back to top

ISSN 1337-8481

Archívy SeredOnLine

Zbabraný projekt Digitálni seniori ožíva: Do polovice budúceho roka ich vyškolia viac ako 105-tisíc

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -

MIRRI |MM| Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Richard Raši dnes po zasadnutí Rady vlády SR pre regionálny rozvoj a politiku súdržnosti EÚ informoval o reštarte projektu Digitálni seniori. Obnoviť ho sa podarilo po týždňoch intenzívnej práce, ktorej výsledkom je výrazné zjednodušenie procesu. Zmenili a zjednodušili sa podmienky verejných obstarávaní a zrýchlili sa interné procesy tak, aby bolo možné zabezpečiť potrebné školiace kapacity. Výsledkom bude to, že seniori po celom Slovensku dostanú to, čo im bolo sľúbené, teda kvalitné a funkčné tablety.

„Je to ten projekt, ktorý ohlasovala pani Remišová a tak ho spackala, že doteraz sa s ním nedalo pohnúť. My sme po našom nástupe projekt zrevidovali a  naši seniori dostanú skutočne použiteľné tablety a tiež aj pripojenie na internet. Isto si pamätáte, že v pilotnom projekte, kde vyškolili približne 2000 seniorov, im dali tablety, ktoré mohli používať akurát ako dosky na krájanie, pretože do mnohých z nich nebolo možné dostať ani aplikácie od spoločnosti Google. Dnes máme pre seniorov obstarané a pripravené tablety, ktoré sú plnohodnotné,“ uviedol minister Raši.

Cieľom projektu Digitálni seniori je vďaka digitálnym technológiám uľahčiť život dôchodcom či pomôcť im zostať v spojení s blízkymi alebo s úradmi. V rámci projektu, ktorý realizuje MIRRI SR z Plánu obnovy a odolnosti SR, by malo byť do polovice roka 2026 vyškolených vyše 105-tisíc seniorov a zdravotne ťažko postihnutých nad 18 rokov v oblasti základných digitálnych zručností.

„Žiaľ, tento projekt sme prebrali vo výraznom omeškaní z dôvodu zdĺhavého rozhodovania o spôsobe  jeho realizácie a tiež kvôli podceneniu administratívnej náročnosti súvisiacich procesov. Hoci je o účasť na školeniach enormný záujem, žiaľ, doposiaľ sa nepodarilo spustiť školenia v dostatočnom množstve tak, aby sme vedeli uspokojiť zaregistrovaných záujemcov a ďalších seniorov po celom Slovensku. Chcem však všetkých ubezpečiť, že tablety, ktoré im sľubovala kedysi Remišová a nedokázala im ich dať, im dáme my aj s cennými vedomosťami, ako s nimi pracovať a dokonca aj s dátovým balíkom,“ priblížil Raši.

Kľúčovou súčasťou nového nastavenia projektu je posilnenie počtu školiteľov vďaka spolupráci s Odborovým zväzom pracovníkov školstva a vedy na Slovensku (OZŠ), čo pomôže s doplnením školiacich kapacít. Pre úspech zrýchlenia školení je rovnako kľúčové partnerstvo so Združením miest a obcí Slovenska.

Dostali sme ponuku od ministerstva investícií o spoluprácu v rámci zabezpečenia školiteľov pre tento projekt. Máme vytvorenú databázu takmer všetkých pedagogických odborných zamestnancov, kde oslovujeme cez naše orgány v rámci krajov a okresov priamo školy, aby sa zapojili. Prebieha tam aj vzájomná spolupráca so ZMOS, kde my máme zabezpečiť školiteľov a ZMOS osloviť seniorov,“ povedal predseda OZŠ Pavel Ondek.

- Článok pokračuje pod reklamou -

V posledných týždňoch sa podarilo posilniť školenia vo všetkých krajských mestách a tiež v 40 okresných mestách. Po pridelení termínu je zaregistrovanému seniorovi zaslaná SMS aj mail so všetkými potrebnými informáciami o mieste a čase školenia.

„Takže, ešte raz, vyzývam najmä všetkých seniorov starších ako 65 rokov, ktorí majú záujem naučiť sa pracovať s tabletom a dostať nový tablet aj s pripojením na internet, aby sa registrovali,“  upriamil pozornosť na školenia minister Raši.

Na školenia sa možno prihlásiť cez web digitalniseniori.gov.sk, osobne v regionálnych centrách v každom krajskom meste okrem Bratislavy alebo cez Call centrum na infolinke 02/35 80 30 80 denne od 8.00 do 16.00 hod.

Momentálne je vyškolených celkovo približne 3400 osôb. Zaregistrovaných záujemcov o školenia je asi 20 000. Jedno školenie zahŕňa 5 sedení počas piatich týždňov. Témy jednotlivých sedení sú základy práce s digitálnym zariadením, vyhľadávanie informácií, komunikácia online, informačná bezpečnosť a doplňujúce informácie o dátových balíkoch.

Aktuálne poskytované typy tabletov sú kompatibilné s Google aplikáciami a sú nakonfigurované tak, aby ich seniori mohli okamžite začať užívať – v slovenskom jazyku, so zväčšeným písmom aj všetkými štátnymi aplikáciami ako Slovensko v mobile či aplikácie zdravotných poisťovní a sociálnej poisťovne. Každý senior dostane po absolvovaní poukážku a dátový balík o veľkosti 65 GB na 12 mesiacov, so zvýhodnenými podmienkami aj po uplynutí tejto doby.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Ďalšie články

  1. :DDDDDDDDDDD tak to sú kokoti xd Minulú vládu za to kritizovali že niesu peniaze a teraz idú robiť to isté keď môžu mať oni za to kredit. A peniaze ich nezaujimajú však nám zvyšia ďalšie poplatky a dane.

  2. Pre ktorých seniorov to bude? Pre vyvolených, ako obyčajne? Takmer každá banka, obchod tlačí na ľudí, aby komunikovali cez internet, rôzne aplikácie, ktorým starší ľudia ani nerozumejú. Tak čo? Rozvírime hladinu a zdúchneme?

  3. Ktory obchod na teba tlaci, comu nerozumies?
    Opytaj sa vnucat ked nerozumies, vysvetlia ti.

  4. Zbytočný projekt, zbytočne vyhodené peniaze. Seniorom nech kúpia tablety ich deti a ukážu im ako sa s tým narába. Táto banánová republika má strašnú starosť o to, aby seniori mohli surfovať na nete, tak im kupuje tablety. Debilistan.

PRIDAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!

Potvrdzujem, že som sa oboznámil a pochopil pravidlám diskusie.

Zadajte svoje meno tu

spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Najčítanejšie