Už pred 14 rokmi sme sa v našich článkoch venovali problematike záchranárskych zložiek a upozorňovali sme na výrazné zmeny počasia prinášajúce stále častejšie povodne, veterné smršte, či iné živelné pohromy.
V Českej republike medzičasom extrémy počasia v podobe u nás dovtedy nepredstaviteľného tornáda napáchali značné škody na majetku ľudí, aj verejnej infraštruktúry.
Vlastne už niekoľkokrát do roka nás ohrozujú extrémne silné vetry, úrodu likvidujú dlhotrvajúce suchá a následne všetko okolo nás povodne, ktoré sa v minulosti v takomto rozsahu vyskytovali raz za 100 rokov.
Sú už na stále sa meniace klimatické podmienky záchranári a bezpečnostné zložky pripravené?
Máme v pozíciách krízového riadenia a CO na príslušných úradoch odborníkov so skúsenosťami?
Článok vybraná z archívu publikovaný pred vlastne 15 rokmi nájdete tu: https://archiv.seredonline.sk/clanky/priroda-sa-s-nami-zahrava-ake-priority-bude-mat-zachranarcina-v-najblizsom-obdobi/index.html
Príroda sa s nami zahráva – aké priority bude mať záchranárčina v najbližšom období?
Miloš Majko Dátum 02. 09. 2010 12:25:12 Téma Záchranári
Hlavne tento rok je na mimoriadne udalosti v podobe povodní, veterných smrští či intenzívnych dažďov spôsobujúcich okamžité prívalové vody zatápajúce celé mestá, veľmi bohatý. Asi nie je ďaleko od pravdy tvrdenie, že takto intenzívne sa s nami príroda ešte nepohrala.
Plné ruky práce majú každý mesiac záchranári i hasiči snáď vo všetkých kútoch republiky. Vo viacerých obciach domy ich obyvateľov ešte nestihli vyschnúť a už sú zatopené znovu. V mestách sa valila voda po cestách a chodníkoch tam, kde nikdy nebola a ani ju tam nikto nepredpokladal.
Dnes vieme, že nie je výnimkou pokles teplôt v priebehu niekoľkých hodín aj o dvadsať stupňov Celzia. V Tatrách napadal prakticky uprostred leta sneh. A toto všetko môže byť mimoriadne nebezpečné pre turistov, dovolenkárov, bežných vodičov a samozrejme aj pre ľudí žijúcich v danej oblasti.
Záchranárčina sa bude asi musieť veľmi rýchlo prispôsobiť danému vývoju. Dokonalá príprava na živelné udalosti ktorých frekvencia a následný priebeh je oveľa drastickejší, ako tomu bolo v uplynulom období. A zároveň postihujú oveľa väčší priestor. Zásahy budú musieť byť rýchle a to si vyžiada aj dovybavenie novou technikou, ktorá umožní včasnú evakuáciu ľudí z postihnutých oblastí a záchranu majetku týchto ľudí.
Zároveň bude musieť nastúpiť oveľa lepšia a širšia ochrana opustených obydlí pred rabovaním.
Integrovaný záchranný systém čakajú nové úlohy, nácviky situácií, ktorých sme doteraz boli svedkami hlavne v zahraničí. Na príslušných miestach musia byť odborníci so skúsenosťami aj zo zahraničia, ktorí takéto náročné úlohy zvládnu. Tak, aby sme následne nemuseli hovoriť, že nás príroda zaskočila.