back to top

ISSN 1337-8481

Archívy SeredOnLine

Začalo to Gorbačovovou Perestrojkou a Glasnosťou. Skončilo rozpadom totalitného komunistického režimu.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -

No nebolo to zase až také ľahké. Bývalé  ZSSR a sovietskym komunistom poslušne salutujúci komunistickí potentáti v jednotlivých satelitoch (ČSSR, NDR, PĽR, MĽR, BĽR a RSR) využívajúci moc len tak ľahko ustúpiť neplánovali. Síce museli „Glasnosť“ zobrať vážne, no nie až tak, aby sa vzdali svojich dobre honorovaných flekov.

Až prišiel 26.apríl 1986. Súbor chýb, fatálnych zlyhaní obsluhy a arogancie moci sa nabalil na zlú konštrukciu jadrového reaktora v Černobylskej elektrárni  V.I. Lenina, čo spôsobilo explóziu a dovtedy nepredstaviteľnú deštrukciu  reaktora s mimoriadne veľkým únikom rádioaktivity do okolitého ovzdušia.

Pádu komunistického režimu v ZSSR a následne vo východnom bloku, teda významne napomohla tragická a doteraz najväčšia havária  atómovej elektrárne  v Černobyle. Odstraňovanie následkov havárie a náklady materiálne,finančné, ale aj ľudské boli tak vysoké, že v danom čase už aj tak hodne finančne vyčerpaný Sovietsky zväz  nemal šancu udržať komunistický režim ďalej funkčný a to ani s pomocou svojich satelitov.

Ľudia málo zarábali, chudoba bola hlavne mimo väčšie mestá. Armádu síce malo ZSSR jednu z najpočetnejších vo svete, no vojaci nedostávali výplaty a chýbali v národnom hospodárstve. Tak bolo možné na stavbách za miešačkami bežne vidieť pracovať aj ženy.

Je potrebné povedať, že Leningrad a Moskva vždy boli a aj dnes sú naozaj unikátnymi, historicky hodnotnými a vybudovanými metropolami. To ale neznamená, že ostatná časť  bývalého  ZSSR a aj súčasnej Ruskej federácie nie je chudobná a infraštruktúrou vážne zaostalá. Aj v tomto hodnotení ale treba brať do úvahy veľkosť Ruskej federácie a mnohokrát značné, pre Európanov viac menej nepredstaviteľné vzdialenosti medzi väčšími aglomeráciami. O Sibíri nehovoriac.

V každom prípade, práve  Černobylská havária by mala byť mementom nielen pre nás, ale aj pre ďalšie generácie.

- Článok pokračuje pod reklamou -

 

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Ďalšie články

  1. Bude zaujímavé, keď Ukrajina dostane britskú muníciu s ochudobneným uránom,tuto muníciu majú aj Rusi,po používaní tejto munície bude pôda kontaminovaná ak tam po vojne .zasadia obilniny, tak potom budeme asi svetieľkovať

  2. Nebolo treba ani čakať na použitie munície s ochudobneným uránom, Ukrajinci nám z vďaky za ich podporu poslali kontaminované obilie už teraz.

  3. Maďari to zachytili už skôr a naši odborníci v správach tvrdili,že u nás je to v poriadku,teraz ich asi osvietilo a priznali kontaminované obilie,ktovie koľko takejto hnusnej múky je už v našich obchodoch,takisto neverím ukrajinským kecom,že o tom nevedeli,je to skorumpovaná krajina a dobre vedeli,že posielajú kontaminované obilie, najhoršie je to,že takéto obilie,keď zomelú v inej krajine a múku pošlú na Slovensko,tak už sa to ťažko zistí, to dnes povedal min.Vlčan

  4. Nevhodné obilie na výrobu potravín nemalo byť dovezené a uskladnené nikde na Slovensku. Toto všetko čo sa deje okolo ukrajinského obilia umožnila vláda SR. Vláda patrí do basy ohrozila zdravie občanov SR. To obilie sa nesmie použiť ani pre zvieratá.

  5. Anonym 13. apríla 2023, 19:34
    Máš pravdu, hajzli sú to.
    V Lidli potom predávajú tresku exclusiv za super cenu, ale z rýb nachytaných v lovnej oblasti FAO 61.

PRIDAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!

Potvrdzujem, že som sa oboznámil a pochopil pravidlám diskusie.

Zadajte svoje meno tu

spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img

Najčítanejšie

- Inzercia -spot_img

Aktuality

Aktuality

Sponzorované