Spomienka na počítačové začiatky – ATARI večer v Múzeu totality

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Presne to sme chceli. Znovu zapojiť počítač ATARI, pripomenúť si nahrávanie programov cez disketovú mechaniku z päť a štvrťkových diskiet a následne znovu vidieť klasické počítačové hry, nad úrovňou ktorých sme žasli koncom osemdesiatych rokov.

Svoj ešte stále funkčný počítač ATARI nám do Múzea totality daroval Pavol Maslaňák a spolu sme v jeden dlhý večer pri ňom strávili aj čas. Diskety s programami napodiv fungovali a väčšina počítačových hier sa nahrala bez problémov. Ešte tak získať klasický magnetofón ATARI s hrami nahranými na magnetofónových páskach – ten náš zakúpený v NSR v osemdesiatom piatom, žiaľ skončil netušíme kde.

Mladí ľudia sa pri pohľade na monitor asi čudujú, čo za hry vlastne hráme. Je potrebne uvedomiť si, že v danej dobe išlo takpovediac o vrchol, ku ktorému sme sa dostali a aj to jedine vtedy, ak počítač mal človek možnosť zakúpiť v kapitalistickom zahraničí, alebo sem tam v TUZEXe.

Práve tieto spomienky a ukážky môžu deťom priblížiť dobu, v ktorej nielenže neboli mobilné telefóny, ale aj tá najjednoduchšia kalkulačka bola pre deti luxusom.

                     

– – –

Exponáty Múzea totality sú postupne  dokumentované fotograficky a spolu s popiskami publikované na online platforme, ktorú môžete navštíviť tu:

https://www.muzeumtotality.online/

Ďalšie informácie o totalitnej dobe a socialistickom Československu nájdete tu:

https://socializmus.sk/

Ak máte staré predmety z čias socializmu a máte záujem umiestniť ich v múzeu pre ich zachovanie pre ďalšie generácie, uvítame to a bez váhania sa ozvite e-mailom, alebo telefonicky na číslo: 0907 277 777.

Zachovajme kus histórie aj pre tých, ktorí tu budú pre nás. A ukážme im, aký bol reálny život v totalitnej dobe, kedy si jedna strana prisvojila moc a vládu nad ľuďmi aj za cenu ich streľby na hraniciach, ak sa systém rozhodli opustiť.

Ukazujme a o dobe minulej hovorme našim deťom pravdu, aby im dobré veci slúžili ako príklad a zo zlých sa poučili a chyby minulosti neopakovali.

Nezabúdajme, sloboda stojí za to a za jej získanie veľa ľudí trpelo a mnohí dokonca položili život.

Video z Múzea totality:

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -
Obnoviť ⭯
  1. Anonym 12. februára 2023, 21:51 – ano, na konci socializmu.

    Vdaka Marekovi Guspanovi mame jeden (ma byt plne funkcny) v muzeu. Perlickou je, ze vratane tlaciarnicky postavenej zo stavebnice MERKUR. Ze aj ta ma byt funkcna…

    Predstavime neskor.

  2. Hm, podľa môjho názoru pre darebákov to bolo obdobie totality a pre bežných normálnych ľudí to bolo celkom slušné obdobie pre život …..

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články