prokurátor toto uznesenie vyhodnotil ako protizákonné.

Poslanec Kurbel v nadpise článku napísal „rebelujúcich poslancov“, s čím zásadne nemôžem súhlasiť. V takto vážnej situácii pre právo, spravodlivosť a demokraciu v meste, osem poslancov nemožno nazvať rebelujúcimi, je potrebné hovoriť priamo a bez okolkov.

Najskôr, prečo vážnej situácii v meste?

Ešte pred rokovaním MsZ, presne  11. februára 2020 sme publikovali článok pod titulom „Kto a prečo chystá výrazné obmedzenia práv poslancov mestského zastupiteľstva v Seredi?“, ktorý nájdete tu: http://www.seredonline.sk/2020/02/11/kto-a-preco-chysta-vyrazne-obmedzenia-prav-poslancov-mestskeho-zastupitelstva-v-seredi/ a už v tomto článku sme napísali:

„Už z obsahu názvu bodu vyplýva výrazná snaha predkladateľa upraviť pre volených zástupcov záväzné zásady hospodárenia v meste a spôsob nakladania s mestským majetkom. Pre veci neznalých, tento dokument je akoby  “Ústava mesta” určujúca pravidlá, ako napr. kto, ako, kedy a začo  predá mestskú budovu, pozemky a iný majetok mesta, ale aj za akých podmienok môže byť podpísaná nájomná zmluva a pod.

A konštatovali sme nasledovné: „Z vyjadrení poslancov MsZ Karmažína a Kurbela je zrejmá snaha významným spôsobom meniť pravidlá v nakladaní s majetkom mesta.“

- Článok pokračuje pod reklamou -

A to je vážna vec. Ako v štáte, tak v samospráve je moc rozdelená tak, aby bola vyvážená. Hovorí sa tomu „systém bŕzd a protiváh“.

V štáte má určité právomoci a kompetencie NR SR a určité Vláda SR.

V samospráve majú určité právomoci a kompetencie poslanci miestnej samosprávy a určité primátor (starosta). Primátor má možnosť nepodpísať (podpísať by nemal) uznesenie poslancov, ak je nezákonné, alebo zjavne proti záujmom mesta. Takéto  „vetovanie“ uznesenia primátorom, teda vôle väčšiny poslancov, môže poslanecký zbor prehlasovať opätovným hlasovaním na ďalšom rokovaní zastupiteľstva.

Primátor nemôže rozhodovať o majetku mesta (obce) a nakladať s ním. Toto právo zákonodarca zveril poslancom MsZ. Pozor! Sme v Seredi a primátor Tomčányi nám svojim konaním už dokázal, že mu nerobí problém prisvojiť si právomoc zákonodarcom zverenú do rúk výlučne poslancom MsZ, takže ostražitosť je na mieste.

Takto je teda zabezpečená demokracia a deľba moci v rozhodovaní samosprávy a akékoľvek úmyselné či neúmyselné presuny práv z poslancov na primátora by dali jedinej osobe do rúk práva, ktoré jej nezveril ani zákonodarca. Prirodzene, že takýmto konaním by došlo aj k zmene vyváženosti moci v samospráve.

V samospráve fungujú (mali by fungovať) aj kontrolné mechanizmy – ich zlyhanie a je jedno či z neznalosti, nezáujmu alebo pre klientelizmus či  korupciu, zpravidla prinášajú vážne škody pre všetkých občanov. Otázka je, či sa o zlyhaniach kontrolných mechanizmov a samotných škodách občan dozvie…

Poslanci MsZ podpísaní pod  podnetom na Okresnú prokuratúru teda  upozornili na nezákonnosť konania samosprávy – v podstate kolegov poslancov, ktorí predmetné uznesenie schválili. Je nevyhnutné ale zaoberať sa aj tým, kto a s akým úmyslom takýto návrh na hlasovanie predložil. Motív konania predkladateľa je podstatný nielen pre širokú verejnosť, ale aj pre orgány činné v trestnom konaní, ktoré sa vyšetrovaním konania konkrétnych ľudí v seredskej samospráve už dlhšiu dobu zaoberajú.

