back to top

ISSN 1337-8481

Archívy SeredOnLine

Sociálna poisťovňa mimoriadne zvýši od 1. júla 2023 dôchodky o 10,6 percenta

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -

Sociálna poisťovňa mimoriadne zvýši od júla 2023 všetky dôchodkové dávky. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, podľa ktorej, ak kumulatívny medzimesačný rast spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov za obdobie od 1. júla 2022 do 31. marca 2023 presiahne päť percent, dôchodkové dávky sa zvyšujú od 1. júla 2023.

Dôchodkové dávky sa od 1. júla 2023 zvyšujú o 10,6 %

Prvýkrát budú dôchodky vo zvýšenej sume vyplatené v auguste, zvýšené budú spätne od 1. júla 2023.

Sociálna poisťovňa sumy dôchodkov automaticky prepočíta a rozhodne zo zákona, to znamená, že poberatelia dôchodku nemusia o zvýšenie žiadať. Prvé rozhodnutia začne Sociálna poisťovňa zasielať začiatkom augusta. Za obdobie od 1. júla 2023 do dňa splátky dôchodku v auguste 2023 bude vyplatený doplatok. Poberatelia dôchodkov sa nemusia obávať, zvýšená suma dôchodku im bude doplatená spätne od 1. júla 2023 bez ohľadu na to, kedy Sociálna poisťovňa o zvýšení sumy dôchodku rozhodne.

Sociálna poisťovňa zvýši dôchodkové dávky

 • vyplácané k 1. júlu 2023,
 • priznané od 1. júla 2023 do 31. decembra 2023.

V roku 2023 sa všetky dôchodkové dávky zvyšujú dvakrát a do sumy dôchodku sa započíta

- Článok pokračuje pod reklamou -
 • každoročné zvýšenie od 1. januára, ktoré je v roku 2023 11,8 % a tiež
 • mimoriadne zvýšenie od 1. júla 2023, ktoré je 10,6 %.

Príklad

Sociálna poisťovňa o starobnom dôchodku rozhoduje 15. augusta 2023 a priznáva ho od 1. marca 2023. K sume dôchodku, ktorá je 550 eur mesačne, bude patriť zvýšenie:

 1. od 1. januára 2023 o 11,8 %, to znamená + 64,90 eur na 614,90 eur mesačne a
 2. od 1. júla 2023 o 10,6 %, to znamená + 65,20 eur na 680,10 eur mesačne.

„Rozmrazenie“ a zvyšovanie minimálnych dôchodkov od 1. júla 2023

Ako sme už verejnosť informovali, od 1. júla 2023 sa zvyšujú („rozmrazujú“) aj sumy minimálneho dôchodku. Sociálna poisťovňa prehodnotí sumu minimálneho dôchodkového príjmu dôchodcu automaticky bez jeho žiadosti, vychádzať pri tom bude z výšky dôchodku po mimoriadnom zvýšení (valorizácii) od 1. júla 2023. Najskôr teda Sociálna poisťovňa zvýši pôvodný starobný dôchodok o 10,6 % a v ďalšom kroku porovná jeho výšku so stanovenou novou výškou minimálneho dôchodku. Vyplatí mu ten, ktorého suma bude pre poberateľa vyššia – a teda výhodnejšia.

Príklad

Poistenec získal 45 rokov dôchodkového poistenia na účely minimálneho dôchodku. Suma jeho starobného dôchodku k 30. júnu 2023 je 415,00 eur mesačne, čo bolo viac ako minimálny dôchodok k tomuto dátumu – a teda dôchodca poberal riadny starobný dôchodok.

Po mimoriadnom zvýšení od 1. júla 2023 bude suma jeho starobného dôchodku 459,00 eur mesačne.

Pretože od 1. júla 2023 je nová suma minimálneho dôchodku po „rozmrazení“ za 45 rokov 462,50 eur mesačne, Sociálna poisťovňa zvýši dôchodok na sumu minimálneho dôchodku. Poistencovi sa tak bude vyplácať ten výhodnejší – teda starobný dôchodok navýšený na sumu minimálneho dôchodku vo výške 462, 50 eur mesačne.

zdroj: socpoist.sk

 

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_imgspot_img

Ďalšie články

 1. nevšimol som si že by sa nejako výrazne zvýšili dane, čo sa týka cien, tie sa zvyšovali hlavne v minulom roku. Každé zvýšenie dôchodku určite poteší.

