Nitra | Práca policajta pristupujúcemu k plneniu povinností čestne v súlade so zákonom a aktívne je nepochybne náročná. Policajti slúžia 24 hodín denne, veľakrát idú do konfliktných situácií, zasahujú voči ľuďom konajúcim pod vplyvom alkoholu či drog, agresívnym a takým voči ktorým je nutné použiť aj silu. Preto musia byť policajti veľakrát rázni, odmeraní a už svojim konaním musia dať jasne najavo autoritu.
Do redakcie sme dostali videozáznam, na ktorom je nasnímaná mladá policajtka, ktorá v služobnom vozidle počas služby mala spať. Záznam pravdepodobne nie je úplny, no je na ňom vidieť jednanie policajtky, ktoré minimálne vzhľadom na situáciu, v ktorej sa mala nachádzať nie je adekvátnym. Človek by očakával, že policajtka prichytená občanom pri takto flagrantnom porušení pracovnej disciplíny sa skôr ospravedlní, k čomu však zrejme nedošlo. Dokonca to vyzeralo tak, že po nervóznom a arogantnom výstupe voči občanovi sa spolu s kolegyňou snažila z miesta ujsť. Asi takto si prácu policajtov nepredstavujeme.
Stanovisko KR PZ Nitra k incidentu je nasledovné:
„Okresné riaditeľstvo PZ v Nitre uvedený incident eviduje. Vo veci prebieha interné šetrenie a bude začaté disciplinárne konanie, počas ktorého bude zisťovaná skutočná miera zavinenia a bude zisťovaný skutkový stav tak, aby bol incident čo najobjektívnejšie objasnený. V prípade zistenia konkrétnych porušení zákona alebo interných predpisov upravujúcich činnosť policajta bude vzhľadom na mieru zavinenia a okolnosti prípadu voči policajtkám vyvodená osobná zodpovednosť v rámci disciplinárneho konania“.
Za najlepšie výchovné opatrenie a aj prevenciu by sme považovali verejné ospravedlnenie sa samotnej policajtky občanom za zlyhanie a to nielen v rovine pravdepodobného porušenia pracovnej disciplíny, ale aj morálne a etické zlyhanie ako človeka. Ak policajtka takto jednala voči občanovi v momente kedy (vychádzajúc z videozáznamu) evidentne pochybila, ako vykonáva služobný zákrok a ako vystupuje k občanovi, ktorý sám možno zďaleka nie tak závažne porušil predpisy či zákon a to nie v momente, kedy je v práci a platený daňovými poplatníkmi za jej kvalitné vykonávanie v súlade so zákonom a vo verejnom záujme?
Ak táto konkrétna policajtka v budúcnosti zastaví vodiča a bude ho chcieť pri nejakej dopravnej akcii napr. kontrolovať na požitie alkoholu, alebo od neho žiadať len predloženie dokladov, prípadne bude mať riešiť nejaký incident voči občanovi, bude skutočnou autoritou reprezentujúcou zákon a štát?
Mali by ste si najskôr ozrejmiť fakty ktoré píšete a nie v určitých veciach zavádzať verejnosť z dôvodu senzácie
Skutok sa nestal.
Tak nam tie fakty ozrejmi.
Kedves imre..
Kedy zriadia orgán ktorý bude kontrolovať policajtov či administratívne alebo aj v teréne vytvorili by si nové pracovné pozície a znížila by sa korupcia zrazu by policajti aj videli aj počuli a pre policajtov tvrdé tresty nie že finančný trest pri úteku recidivistu
Lubos, bola doba, kedy si sa pod prispevky podpisoval. Co sa deje? Zabudol si ako sa volas? 😉
Aké nenatáčaj ma 🙈.Je verejný činiteľ, takže natáčanie musí strpieť!
Pokiaľ to vnútorne nepreveria, ťažko sa k tomu vyjadriť. Či z taktického, ľudského, alebo iného pohľadu. Ale neodpustím si po viacročných /3 roky/ osobných občiansko – policajných prípadoch vyjadriť pomer kladný / záporný.
4 zásadne záporné v neprospech polície / 2 zásadne kladné. Z toho záporného mi dôstojníčka napísala, že nie som človekom, ale iba menovkou na schránke. Zabudla, že ju platím aj z mojich daní. Uvidíme, čo sa dozvieme v tomto prípade.
Vedeli ste že napríklad aj hasici v noci spia a pritom sú v práci a majú pohotovosť? 50% ľudí sa v práci na nocnych skovava po záchodoch a tam drieme… ja by som to tej policajtke nespravil a podľa mna je to úbohosť. Každý nech sa v prvom rade pozrie sám na seba. Urcite neni jediná policajtka ktorá v noci spi 😂 choďte sa pozrieť na stanicu… takze za mna úbohosť a len niekomu spraviť zle… dufam že ten ctihodný občan má dnes super deň a citi sa ako hrdina…. Od dnes sa nám urcite bude žiť lepšie 😂🖕
Zato otvorenie policajného auta, by som reagoval úplne inak ako ona…, telefón by stratil – asi by sa pri zákroku aj rozbil 🤷
Slovensko krajina bonzakov.
Nevadí mi, že poukázal na niečo, ale otvárať dvere na služobnom aute je už moc. Keby tam sedel policajt, možno by letela jedna vzduchom chladená mimo kameru. Ľudia si myslia, že môžu všetko.
To mohol nahrať len jebko určite buzerant už podľa hlasu trapko
Takze si konecne Risinko priznal svoju orientaciu.
Akože otvorí si auto a čo este chce? Hneď by mu letela…