Je potrebné aj rozmýšľať, prečo primátor Tomčányi napriek výzve poslancov aby uznesenie nepodpisoval, toto podpísal. Rovnako ako poslanci pred hlasovaním, aj primátor po schválení uznesenia, boli verejne upozornení na fakt, že uznesenie je nezákonné. Toto následne konštatoval aj prokurátor.

Z uvedených faktov vyplýva, prečo nesúhlasím s vyjadrením poslanca Kurbela. Mám zato, že osem poslancov MsZ nerebeluje, ale svojim konaním sa len snaží do Mesta Sereď vrátiť právo, spravodlivosť, dodržiavanie zákonov a rešpektovanie práv všetkých občanov. Teda ide im o návrat hoho, čo za posledných  deväť rokov vďaka slušne povedané svojskému vedeniu mesta primátorom Tomčányim, sa z mesta postupne vytratilo. Títo poslanci chcú to, čo v normálne vedenej samospráve je normálnym a nie výnimočným javom. Za to patrí ôsmym poslancom vďaka. Otázka je, či pri súčasnom vedení mesta, tomto spôsobe správy vecí verejných a zisteniach hlavnej kontrolórky v mnohých prípadoch, môžeme samosprávu v Seredi považovať za normálnu…

- Článok pokračuje pod reklamou -

Už sme si teda ozrejmili úlohu ôsmych poslancov, ktorí sa bezpráviu  verejne vzopreli a neváhali postaviť sa na stranu práva.

Pýtate sa, čo s tými ostatnými poslancami, teda tými, ktorí odhlasovali nezákonné uznesenie? Nuž, otázka správna, ktorá musí byť ale smerovaná priamo na nich. Po konštatovaní prokurátora, že uznesenie je nezákonné a to napriek včasnému upozorneniu na nezákonnosť takéhoto hlasovania, sa im odpovedať možno bude ľahšie. A je čas pripraviť si ju, lebo obdobnú otázku pravdepodobne onedlho dostanú aj od orgánov činných v trestnom konaní. Keďže je tých pozornosti hodných hlasovaní určitých konkrétnych poslancov MsZ viac, tak o tom podrobnejšie neskôr.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Ďalšie články

 1. Súhlsím s vami pán Majko. Už aby NAKA začala konať a spýtala sa konkrétnych poslancov kto a prečo ich motivoval k takémuto hlasovaniu

 2. Súhlsím s vami pán Majko. Už aby NAKA začala konať a spýtala sa konkrétnych poslancov kto a prečo ich motivoval k takémuto hlasovaniu

 3. Už sa dostávaju na povrch informácie, že Tomčányi a spol mieni odignorovať rozhodnutie okresnej prokuratúry. Som zvedavý, ktorí poslanci za to zahlasujú. Potom ma bude zaujímať ako to budú vysvetľovať na NAKE. Čo z toho mali, ako boli motivovaní a kým boli motivovaní. A ak dôjde k súdnemu sporu a mesto ho prehrá to znamená že dá za pravdu prokurátorovi, tak sa veľmi ľahko môže stať, že nový primátor a nové zastupiteľstvo príjme rozhodnutie vymáhať škodu to jest peniaze za zastupovanie mesta a súdne trovy od poslancov, ktorí odmietli zrušiť uznesenie.
  Ja by som to neriskoval. Veď väčšine môže byť Tomčányi ukradnutý. Na čo by si mali poslanci robiť zbytočné problémy.

 4. Už sa dostávaju na povrch informácie, že Tomčányi a spol mieni odignorovať rozhodnutie okresnej prokuratúry. Som zvedavý, ktorí poslanci za to zahlasujú. Potom ma bude zaujímať ako to budú vysvetľovať na NAKE. Čo z toho mali, ako boli motivovaní a kým boli motivovaní. A ak dôjde k súdnemu sporu a mesto ho prehrá to znamená že dá za pravdu prokurátorovi, tak sa veľmi ľahko môže stať, že nový primátor a nové zastupiteľstvo príjme rozhodnutie vymáhať škodu to jest peniaze za zastupovanie mesta a súdne trovy od poslancov, ktorí odmietli zrušiť uznesenie.
  Ja by som to neriskoval. Veď väčšine môže byť Tomčányi ukradnutý. Na čo by si mali poslanci robiť zbytočné problémy.