 2. Ja by som zvýšil vek odchodu do dochodku o 10 % ! Čiže ak by ste mali ísť do dochodku v 62 rokoch + 10% = 68,2
  Štát by tak veľa ušetril a konečne by sme sa priblížili Somálsku a možno o pár stoviek rokov Švajčiarsku ktoré by muselo od dneška zmraziť svoj vývoj…

 3. Ficovoličom by stačilo zvýšiť dôchodky o fixnú sumu 1,90 €, veď presne preto ho volili.

 4. Budu sa zvyšovat aj invalidním dôchodcom alebo sa na nich vykašlu? Veď aj oni potrebujú platiť účty aj sa stravovať pretože keď dostáva napríklad 160 €mesačne tak to nemá ružové keď všetko poplati a ten invalidný dôchodca nemôže za to že je chorý, sú to tiež ľudia a mali by mať k ním účtu a nie mať ich na posmech atď. Nikto nevie ako skončí.

 5. Pani zlatá, položili ste si otázku, aj ste si na ňu odpovedali. Namiesto správnej odpovede ste však zvolili pesimistický výlev, ktorý bol úplne zbytočný. Prajem Vám viac pozitivizmu do života.

 6. Anonym 11:35,čo na to povedať,na vašu múdrosť nemám slov.Zelate viac pozitivizmu dotyčnej osobe.Aka reč je tam? Hovorí sa o 160 Eur.mesacne a Vy tu arogantne a posmešne trepete niečo o viac pozitivizmu.Tak ja vám teda želám,aby ste vy žili s takých peňazí.

 7. Ak v tom vidíš aroganciu, tvoj problém. Čítaj s porozumením. Pani sa pýtala či sa to vzťahuje aj na invalidné dôchodky a vzápätí hneď nasledovala otázka či sa na nich vykašlú a že ich majú na posmech. Tak teda chcela vedieť či sa to týka aj invalidných dôchodkov alebo sa potrebovala aj vyrozprávať? Pretože ak ma to zaujíma, tak položím jednoduchú otázku či sa to vzťahuje aj na mňa a hotovo. Posmech si nerobím, tiež mám v rodine rovnaký prípad a človek nevie ako v živote skončí. Ale naozaj stačilo len opýtať sa či sa jej to týka. Ten zvyšok bol zbytočný. Ale to je typické pre ľudí, ktorí sa potrebujú ľutovať a sťažovať sa. Preto jej prajem viac pozitivizmu, lamentovanie nikomu ešte nepomohlo.

 8. Anonym … vy si zoberte rozum do hrsti a potom píšte blbosti . Pozrite sa koľko stali potraviny pred niekoľkými rokmi , aká bola inflácia a kto prijal zákon ako a o koľko sa budú dochodky zvyšovať … a potom kritizujete ,.. a tá fráza leboFico už nikoho nezaujíma , hlavne nie toho kto vie načo ma mozog a má otvorené oči a vyčistené uši

 9. Ten zákon bol samozrejme prijatý za Smeru,a ide o automatické vyrovnávanie inflácie,ktoré je vlastne skoro v celej Európe.Takze,zase sa upokojte a nemyslite si,že to vybavila táto vláda.

 10. Ficova vlada iba
  kradla a nezvysovala ani o korunu dôchodky. A Ž
  keď nastúpil pán Krajniak sa začali zvyšovať dôchodky.ta banda nech nikdy není vo vláde.ale samozrejme sprostý slovenský národ ich bude voliť.

 11. Bože tie niektoré hlúpe komentáre sa nedajú ani čítať prečo musia byť ľudia k sebe tak odporný bez úcty jeden k druhému

PRIDAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!

Potvrdzujem, že som sa oboznámil a pochopil pravidlám diskusie.

Zadajte svoje meno tu

spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Najčítanejšie

- Inzercia -spot_img

Aktuality