ISSN 1337-8481

Archívy SeredOnLine

Znižovanie trestov za korupciu? Nezodpovedné šialenstvo!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
„Systém na Slovensku je založený na korupcii vo všetkých sférach života, ktorá rokmi nadobudla žiaľ obludné rozmery a dnes nie je riešiteľná bez radikálnej zmeny myslenia a správania sa samotných občanov. Môžu byť sebelepšie zákony, môže sa zmeniť prístup polície, prokuratúry aj súdov. Bez zmeny prístupu ľudí a nulovej tolerancie ku korupčnému správaniu sa, k zmene v krajine nedôje.“ – tak toto je úvod mnou napísaného a publikovaného článku ešte v roku 2016.
Ďalej sa v ňom dočítate:

„Medzinárodné inštitúcie Slovensko vnímajú ako najskorumpovanejšiu krajinu na svete – teda hneď po Mexiku. Nie, nesmejte sa! To nie je komédia, ale viac ako tragédia. Vôbec nejde o to, ako sa na nás pozerajú zo zahraničia, ale čo takýto stav spoločnosti robí s nami a našimi deťmi. Je to o nás samotných. Je to o tom, že ľudia dnes dokážu verejne obhajovať zlodejov a klamárov a haniť tých, ktorí ich konanie odhalia. Korupcia je všade okolo nás a smutné je, že ľudia to už veľa krát ani nedokážu odhaliť. Zvykli si a považujú to za normálne. Tí, ktorí z nej ťažia, dokonca za správne. A sú aj takí, ktorí nepovažujú za úspešných tých ľudí, ktorí poctivo pracujú a podnikajú, ale práve opačne – zbohatlíkov zbohatnutých cez korupciu, zneužívanie verejných funkcií, tunelovanie verejných zdrojov či napojenia na verejné zákazky zásluhou lobingu. Ľudí z tej prvej – poctivej kategórie považujú za hlupákov neschopných prispôsobiť sa systému. A tých, ktorí na korupciu poukážu, dokonca verejne pranierujú ako bonzákov.Spoločnosť opustilo právo, zmysel pre poctivosť a česť, dodržiavanie základných zásad slušnosti a spravodlivosť

Celý článok nájdete tu:

https://archiv.seredonline.sk/clanky/podstata-korupcie-je-v-nasej-tolerancii-voci-nej/index.html

V pokračovaní článku tentokrát zameraného na samosprávu v Seredi, som iba o rok a znovu z príjemnej kaviarne v zahraničí napísal:

„Pred niečo viac ako rokom som obdobným spôsobom v Kyjeve napísal tento článok: „Podstata korupcie je v našej tolerancii voči nej“  http://www.seredonline.sk/clanky/podstata-korupcie-je-v-nasej-tolerancii-voci-nej/        Na jeho obsah som mal  naozaj výborné odozvy a prekvapilo ma, že väčšinou od ľudí, ktorí sú viac kritikmi, ako priaznivcami mojich názorov. Asi sa im lepšie čítajú materiály všeobecného charakteru a nie tie poukazujúce na zúfalý stav demokracie, práva a transparentnosti v riadení mesta. Prípadne majú obavy, že raz sa občania budú venovať ich histórii, spôsobom nadobudnutia majetku, či dokonca tomu, ako sa vyšvihli vo verejných funkciách?

Pred niečo viac ako rokom sme s poslancom MsZ Kurbelom boli  vtedy ešte sami, kto  v meste znášal pre bežného občana ťažko predstaviteľné zákerné útoky nielen vedenia mesta – konkrétne od primátora Martina Tomčányiho, jeho zástupcu Veselického a niektorých v diskusiách anonymne sa prezentujúcich poskokov, ale aj pohŕdanie väčšiny poslancov MsZ. Stále však tvrdím, že u viacerých to bolo nie z nenávisti voči nám, ale z nepoznania dôležitých faktov o nami kritizovaných veciach a nepochopenia súvislostí, ktoré sú v mnohých prípadoch naozaj zložité.

- Článok pokračuje pod reklamou -

Uplynul niečo viac ako rok, niekoľko poslancov pochopilo skôr, niektorí o niečo neskôr, no žiaľ stále vidím aj takých, ktorí si otvorené vystúpenie proti zlu a nespravodlivosti jednoducho dovoliť nemôžu. Prečo, najlepšie vedia oni samotní. Určite netušia aký je to pocit nebyť závislým, nemusieť ohýbať chrbát a byť ticho tam, kde právo a spravodlivosť prosí o hlasitý protest proti bezpráviu, špinavostiam  – a áno, možno aj korupcii. Poslanec Kurbel to už na zastupiteľstve pomenoval jasne – nápadné ticho a zjavné prekvapenie niektorých prítomných hovoria za všetko aj pri spätnom pozeraní záznamu z rokovania.