 5. Info 27. apríla 2020, 12:21 – ak bude protest prokuratora poslancami odignorovany, je potrebne vediet – ktorymi konkretne. Nebude lepsieho doplnenia dokazov pre organy cinne v trestnom konani. Najskor boli na nezakonnost upozorneni VEREJNE, nasledne pred hlasovanim a primator bol vyzvany aby uznesenie nepodpisal – znovu pre jeho nezakonnost. Prokurator sa s poslancami a tym aj nasim clankom stotoznil a vydal protest, v ktorom nezakonnost zdovodnil.

  Pôsobnosť prokuratúry

  Prokuratúra chráni práva a zákonom chránené záujmy fyzických osôb, právnických osôb a štátu.
  Je povinná vo verejnom záujme vykonávať opatrenia:

  na predchádzanie porušovania zákonnosti,
  na zistenie a odstránenie porušenia zákonnosti,
  na obnovu porušených práv a vyvodenie zodpovednosti za ich porušenie.

  Pri výkone svojej pôsobnosti je prokuratúra povinná využívať všetky zákonné prostriedky tak, aby sa bez akýchkoľvek vplyvov zabezpečila dôsledná, účinná a rýchla ochrana práv a zákonom chránených záujmov fyzických osôb, právnických osôb a štátu.

  Ústava SR neobmedzuje pôsobnosť prokuratúry len na presadzovanie záujmov štátu, či na pôsobnosť v trestnej oblasti.

  – – –

  Co tak vazne – aky zaujem sleduju, aby sa „oplatilo“ KONKRETNYM poslancom ist do zapasu / konfliktu s organom statnej moci dozorujucim zakonnost?

  Nepredpokladam, ze ide o dohodu prokuratury s konkretnou osobou na meste, ze oni protest vydaju – lebo si musia kryt chrbat, poslanci nebudu akceptovat protest a uznesenie nezrusia a prokuratura vec zahra do stratena…

  Verim, ze dnes uz nie, aj blbec musi vediet, ze tu sa uz hra vabank.

  Ludia 9 rokov poukazujuci na nezakonnosti v samosprave sa NEVZDAJU. A su pravne prostriedky, ktore este nevyuzili – najmensie podozrenie na nezakonne konanie a vyuzite budu.

  V kazdom pripade zajtrajsie zastupitelstvo povie o primatorovi a poslancoch vela…

 6. Info 27. apríla 2020, 12:21 – ak bude protest prokuratora poslancami odignorovany, je potrebne vediet – ktorymi konkretne. Nebude lepsieho doplnenia dokazov pre organy cinne v trestnom konani. Najskor boli na nezakonnost upozorneni VEREJNE, nasledne pred hlasovanim a primator bol vyzvany aby uznesenie nepodpisal – znovu pre jeho nezakonnost. Prokurator sa s poslancami a tym aj nasim clankom stotoznil a vydal protest, v ktorom nezakonnost zdovodnil.

  Pôsobnosť prokuratúry

  Prokuratúra chráni práva a zákonom chránené záujmy fyzických osôb, právnických osôb a štátu.
  Je povinná vo verejnom záujme vykonávať opatrenia:

  na predchádzanie porušovania zákonnosti,
  na zistenie a odstránenie porušenia zákonnosti,
  na obnovu porušených práv a vyvodenie zodpovednosti za ich porušenie.

  Pri výkone svojej pôsobnosti je prokuratúra povinná využívať všetky zákonné prostriedky tak, aby sa bez akýchkoľvek vplyvov zabezpečila dôsledná, účinná a rýchla ochrana práv a zákonom chránených záujmov fyzických osôb, právnických osôb a štátu.

