back to top

ISSN 1337-8481

Archívy SeredOnLine

Pre vedcov je zatiaľ záhadou, prečo je v Taliansku ďaleko najvyššia miera úmrtnosti z európskych krajín. – malá úvaha na ďalší víkend

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Štatistiky úmrtí ľudí na základe nakazenia koronavírusom  COVID-19 sú neúprosné. Ide síce o čísla, no nad ich možným významom je potrebné zamyslieť sa. Napríklad v súvislosti s nami. Ani my totižto nežijeme vo Vysokých Tatrách, či niekde v rekreačnej oblasti v ktorej na desiatky kilometrov ďaleko najväčším znečisťovateľom životného prostredia vždy bola a je miestna čistička odpadových vôd, či iná bežná súčasť nie na ťažký priemysel zameranej aglomerácie.

Tak teda niečo z aktuálnych údajov v Taliansku a potom malá úvaha (len úvaha) nad možnými konzekvenciami s nami…

Mikuláš Sliacky

V Taliansku zomrelo v piatok za jediný deň na coronavírus vyše 600 ľudí a celkový počet mŕtvych je dosiaľ už vyše 4000 a ďalej rastie.
Za celý rok zomrie na bežnú chrípku v Taliansku priemerne 8000 ľudí.
V Číne zomreli v piatok na coronu už len tri osoby.
Čo sa vie dosiaľ o nebohých?
Vyše 99 percent z 2000 dosiaľ vyšetrených nebožtíkov trpelo podľa talianskeho zdravotného inštitútu ISS na ďalšie chronické choroby. Až 48,5% z nich malo tri ďalšie ochorenia, 25,6% dve, a 25,1% jedno ochorenie.
Tri štvrtiny nebohých trpeli na vysoký tlak, tretina boli cukrovkári a tretina mala srdcové ochorenie.
Priemerný vek nebohých je 79,5 roka. Menej ako 50 rokov malo 17 nebohých. Obete mladšie ako 40 rokov ku dňu 17.3. boli výlučne muži s ťažkými poruchami srdca, obličiek alebo s diabetes.
Celkovo 70% obetí tvoria muži, 30% ženy.
Pre vedcov je zatiaľ záhadou, prečo je v Taliansku ďaleko najvyššia miera úmrtnosti z európskych krajín. A najmä, prečo je najviac postihnutá priemyselne najrozvinutejšia oblasť – Lombardia.

Zdroj: FB

– – –

Štatistika, ktorá ale hovorí jasnou rečou a pred odborníkov postavila vážnu otázku.

Aká môže byť odpoveď? Napríklad výrazne znečistenejšie prostredie na rozdiel od južného Talianska, kde nie je tak veľmi rozvinutý priemysel.

- Článok pokračuje pod reklamou -

Možné konzekvencie pre nás? Čo si myslíte, tá halda jemného prášku luženca čo prakticky stále vietor rozfukuje po okolí nám imunitu zvyšuje, alebo opačne?

A čo tak voda ešte stále pomerne často tečúca z verejného vodovodu, likvidujúca bojlery po roku. Prospieva nášmu zdraviu, alebo sa to dozvieme až v krízových situáciách?

Problémom pre štatistiku nie sú ľudia majúci chorobopis o veľkosti Leninových spisov, či ľudia jediaci predpísané tabletky ako lentilky. Tí sú evidovaní a u nich už samotný lekár riziko pozná a vie teda predpokladať, akú starostlivosť pacient potrebuje.

Skutočným problémom môžu práve v takýchto extrémnych situáciách byť  práve ľudia, ktorí pre pracovnú vyťaženosť nemajú čas ísť ani k lekárovi. A reálne tak svoj zdravotný stav nepoznajú. A keďže ho nepozná ani ich lekár, tak rada pre pacienta v prípade symptómov a podozrenia z nakazenia môže skutočne byť – poležkajte doma v karanténe a pite dostatok horúceho čajíčka. Nie v zlom, nie z nedbalosti a už určite nie s úmyslom  človeku ublížiť. Jednoducho z nevedomosti.

Práve o týchto ľuďoch sa nielen lekár, ale aj rodina pravdu môže dozvedieť až z výsledkov pitvy. A práve títo mŕtvi by  následne boli len štatistickými údajmi, teda číslami, nad pôvodom ktorých sa odborníci najbližších niekoľko rokov budú hlboko zamýšľať.

Ako som písal už dávno – nie je dôvod na paniku. Tou nikto nič nevyrieši. Ale dôvod na obozretnosť tu bol a je.

A v našom prípade aj dôvod podstatne intenzívnejšie sa zaujímať o kompetentnými zanedbávané veci, ktoré z kohokoľvek z nás môžu urobiť jedno z čísel obdobnej štatistiky…

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img