Celý článok v archíve -tu:

https://archiv.seredonline.sk/clanky/podstata-korupcie-je-v-nasej-tolerancii-voci-nej-tolerujeme-zlodejov-nepoctivych-politikov-a-vlastne-vsetko-co-sa-nas-netyka/index.html

O niekoľko rokov neskôr sudca v kauze Dobytkár verejne vyhlásil:

„Taká monštrózna korupcia u nás nemá obdoby“

„Taká monštrózna korupcia u nás nemá obdoby“, povedal sudca v kauze Dobytkár.

Za korupciu za posledné tri roky boli na základe dôkazov, ale aj priznania sa korumpovaných, vyšetrované a odsúdené desiatky vplyvných politikov, úradníkov, policajtov, prokurátorov a sudcov.

Ďalšie desiatky vplyvných ľudí vrátane vplyvných politikov sú vyšetrované, obvinené, obžalované a čakajú na spravodlivé tresty.

Súčasná vládna moc však chce práve týchto ľudí pred trestami ochrániť a to zmenami účelovými legislatívy, ktoré budú na bezpečnosť v štáte mať fatálne následky. Navrhované zmeny legislatívy nie sú vo verejnom záujme, prvotne poslúžia dnes vyšetrovaným a trestne stíhaným osobám. Slúžiť budú aj v budúcnosti každému, kto  namiesto poctivého podnikania a konania v politike, volených a zastávaných funkciách, sa rozhodne tunelovať verejné financie, korumpovať, byť korumpovaný a vlastne parazitovať na práci čestných a slušných ľudí.

Nateraz ešte nedokážeme ani odhadnúť, aké nielen ekonomické, ale aj morálne škody takéto právne úpravy v spoločnosti spôsobia.

- Článok pokračuje pod reklamou -

Navrhované znižovanie trestov za korupciu a skracovanie premlčacích lehôt pomôže zlodejom, kriminálnym živlom a tzv. „bielym golierom“. Slušný a čestný človek sa trestov báť nemusí. Opačne, odmieta pracovať pozerať sa, ako zákonom stanovené dane, odvody a poplatky vlastne beztrestne si privlastnia iní.

Ešte je čas, aby sa civilizovaná spoločnosť „zobudila“ a nedovolila ovládnutie štátu vagabundami a amorálnymi jedincami / skupinami v politike.

Nezabúdajme na staré známe:

Kto spí v demokracii, prebúdza sa v totalite…

- Inzercia -spot_img

Ďalšie články

 1. mňa by naozaj zaujímalo že čo z toho ten ich bežný volič má…čo má z toho že sa premlčia skutky, že za krádež, podvod, korupciu budú možné podmienky….máme jedno z najvyšších odvodových zaťažení v regione ale nejakým zázrakom nevieme postaviť ani dialnicu, nakupujeme predražené prístroje do nemocnice (napríklad CT), ktoré sa rozpadávajú, padajú nám mosty, cesty sámá diera, no naši politici si vedie užívať luxus na ktorý nemohli nikdy zarobiť…..a my ideme v tejto situácií znižovať tresty, či dokonca až legalizovať kriminalitu….a píšu si to obvinení politici s ich advokátmi za potlesku ich voličov…..čo z tých nižších (ba až nulových) trestov má ten obyčajný pracujúci a poctivý volič, ktorý sa nechystá kradnúť?…je normálne tieto zmeny podporovať?…vie to niekto vysvetliť?

  13
 2. Ratafak plachta 1. februára 2024, 13:01 – ze by volici boli rovnako nastaveni s rovnakymi hodnotami, ako sucasna vladna garnitura?

  Staci sa pozriet na diskusiu pod odhalenou kradezou z BILLA v Seredi. Niekolko primitivov trestny cin schvaluje a dokonca verejne odsudzuju aj obcana,ktory kradez ohlasil policii.

  Zial, bude este horsie.
  Slusna cast populacie stale mlci vo viere, ze nas niekto zachrani. Nie, nezachrani. Slovensko nie je zaujimave vlatne pre nikoho. A s obcanmi s takymto mentalnym vybavenim, je civilizovanemu svetu skor na pritaz.

  12
 3. korupcia je bola a bude , sto krát lepšie je ked niekto dostane 2 roky a 2000000 eur pokutu ako 10000 pokutu a 15 rokov … načo živiť takú osobu tolko rokov ked može zacalovať a potrestaný by mal byť aj ten čo uplatok dáva . čo ma trápi viac je to že zmrd zabije človeka na prechode , urobí si falošné alibi , sfalšujú to akou šiel rýchlosťou a takáto osoba dostane nie len bezpečnostnú previerku ale ešte sa stane špecialny prokurátor , to je oveľa väčší joke ako to že niekto dostane namiesto 15 rokov dva a zapltí takú palku že sa posere