  Ústava SR neobmedzuje pôsobnosť prokuratúry len na presadzovanie záujmov štátu, či na pôsobnosť v trestnej oblasti.

  – – –

  Co tak vazne – aky zaujem sleduju, aby sa „oplatilo“ KONKRETNYM poslancom ist do zapasu / konfliktu s organom statnej moci dozorujucim zakonnost?

  Nepredpokladam, ze ide o dohodu prokuratury s konkretnou osobou na meste, ze oni protest vydaju – lebo si musia kryt chrbat, poslanci nebudu akceptovat protest a uznesenie nezrusia a prokuratura vec zahra do stratena…

  Verim, ze dnes uz nie, aj blbec musi vediet, ze tu sa uz hra vabank.

  Ludia 9 rokov poukazujuci na nezakonnosti v samosprave sa NEVZDAJU. A su pravne prostriedky, ktore este nevyuzili – najmensie podozrenie na nezakonne konanie a vyuzite budu.

  V kazdom pripade zajtrajsie zastupitelstvo povie o primatorovi a poslancoch vela…

 7. Pre Jozef: ja si zase myslím, že tam určite bude a nebude riskovať, že zastupiteľstvo bude viesť jeho zástupca (nik iný to už robiť nemôže) a to zbabre a správnym vhodným spôsobom nevysvetlí pslancom, čo majú robiť

 8. Pre Jozef: ja si zase myslím, že tam určite bude a nebude riskovať, že zastupiteľstvo bude viesť jeho zástupca (nik iný to už robiť nemôže) a to zbabre a správnym vhodným spôsobom nevysvetlí pslancom, čo majú robiť

 9. Primátor tam zajtra bude. A bude mať krásny preslov ohľadne uznesenia, aby jeho poslanci vedeli, ako majú hlasovať. Otázne je, ako vysvetlí, že chce ísť do súdneho sporu, ktorý bude stáť kopec peňazí, keď súdny spor o Veselického plat odmietal s tým, že to bude stáť kopec prachov. Kontrolórka dala za pravdu poslancom, prokurátorka a idú sa stavať na zadné? A kto bude zastupovať mesto? Advokátska kancelária, ktorá zastupovala Veselického a ktorá je veľmi dobre známa predkladateľke uznesenia? Jaaaj Boha. Bizňis.

 10. Primátor tam zajtra bude. A bude mať krásny preslov ohľadne uznesenia, aby jeho poslanci vedeli, ako majú hlasovať. Otázne je, ako vysvetlí, že chce ísť do súdneho sporu, ktorý bude stáť kopec peňazí, keď súdny spor o Veselického plat odmietal s tým, že to bude stáť kopec prachov. Kontrolórka dala za pravdu poslancom, prokurátorka a idú sa stavať na zadné? A kto bude zastupovať mesto? Advokátska kancelária, ktorá zastupovala Veselického a ktorá je veľmi dobre známa predkladateľke uznesenia? Jaaaj Boha. Bizňis.

 11. Len tak k vôli objektivite, tak toto ma veľmi ďaleko k trestnému činu.A určite nikto za to nepôjde sedieť.A aj zhrniem prečo vatsina poslancov schválila,on podpísal,Ti čo neschválili,chceli,aby vetoval,on nevetoval,dali podnet na prokuratúru,ktorá rozhodla,že to hlasovanie bolo v poriadku,ale,že výsledok nie je možné uplatniť,pretože sa nezhoduje s predpismi o hospodárení obci a miest.Tak sa to podľa mňa hlasovanie zruší.

 12. Len tak k vôli objektivite, tak toto ma veľmi ďaleko k trestnému činu.A určite nikto za to nepôjde sedieť.A aj zhrniem prečo vatsina poslancov schválila,on podpísal,Ti čo neschválili,chceli,aby vetoval,on nevetoval,dali podnet na prokuratúru,ktorá rozhodla,že to hlasovanie bolo v poriadku,ale,že výsledok nie je možné uplatniť,pretože sa nezhoduje s predpismi o hospodárení obci a miest.Tak sa to podľa mňa hlasovanie zruší.