back to top

ISSN 1337-8481

Archívy SeredOnLine

Mestská polícia bude aj tento rok pomáhať žiakom bezpečne prechádzať cez vozovku

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -

Nový školský rok prináša so sebou aj zvýšenú premávku v ranných hodinách. Od pondelka 4. septembra opäť začal príslušníkom Mestskej polície každodenný ranný dozor na priechodoch pre chodcov. Žiakom budú pomáhať bezpečne prechádzať cez vozovku. Dozor je vykonávaný v čase od 7:30 do 8:00 hod. na Cukrovarskej ulici a pred hlavnou bránou školy na Komenského ulici. Hliadka dopravnej polície bude na priechode pre chodcov na Čepeňskej ulici ( pri starej pekárni ).

Hoci ti znie neuveriteľne, ale túto činnosť vykonávajú príslušníci MsP už približne 23 rokov. V roku 2012 malo mesto záujem zapojiť do tejto činnosti aj miestnych seniorov. V tom čase išlo o grantový program nadácie Orange: „Zelená pre seniorov“. Seniori mali vydané poverenie Okresným dopravným inšpektorátom v Galante. Pre ich zdravotné problémy a nezáujem bol projekt po určitom čase ukončený. Dozor má teda vo svojej kompetencii už výlučne iba polícia. Táto ich činnosť má preventívny aj výchovný charakter.

Polícia prináša niekoľko rád, ako pripraviť dieťa, aby zvládlo samotnú cestu k škole ale aj potom ako prísť BEZPEČNE domov.

Myslite na to, že dieťa je nepozorné, málo predvídavé, koná impulzívne a často nevie posúdiť nebezpečenstvo situácie, v ktorej sa ocitlo. Pre svoj malý telesný vzrast má obmedzený výhľad na cestu a aj pre vodičov je v premávke horšie viditeľné.

DIEŤA NAUČTE, ŽE:

– nemá vstupovať na cestu spomedzi zaparkovaných áut, ktoré mu znemožňujú výhľad,
– má prechádzať cez cestu najkratším smerom – kolmo,
– na cestu môže vstúpiť len po pozornom rozhliadnutí sa vľavo i vpravo a len vtedy, ak sa nepribližuje auto,
– má zásadne prechádzať po vyznačených priechodoch pre chodcov (zebra).
– má chodiť po chodníku pre chodcov; tam kde nie je, chodí po ľavej krajnici, prípadne po ľavej strane vozovky a to najviac dvaja vedľa seba.

- Článok pokračuje pod reklamou -

BEZPEČNÁ CESTA DO ŠKOLY A DOMOV

V prvých dňoch by mali rodičia dieťa vyprevádzať do školy – až dovtedy, kým nie je schopné samo bezpečne prejsť naučenú trasu.
Zvolená cesta má byť z dopravného hľadiska čo najbezpečnejšia, a to aj vtedy, ak by sa tým vzdialenosť predĺžila.

PRI VÝBERE TRASY DBAJTE NA TO, ABY:

– dieťa prechádzalo čo najmenej cez cestu
– dieťa neprechádzalo na takých miestach, kde nemá dostatočný výhľad na obidve strany; prípadne tam, kde by muselo vychádzať spomedzi zaparkovaných áut.
Ak si dieťa navykne chodiť určitou trasou a pozná základné pravidlá cestnej premávky, bude sa cítiť bezpečnejšie, pretože sa ľahšie orientuje v známom prostredí a spoľahlivejšie bude riešiť aj nepredvídané situácie v cestnej premávke!

REFLEXY, VIDIEŤ A BYŤ VIDENÝ

Skontrolujte, či je dieťa so školskou taškou dobre viditeľné, a ak sa bude do školy presúvať za pomoci kolobežky či bicykla, doplňte výbavu o ochranné prvky, prilbu a svetlo.

Nezabudnite deťom povedať, ako si PRIVOLAŤ POMOC a že zavolať na tiesňové čísla môžu, ak sa stratili, ak sú v ohrození života, zdravia alebo potrebujú pomôcť.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Ďalšie články

spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Najčítanejšie

- Inzercia -spot_img

Aktuality