Československo v podstate okupovali od roku 1968. Zničili kasárne, zdevastovali prírodu a životné prostredie a narobili škody za milióny USD.
Pu revolučných udalostiach v novembri 1989 bolo prioritou sovietskych vojakov čo najskôr z Československa dostať preč. Podarilo sa to vďaka ľuďom, ktorí v danom čase presne pochopili, kedy je ten správny a jediný čas, toto urobiť.
Rozhovor s Michaelom Kocábom, tvárou odsunu sovietskych vojsk z Československa sme priniesli tu:
Oficiálny odsun sovietskych vojsk z územia bývalého Československa sa začal po páde totalitného režimu a definitívne sa zavŕšil vypravením posledného transportu 21. júna 1991. Túto kľúčovú udalosť našich novodobých dejín dlhodobo mapuje, dokumentuje a pripomína Ústav pamäti národa (ÚPN).
Kľúčové míľniky odchodu podľa ÚPN:
Dohoda o odchode: Medzivládnu dohodu podpísali zástupcovia vlád vo februári 1990 v Moskve.
Proces odsunu: Trval 16 mesiacov a zahŕňal odchod viac ako 73-tisíc sovietskych vojakov, ako aj stoviek tisíc ton vojenskej techniky.
Symbolické ukončenie: Posledný veliteľ okupačných vojsk, generál Eduard Vorobiov, opustil územie ČSFR v júni 1991.
ÚPN sa pravidelne podieľa na pietnych spomienkach a pripomínaní historických súvislostí tejto udalosti, pričom na Slovensku boli odhalené aj pamätníky pripomínajúce túto historickú skutočnosť, ako napríklad na Sliači.
Komplexný prehľad o príčinách, priebehu a dôsledkoch invázie a následnej okupácie, ktorá začala v auguste 1968, ponúka ÚPN vo svojej publikovanej dokumentácii August 1968 – Nádeje a vytriezvenia. Detailné historické materiály a archívne záznamy k tejto téme nájdete priamo v archíve ÚPN.
Zdroj: ÚPN, internet
AKTUALIZOVANÉ:
Výstižná skladba, ktorá stojí za pripomenutie
Dokument o odsune sovietskych vojakov z Československa nájdete tu: