Iveta Tóthová | Automatický externý defibrilátor (AED) je zariadenie, ktoré môže výrazne zvýšiť pravdepodobnosť záchrany ľudského života pri náhlej zástave srdca. Tieto prístroje sú navrhnuté tak, aby ich zvládol použiť aj laik. AED je vybavený hlasovými pokynmi, ktoré jasne a zrozumiteľne vedú používateľa celým procesom resuscitácie, čo značne zvyšuje šance postihnutého na prežitie.
Dostupnosť AED v Seredi
V meste sa nachádzajú tri AED na verejne dostupných miestach:
• Pri detskom ihrisku na Spádovej ulici za OD Jednota
• Na futbalovom ihrisku v Hornom Čepeni
• Na futbalovom štadióne na Športovej ulici
Okrem týchto verejne dostupných zariadení disponuje prístrojom od roku 2016 aj Mestská polícia, ktorá ho má k dispozícii 24 hodín denne a sedem dní v týždni. Policajti sú tak v prípade potreby schopní rýchlo zasiahnuť a poskytnúť prvú pomoc. AED sú umiestnené aj v rôznych inštitúciách, napríklad v domovoch dôchodcov a sociálnych zariadeniach alebo vo firmách.
Mapa AED a jej informatívny charakter
Prístroje sú registrované na MAPE AED, ktorá poskytuje informatívny prehľad o ich umiestnení. Treba však podotknúť, že zobrazuje len tie AED, ktorých vlastníci alebo držitelia dali súhlas so zverejnením. Neodráža teda všetky prístroje evidované v databáze Operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby SR.
O dôležitosti AED hovorí MUDr. Jozef Fatrsík
Na tému poskytnutia prvej pomoci a významu AED sme sa rozprávali s MUDr. Jozefom Fatrsíkom, námestníkom pre liečebno-preventívnu starostlivosť Nemocnice Penta Hospitals Galanta.
Kedy je nutné použiť prístroj AED?
AED je nutné použiť okamžite, keď pacient odpadne a neviete nahmatať pulz – pacient obvykle ani nedýcha a je nevyhnuté zahájiť kardio pulmonálnu resuscitáciu (KPR), to znamená stláčanie hrudníka u dospelých osôb 30:2 (30 stlačení s frekvenciou 100/min., 2 vdychy so zaklonenou hlavou). V prvom rade je ale potrebné volať 155/112.
Samotné (kvalitné) AED nám pomáha pri resuscitácii, „komunikuje“ s nami a jeho hlavnou úlohou je zrušiť tzv. komorovú tachykardiu, ktorá je pre pacienta smrteľná.
Aké sú šance na prežitie pacienta, ak sa použije AED v porovnaní s prípadmi, keď sa nepoužije?
Miera úspešnosti resuscitácie s AED v EÚ sa pohybuje v rozmedzí od 9 % do 61 %. Pri správnom postupe je šanca až 75 %, hlavne ak sa jedná o odvrátenie smrti pri komorovej tachykardii (smrteľnej arytmii).
Externé defibrilátory sú vhodné aj pre laikov. Aké jednoduché je ich použitie pre človeka bez zdravotníckeho vzdelania?
Kvalitné AED navádzajú pacienta tak dobre, že naozaj stačí základné vzdelanie, resp. stačí , aby bol gramotný. Osobne si myslím, že by to zvládlo aj dieťa druhého stupňa základnej školy.
Určite sa nájdu ľudia, ktorí by sa obávali prístroj použiť. Aké chyby teda môžu laici urobiť pri používaní AED?
V podstate asi len to, že ho nepoužijú. Skúšal som to s vlastnými deťmi (siedmačka, piatak, druhák) a všetky by pochopili, čo majú robiť.
Použitiu AED predchádza telefonát na tiesňovú linku
Pred použitím AED je nevyhnutné zavolať na tiesňovú linku 155 alebo 112. Operátor sa opýta na presné miesto udalosti a základné informácie o postihnutom, pričom sa bude snažiť overiť, či ide o zástavu srdca. Ak osoba nereaguje a nedýcha, poskytne volajúcemu jasné inštrukcie na začatie resuscitácie stláčaním hrudníka alebo použitím AED. Zároveň vyšle na miesto záchrannú službu, ktorá dorazí čo najrýchlejšie. V prípade, že príchod záchranárov by mohol trvať dlhšie resp. AED prístroj nie je dostupný v danej lokalite, môže byť kontaktovaná Mestská polícia, ktorá dokáže doraziť v priebehu niekoľkých minút.
Pomoc v rukách polície
Dôležitú úlohu pri záchrane ľudských životov nie raz zohrali aj muži zákona. Zástupca náčelníka Mestskej polície Peter Sokol odpovedá:
Sú policajti školení v poskytovaní prvej pomoci a to nielen pri použití AED?
Áno, mestskí policajti sa pravidelne zúčastňujú školenia ohľadne 1.pomoci, kde spolupracujeme buď s Operačným strediskom záchrannej zdravotníckej služby alebo Červeným krížom.
Môžu Vás v prípade záchrany života kontaktovať aj občania alebo je takýto výjazd uskutočnený na základe požiadavky operátora záchrannej zdravotnej služby?
Mestská polícia je útvarom prvého kontaktu, hliadka výhradne pôsobí v teritóriu mesta Sereď a preto ju občania môžu kontaktovať bez menšieho zaváhania pri rôznych situáciách. Záchrana života je na prvom mieste a preto nás aj operačné stredisko zo 112 automaticky prvých ohlasuje a požaduje náš zásah do príchodu sanitky. Hliadka vie byť na mieste ozaj do niekoľko minút. V roku 2024 sme museli použiť prístroj v 4 prípadoch.
Hovoríte, že ste prístroj vlani použili v štyroch prípadoch. Je jeho použitie naozaj také jednoduché?
Ak je niekto v situácii, že je pri človeku, ktorý nedýcha a má možnosť použiť AED prístroj, tak samotná manipulácia s ním je skutočne veľmi jednoduchá. Po otvorení prístroja ho bude prístroj hlasom usmerňovať čo a ako robiť. Zjednodušene: otvorí sa prístroj, rozbalia sa elektródy, prilepia sa podľa obrázku na elektródach, prístroj diagnostikuje ležiacu osobu a ak bude nutné vyzve vás na stlačenie el. výboja.
Treba neskôr jeho použitie niekde nahlásiť, aby sa opäť sfunkčnil?
Ak niekto použije AED, ktoré je umiestnené na verejnom priestranstve, je potrebné nahlásiť použitie na č. 112 a na mestskú políciu č.159. Mestská polícia zabezpečí znovu sfunkčnenie AED prístroja.
Ako sú prístroje chránené pred vandalizmom?
AED prístroje sa nachádzajú v skrinkách, ktoré sú uzamknuté, pričom kľúč je pri skrinkách za sklom. Po rozbitý skla je možné vybrať kľúč a otvoriť si skrinku s AED. Miesta umiestnenia AED prístrojov sú monitorované kamerovým systémom. To, či niekto odcudzí daný AED prístroj závisí na správaní spoluobčanov, či sú uvedomelí a zodpovední k sebe a okoliu. Potenciálny zlodej ale nevie AED prístroj nijako využiť, je mu nanič, nevie ho ani nijako speňažiť.
foto: autor