back to top

ISSN 1337-8481

Archívy SeredOnLine

Minister Raši odcestoval do Prahy na neformálne zasadnutie ministrov V4: Podpíše deklaráciu k budúcnosti politiky súdržnosti

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -

MIRRI |MM| Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši odcestoval do Prahy, kde sa v utorok zúčastní na neformálnom zasadnutí ministrov V4 a ďalších siedmich členských krajín Európskej únie (EÚ) zodpovedných za politiku súdržnosti. Stretnutie je organizované v rámci predsedníctva Českej republiky vo V4. Hlavným bodom rokovania bude podpis spoločnej deklarácie k budúcnosti politiky súdržnosti po roku 2027. Šéf rezortu investícií absolvuje aj viacero bilaterálnych rokovaní, okrem iného so svojím českým náprotivkom, podpredsedom vlády a ministrom pre miestny rozvoj Ivanom Bartošom.

Politika súdržnosti (PS) je hlavnou investičnou politikou EÚ, ktorá tvorí tretinu dlhodobého rozpočtu únie. Jej cieľom je znižovanie rozdielov medzi úrovňami rozvoja jednotlivých regiónov EÚ. Osobitná pozornosť sa pritom venuje znevýhodneným regiónom.

Spoločná deklarácia k budúcnosti politiky súdržnosti bola pripravená v kontexte prebiehajúceho spúšťania prípravy programového obdobia politiky súdržnosti 2028 – 2034. Má komunikovať záujmy krajín V4 a ďalších krajín strednej a východnej časti EÚ v súvislosti s nastavením priorít a procesov novej politiky súdržnosti.

„Deklarácia zohľadňuje kľúčové priority SR, medzi ktoré patrí uplatnenie regionálne zameraného prístupu odrážajúceho územné špecifiká a rozdiely, zachovanie podpory všetkých regiónov s hlavnou pozornosťou na tie najmenej rozvinuté, pre nás prioritné a regióny v rozvojovej pasci či prispôsobenie pravidiel politiky súdržnosti zmenenej sociálno-ekonomickej a politickej realite,“ uviedol minister Raši.

Z hľadiska záujmov SR je pristúpenie k signatárom spoločnej deklarácie výhodné. To, že ju podpíše 11 členských štátov, je predpokladom k potenciálne silnému vplyvu tejto iniciatívy v kontexte negociácií o podobe budúcej politiky súdržnosti po roku 2027. Vhodné je aj načasovanie prijatia deklarácie pred konštituovaním nového Európskeho parlamentu a novej Európskej komisie, po ktorom nastane akcelerácia negociačného procesu prípravy nového programového obdobia politiky súdržnosti.

Minister investícií Raši sa v Prahe stretne na bilaterálnom rokovaní s komisárkou EÚ pre súdržnosť a reformy Elisou Ferreira, s poľskou ministerkou financií a regionálnej politiky  Katarzynou Pełczyńskou Nałęcz, ako aj s ministrom pre miestny rozvoj a podpredsedom vlády Českej republiky Ivanom Bartošom. Slovensko a Česko majú vzhľadom na spoločnú históriu nadštandardné vzájomné vzťahy, ktoré sa prejavujú aj v rámci spolupráce pri príprave národných pozícií pre obdobie politiky  súdržnosti po roku 2027 a silné partnerstvo sa odráža aj v rámci programu cezhraničnej spolupráce Interreg, ktorého úspešná implementácia umožňuje posilňovať a rozvíjať prosperitu a stabilitu celého cezhraničného regiónu.

- Článok pokračuje pod reklamou -

 

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Ďalšie články

PRIDAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!

Potvrdzujem, že som sa oboznámil a pochopil pravidlám diskusie.

Zadajte svoje meno tu

- Inzercia -spot_imgspot_img
spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Najčítanejšie

- Inzercia -spot_img

Aktuality