back to top

ISSN 1337-8481

Archívy SeredOnLine

spot_img

Nová informačná tabuľa v podchode seredského kaštieľa pripomína bohatú históriu

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -

Iveta Tóthová | V piatok 16. mája sa v podchode seredského kaštieľa uskutočnilo slávnostné odhalenie novej náučno-informačnej tabule, ktorá návštevníkom sprostredkuje kľúčové momenty z histórie tohto výnimočného miesta.

Impulz na vznik projektu prišiel od mestskej poslankyne a podpredsedníčky občianskeho združenia Vodný Hrad Martiny Hilkovičovej. Čo ju k tomu viedlo povedala: „Počúvala som ľudí. Podnetom boli ich pripomienky, že im chýba prehľad o histórii v priestore Zámockeho parku.“  Zámer bol graficky pútavo a stručne podať fakty o seredskom kaštieli, pôvodne šintavskom hrade. Odborné podklady, texty a dobové ilustrácie pripravil predseda združenia Rastislav Petrovič. Spolu s Martinou Hilkovičovou následne vybrali výslednú podobu tabule.

Určená je pre domácich i zahraničných návštevníkov parku a samotného kaštieľa – bývalého hradu Šintava. Návštevníci sa môžu oboznámiť s významnými historickými osobnosťami, ktoré kaštieľ vlastnili, žili v ňom a ovplyvnili jeho vývoj. Nechýbajú ani popisy zásadných architektonických zmien a historické ilustrácie zobrazujúce podobu hradu, kaštieľa i postavy spojené s jeho minulosťou.

Slávnostného odhalenia sa zúčastnil primátor mesta Ondrej Kurbel, zástupcovia mesta, poslaneckého zboru, Mestského múzea a OZ Vodný Hrad. Rastislav Petrovič k projektu uviedol: „Projekt občianskeho združenia VODNÝ HRAD vznikol za účelom priblíženia bohatej histórie seredského kaštieľa obyvateľom a návštevníkom mesta Sereď. Tabuľa obsahuje základný prehľad o vyše 1000-ročnej histórii tejto významnej národnej kultúrnej pamiatky. Zvolili sme formu časovej osi s krátkymi textami a obrázkami. Projekt je súčasťou postupnej kultivácie prejazdu kaštieľa.“ Odhalenie informačnej tabule je ďalším konkrétnym výsledkom úsilia OZ Vodný Hrad o zvýšenie povedomia o historickom význame kaštieľa.

Pozn.: Tentoraz sme urobili výnimku a zámerne sme nezverejnili celú fotografiu tabule, ale iba malý výrez, aby si ju záujemcovia prišli osobne prezrieť a zažili jedinečnú atmosféru miesta naživo.

Realizátor projektu: Občianske združenie VODNÝ HRAD
Autori sprievodného textu: Mgr. arch. Rastislav Petrovič a Ing. Martina Hilkovičová
Obrazovú časť poskytli: Mgr. arch. Rastislav Petrovič a Mestské múzeum v Seredi
Grafické spracovanie: Nowera, s.r.o., kreatívne štúdio Sereď
Výroba tabule: Platoon, s.r.o., Sládkovičovo
Inštalácia tabule: Roman Godály
Projekt finančne podporilo mesto Sereď

 

- Článok pokračuje pod reklamou -

foto: autor

zdroj: Mesto Sereď
- Inzercia -spot_img
spot_imgspot_img
- Inzercia -spot_img
-spot_img

Ďalšie články

  1. Ved celá tabuľa už bola zverejnená inde. Co tu hráte divadlo.
    Zaujímalo by ma ale, prečo tam nieje popísané aký podvodníci esterhazyovci boli, ze žili na dlh, nemali dukáty na splatenie dlzob a nakoniec ich musel zachraňovať sam cisár ferenc jožko. Takí to boli žebráci a podvodníci v 18 a 19 storočí. Ved preto prišli aj o seredský kaštieľ atd

    1
  2. Anonym, keď si taký hladný po histórii, nie je nič ľahšie ako kúpiť alebo požičať si nejakú knihu ( sú v knižnici alebo dá sa kúpiť história Serede v muzeu) a tam sa dočítas. Na takúto tabuľu sa predsa nevmestia bulvárne údaje o Esterhazyovcoch. Plačeš na nesprávnom hrobe. Ozaj, a koľkokrát si už bol na prednáškach o histórii Serede v múzeu alebo na OZ Vodný hrad? Alebo si sa len chcel ukázať, čo všetko zo zákulisia histórie ovládaš? Tipujem ta na priaznivca Karla Marxa. Dúfam, že som ťa neurazil. Veď to len diskutujeme.

  3. Skus vyvrátiť niečo čo som napísal zle. A potom môžeme diskutovať 😉
    Moc ti tie prednášky nedali. Asi preto ze vyše 20 rokov sa prednáša takmer stále o tom istom a s tými istými chybami a prakticky tým istým ľuďom…

  4. Franta Procházka 22. mája 2025, 21:31 – o toto obdobie sa nezaujimam a tak si nedovolim cokolvek k veci napisat.

    No comu sa pomerne dost venujem, su presne Vami VEREJNE prezentovane tvrdenia a preto otazky:

    – preco si myslite, ze by niekto mal Vam nieco vyvracat? Napisali ste udaje bez akehokolvek uvedenia zdroja a Vy chcete, aby historici Vam vyvracali Vase tvrdenia? To akoze vazne?

    To podla Vasich predstav verejne niekto napise – 2 a 2 sa rovna 7. Ked mu iny (napr. ziak 2 rocnika ZS) napise, ze to nie je tak, on vyzve verejnost, aby mu vyvratila jeho tvrdenie?

    … a potom sa cudujeme, ze poloblazni tvrdia, ze Zem je plocha a to, co vedci dokazali v stredoveku, chcu dokazat znova …

    Spolocnost vdaka presne takymto „diskutujucim“ ide do mimoriadne extremnych sraciek. Ludia svoje nazory prezentuju za pravdu a chcu, aby im ich ini vyvracali…

    1

PRIDAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!

Potvrdzujem, že som sa oboznámil a pochopil pravidlám diskusie.

Zadajte svoje meno tu

spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Najčítanejšie

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Aktuality

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_imgspot_img

Aktuality

Sponzorované