back to top

ISSN 1337-8481

Archívy SeredOnLine

Zlatý slávik 1966: Marta Kubišová a Karel Gott

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -

Marta Kubišová bola legendou obdobne, ako Karel Gott. Obaja mali neopakovateľné vystupovanie, hlas a aj repertoár piesní, pri ktorých šaleli ich fanúšikovia.

A obaja mali kariéru úspešného speváka pred sebou…

Písal sa rok  1968. Československo okupovali vojská armád  Varšavskej zmluvy a to bola doba, ktorá formovala charaktery. Počas normalizácie až priveľmi  rýchlo a viditeľne.

Tu sa osudy týchto dvoch Československých speváckych legiend úplne rozišli. Kým Marta Kubišová jasne a zrozumiteľne zaujala svoj postoj, verejne vystúpila proti okupácii Československa a jej legendárna  „Modlitba pre Martu“ sa stala nesmrteľnou, samotná Marta bola režimom „obetovaná“ a jej spevácka kariéra skončila. Marta svoju česť za to, čo milovala  nevymenila.

Karel Gott si ale onedlho uvedomil, že poslušnosť a oddanosť totalitnému režimu mu zabezpečí podstatne lepšiu budúcnosť, ako vzdor, či emigrácia.

Gott následne prehovoril  a verejne odsúdil iniciatívu  Charta  77 a  bez hanby podpísal tzv. „Antichartu“. Pre úplnosť je potrebné uviesť, že chrbát neohol a len on. Urobili tak stovky umelcov. Aj tých najznámejších. Teda česť vymenili za ďalší bezproblémový život v totalitnom režime, možnosť vystupovať, bezstarostne žiť, a podporovali komunistami zavedený systém.

- Článok pokračuje pod reklamou -

Rovnako ako Gott, aj mnohí ďalší vystupovali aj v zahraničí a zarábali tak peniaze, o ktorých sa miliónom ľudí nesnívalo. A oddane podporovali režim.

Áno, aj taká bola doba. Na nás je pripomínať si ju a zabezpečiť, aby sa na charaktery a morálku týchto ľudí nezabudlo.

V dobovom videu Marta Kubišová a KarelGott Zlatými slávikmi v roku  1966.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Ďalšie články

  1. Anonym 5. mája 2023, 0:10 – mozno pol percenta populacie. A to staci. To nie su temy pre kazdeho. Ten, kto clanok pozrie, pozriet ho chce, lebo ho zaujima. A ten je cielovou skupinou.

    Zaroven to nie je len pre sucasnu dobu, ale hlavne pre buducnost. Som si toho vedomy a preto tomu venujem cas,energiu a peniaze.

  2. Kuciak mal odvahu pustil sa do rozkrádačov štátu ako skončil? Súčasná doba je podobná tej komunistickej. Budaj, Vlčan, super demokrati.

  3. Gott bol obľúbený v Nemecku,odtiaľ nosil valuty, veľa ľudí robili v zahraničí, zarábali viac,ako väčšina ľudí, čiže aj tí podporovali komunistami zavedený režim, ach jaj a západ nedával peniaze preto,že bol niekto z východu.

  4. Neviem,kto je autorom tohoto článku,ale je to veľmi povrchné,bez akýchkoľvek znalostí.A prispôsobené nejakému mysleniu.Osoba Karla Gotta zachránila v tomto čase veľa umelcov od úplného prenasledovania.Najlepsim príkladom bola skupina Kabát.Preco takto hanobite veľkú osobnosť,mi je záhadou.Nemal dokonca aj štátny pohreb? Takže už neviete od sprostosti,čo by ste napísali.

  5. Anonym 6. mája 2023, 13:13 – vystupenie K.Gotta a podpis Anticharty je na uverejnenie planovany niekedy na jesen, no „velkost jeho osobnosti“, Vas obdiv, neznalost (alebo umyselne ignorovanie) faktov a invektiva voci mne (napriek tomu, ze ide o vaznu vec, akou dokumentacia dejin je) ma presvedcili, ze je potrebne material presunut na skorsi termin.

  6. Najprv si ozrejmimee,čo chcete vlastne dokázať,a čo chcete tu dokumentovat.Ake dokumenty a akta a zápisy a vobecvsetko

  7. Takže ešte raz,to nad týmto príspevkom nebolo ešte dokončené.Ake dokumenty,akta,a svedectvá máte k dispozícii,keď idete dokumentovať históriu.Viete ,ako sa ocitli niektoré podpisy na takzv.anicharte? Bolo by dobré si určite veci najprv naštudovať.Okrem toho,nechápem,čo vy s tým chcete dokázať.