  5
 4. Konkretny pripad. My ako rodina postihnuta TČ sme boli po ukončení sudu odporučení na vymáhannie škody na občiansko pravne konanie na civilnom súde… A nakoniec ani páchatel nedostal basu, len podmienku.
  Čo si myslite Vy ostatní, bolo by lepšie aj mne, aby mi ten hajzel uhradil škodu a zaplatil dvojnasobnu pokutu štátu a je mi potom, jedno, že dostane rok domáceho vazenia, alebo nech dosatne 10 rokov natvrdo a ja sa už k peniazom nedostanem, lebo jednak nemam peniaze, čas ani nervy na to, aby som sa nim po 10 rokoch išiel súdiť o peniaze…?
  To len tak na zamyslenie.
  A ešte jedno zamyselnie, tie tresty aké tu máme od 2006 su jedny z najvyšších na svete a ako to pomohlo v znižovaní terstnej činnosti…? Nemali by sme tu mať po 20 rokoch už nejnižšiu korupciu a ekonomicku trestnú činnosť na svete…? Ako to že to nepomohlo ani 20 rokov…? Nie je najvyšší čas s tým niečo urobiť a skusiť to inak…?

  5
 5. Je zaujimave ako tito dezolati opakuju tie kydy, co vychadzaju z bolsevickych zlodejov zo smerohlasu.

  4
 6. ale jasné že sa dá baviť o zmenách, že niektoré veci treba pravidelne prehodnocovať….ale toto je totálny valec, ak chcem zmeniť trestný poriadok, premlčacie doby, tresty, tak prečo takúto obrovskú zmenu robiť v skrátenom legislatívnom konaní?…bez medzirezortného pripomenkového konania, bez toho aby si to riadne mohli preštudovať odborníci….obvinený Gašpar a spol. to napíšu a bez nejakej debaty ideme schvalovať..
  konkrétny príklad: ak niekto na ministerstve ukradne niečo do 300 tisíc, tak to má za 3 roky premlčané…prvý rok si tam všetci možu nakradnúť, lebo až sa za 4 roky vymení vláda a ľudia, tak už to bude premlčané…a k tomu minimálny trest 3 mesiace domáce vazenie…no nekradni potom..veď to je ako pozvánka na výpredaj zadarmo….komu toto pomože?…..vy tu normálne obhajujete kriminálnikov a legalizovanie kriminality…
  poďme zrevidovať trestný zákonník, sazdby atd, tak aby to malo hlavu a patu…a nie takto že rýchlo, rýchlo aby čo najskor zákon platil a „naši ľudia“ boli v pohode…ak tie zákony platili 18 rokov, tak prečo zrazu tak rýchlo, bez odbornej diskusie treba zmenu?…to vám vážne nepríde ani trochu podozrivé ako rýchlo sa to musí spraviť?….že toto je tá Top priorita vlády?..toto sú zakony pre bežných ľudí?…stále nedochádza?

  9
 7. Miloš Majko 1. februára 2024, 13:13…to o tej Bille som si prečítal až teraz….zvládol som asi prvých 8 komentárov, na viac som nemal žalúdok….už tomu nadšeniu zo znižovania trestov rozumiem…

  6
 8. Vie niekto kto je Imrecze? oplatí sa kradnúť a korumpovovat a keď ma nasraté v gatách udá aj vlastnú mater ktorá nič nespravila.

  3
 9. a zabudol si vynadat nosatym a scaputizovanym.
  Ale na druhu stranu, ja zas verim, ze si blb. A to veria, nie, vedia vsetci

  3
 10. Na tie Šimečkové demonštrácie treba ísť a dobre sa tam vyblázniť lepšie sa bude spať lgbt.

  3
 11. Keby bývalá vláda začala od seba, vládla by len necelý rok. Sama by sa pozatvárala. No bolo to presne naopak. Obvinila každého čo sa jej nepozdával. Tak nezabudnite, najprv od seba a nie podľa seba súdim teba.

  5
 12. Sranda je, že tupci, ktorí volia fica a spol, doteraz nepochopili ako to tu funguje. Stačí sa pozrieť na spomínaného imreczeho, makóa, slobodníka, gašpara a celú tú smerácky smotánku, ktorá ešte nedávno bola na vysokých pozíciách. A úplne najlepšie vystihuje demenciu tohto národa, že stačí, aby fico povedal, že ten klame, ten klame, gašpar je v poriadku, lebo nebonzoval a ovečky spokojné, lebo lajko makó a berdo slobodník spravili za fica hviezdnu kariéru, ale zrazu sú oni tí zlí a fico ich vlastne ani nepoznal 😀 😀

  4
 13. Tak 8 rokov doktorke ktorá zobrala tašku zeleniny od pacienta a 4 roky za vraždu…
  Niečo tu bolo dlhodobo choré.

  Mňa osobne zaujímali názory sudcov a ústavných právnikov. A oni na TA3 dali za pravdu vládnej koalícii.

  Pýtam sa, má morálne právo opozícia niečo kázať ? Po tom všetkom čo vyplávalo má povrch ? Kto uhradí Dubaj či už je to premlčané a vyhráva ten kto najviac kričí na pódium na toho druhého ?

  Ešte by som chápal keby na pódium vystupovali PS a KDH a naháňali si politický kapitál.

  3