back to top

ISSN 1337-8481

Archívy SeredOnLine

Sociálna poisťovňa prepočítava predčasné starobné dôchodky poistencom, ktorí získali 40 odpracovaných rokov do dovŕšenia dôchodkového veku pred 1. januárom 2023

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -

Sociálna poisťovňa prepočítava predčasné starobné dôchodky priznané pred 1. januárom 2023. Tým poberateľom, ktorí do dovŕšenia dôchodkového veku zároveň získali najmenej 40 odpracovaných rokov, upraví zníženie dôchodku z 0,5 % na 0,3 % za každých 30 dní od vzniku nároku po dovŕšenie dôchodkového veku. V týchto dňoch dostávajú dotknutí dôchodcovia doplatok na dôchodku za obdobie od 1. januára 2023 do výplatného termínu, od ktorého bude zabezpečená pravidelná výplata dôchodku už vo zvýšenej sume. O novej výške dôchodku dostanú písomné rozhodnutie do konca mája 2024. Ide o viac ako 47 tisíc poberateľov. Sociálna poisťovňa vykoná tento krok automaticky, nie je potrebné oň žiadať. 

Uvedená zmena sa týka tých predčasných penzistov, ktorí pred 1. januárom 2023 získali 40 odpracovaných rokov do dovŕšenia dôchodkového veku. Podľa právnej úpravy účinnej do 31. decembra 2022 sa predčasný starobný dôchodok znižoval o 0,5 % za každých 30 dní od vzniku nároku na predčasný starobný dôchodok do dovŕšenia dôchodkového veku vždy, bez rozdielu na počet odpracovaných rokov. Prepočítaním týchto dôchodkov sa zabezpečí, že všetci poistenci, ktorí získali 40 odpracovaných rokov, budú mať dôchodok znížený iba o 0,3 % a nebudú tak znevýhodnení oproti poistencom, ktorí do predčasného starobného dôchodku odišli od 1. januára 2023.

Čo to znamená v praxi 
Sociálna poisťovňa v súčasnosti nanovo posudzuje všetkých poberateľov predčasných starobných dôchodkov, ktorým vznikol nárok na predčasný starobný dôchodok pred 1. januárom 2023. V prípade, ak títo poberatelia splnili podmienku 40 odpracovaných rokov, Sociálna poisťovňa im zníži tzv. pokutu za každých 30 dní skoršieho odchodu do dôchodku z 0,5 % na 0,3 %. Výška ich súčasného dôchodku sa tým pádom zvýši. Sociálna poisťovňa dotknutým poberateľom taktiež vyplatí doplatok rozdielu od 1. januára 2023 po dátum rozhodnutia (v tomto prípade do mája 2024). Poberateľom dôchodku, ktorých sa táto zmena týka, zašle o tejto zmene písomné rozhodnutie. Pre poberateľov predčasných starobných dôchodkov, ktorým vznikol nárok pred rokom 2023, to znamená, že sa ich dôchodok buď zvýši (teda splnili podmienku 40 odpracovaných rokov), alebo ostane na rovnakej úrovni (čiže nesplnili podmienku 40 odpracovaných rokov).

Čo v prípade, ak penzista nedostane v máji 2024 rozhodnutie
Poberatelia predčasného starobného dôchodku, ktorí majú nárok na nové určenie sumy ich dôchodku a nedostanú v priebehu mája rozhodnutie, sa nemusia obávať. Povinnosťou Sociálnej poisťovne vyplývajúcou zo zákona o sociálnom poistení je prepočítať sumu predčasného starobného dôchodku do 31. decembra 2026. Celkovo je potrebné určiť novú sumu predčasného starobného dôchodku viac ako 125 000 dôchodcom, prepočet tak Sociálna poisťovňa vykonáva postupne, v niekoľkých etapách.

 

zdroj: socpoist.sk
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Ďalšie články

 1. Pekné,ale neviem prečo musí byť odpracovaných 40r.Keď mám 39r už nemám nárok?V rokoch krízy bolo prepúšťanie,roboty nebolo a tak sme išli do predčasného dôchodku.Aj ten bol kvôli p.Radičovej,,solidárny“-prišli sme o zvýhodnenie triedy,nikoho nezaujímalo,že sme odrobili 39r.v nepretržitej prevádzke.Spravodlivosť neexistuje.

 2. Pani Helenka áno spravodlivosť neexistuje. Aj na tie dôchodky čo máte dnes si požičiavame. Budú to splácať vaše deti, ktoré nebudú mať kôli tomu možno už žiadny dôchodok a budú musieť pracovať dosmrti. Tak verím že si ho odkladáte aby tu vaše deti mali z čoho žiť. A nezabudnite to zase hodiť Ficovi, ktorý ničí životy už aj nasledujúcim generáciám. Pekný deň!

  5
 3. Anonym 7. mája 2024, 10:02:
  Nech sa paci, mrncat u experta, co tu bol 2020-2023 😀 😀 😀

 4. Pre: Anonym 7. mája 2024, 11:26
  Veď u teba v peňaženke kde asi ? Toľko možností ako vytiahnúť / zdaniť 😀

 5. Pokial socky budu hrat automaty, tak zdanime hazard a davky sa vratia do stat…fickovej kasy.
  A richtarikovia budu nadsene suhlasit.

PRIDAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!

Potvrdzujem, že som sa oboznámil a pochopil pravidlám diskusie.

Zadajte svoje meno tu

- Inzercia -spot_imgspot_img
spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Najčítanejšie